OpenStreetMap

Zbigniew_Cz's Diary

Recent diary entries

Przejeżdżając kiedyś przez Tryńczę, zauważyłem, że ta miejscowość doczekała się w końcu nazwania ulic. Musiało stać się to dosyć niedawno ponieważ, na żadnej innej mapie nowego nazewnictwa jeszcze nie ma. Ba! Nawet w bazie TERYT nie ma!

Zatrzymałem się przed UG, poobczajałem czy nigdzie nie ma wydrukowanej mapki z ulicami (nie było). Jako że był już wieczór, dałem sobie spokój ze zbieraniem nazw po ulicach i pojechałem do domu z nadzieją, że może znajdę coś na stronie internetowej gminy, którą się tak chlubią (wisi wielki baner obok UG).
Pudło! Żadnej informacji o nowym nazewnictwie. Postanowiłem więc napisać maila z prośbą o przysłanie jakiegokolwiek dokumentu, z którego można by się czegoś dowiedzieć w tym temacie. Cisza. Po tygodniu wysłałem ponownie maila, w celu przypomnienia się. Cisza.

Wnioski? Urząd Gminy Tryńcza ma mnie w d... . Widzę 3 możliwości:

- mail trafił do spamu (to by źle świadczyło o ichniejszym antyspamie)

- zostałem po prostu olany, bo po co się wysilać

- UG po prostu nie posiada niczego sensownego w wersji elektronicznej co nadawałoby się do wysłania.


Ja obstawiam pkt 2.
Uważam, że powinno wykazywać się minimum kultury i odpowiedzieć na maila, chociażby z odpowiedzią odmowną. Ale nie! Lepiej milczeć... Tak jest bezpieczniej i nikt za to nie beknie.


Zresztą czego ja się spodziewałem po gminie, której największą atrakcją turystyczną jest kompleks sportowy Orlik?

Summa summarum, pojechałem w niedzielę do Tryńczy i spisałem ulice "z natury". Dzięki temu OpenStreetMap wygrywa, bo jest pierwszym serwisem mapowym, który posiada te informacje. Zresztą, nie po raz pierwszy, weźmy pod uwagę chociażby Autostradową Obwodnicę Wrocławia...

Location: Do Dworu, Tryńcza, gmina Tryńcza, powiat przeworski, województwo podkarpackie, 37-204, Polska

Popraw, nie kasuj!

Posted by Zbigniew_Cz on 12 May 2011 in Polish (Polski).

Mocno mnie irytuje, gdy ktoś, zamiast przesunąć kilka węzłów i poprawić przebieg drogi, od razu wywala wszystko i zastępuje swoją, równie niedokładną wersją.

W OSM staramy się poprawiać, a nie wymieniać!

Najczęstsze tłumaczenie jakie czytam to: "szybciej było narysować od nowa niż poprawiać". Zgodziłbym się z tym, gdyby poziom rozbieżności był w okolicach 100-200m - wtedy poprawianie drogi jest faktycznie czasochłonne... ale c'mon! nie dla rozbieżności rzędu 10m!

Jeśli poprawianie drogi, której niedokładność mieści się w granicach 10-20m zajmuje Ci więcej czasu niż narysowanie od nowa to proponuję:
- zmienić myszkę na lepszą
- sprawić sobie okulary
- mniej pić alkoholu (nie będą się ręce trzęsły)
- ustawić sobie wartość w JOSM: mappaint.node.unselected-size = 10

... a wszystko po to, aby poprawić celność klikania w węzły i krzyżyki.

Jest taki jeden aspekt, o którym nie wszyscy wiedzą - każdy obiekt, także ten usunięty, jest przechowywany w bazie na zawsze, więc może nie przyczyniajmy się do jej niepotrzebnego wzrostu?

Radom (in Poland)

Posted by Zbigniew_Cz on 18 April 2010 in Polish (Polski).

Miałem okazję przejeżdżać przez Radom rejestrując ślad i teraz patrząc na ulice w tym mieście stwierdzam, że trochę niewesoło - drogi nie pokrywają się z ulicami, niektóre nie są połączone z innymi etc. Chcąc to poprawić to niestety trochę czasu zejdzie.

Location: Śródmieście, Radom, województwo mazowieckie, Polska

Osmtracker for Android

Posted by Zbigniew_Cz on 15 March 2010 in English (English). Last updated on 16 March 2010.

If you need an Android app to record tracks and creating voice markers I recommend Osmtracker-android: http://code.google.com/p/osmtracker-android/
As far as I know, first program for Android platform with GPX voice markers (waypoints) support.
(more about this functionality: http://josm.openstreetmap.de/wiki/Help/AudioMapping/SeparateClips )

It works!!! :D

...

Posted by Zbigniew_Cz on 6 March 2010 in English (English).

JOSM rev. 3070 is unstable...

:-)

Posted by Zbigniew_Cz on 4 February 2010 in Polish (Polski).

Fundacja Wikimedia przekazała swoje stare serwery innym organizacjom non profit m.in. OpenStreetMap

Żródło: http://techblog.wikimedia.org/2010/02/wikimedia-donates-servers-to-deserving-non-profits/

Nokia Maps

Posted by Zbigniew_Cz on 22 January 2010 in Polish (Polski).

Wygląda na to, że Nokia udarmowiła swoje zasoby/mapy nawigacyjne.
http://www.heise-online.pl/newsticker/news/item/Nokia-bezplatne-mapy-i-uslugi-nawigacyjne-910679.html

Sprawdziłem na przykładzie kilku miejscowości w sowim rejonie i odnoszę wrażenie, że zarówno Nokia jak i Bing korzystają z tych samych danych kartograficznych.
Aaa, faktycznie - tu i tu w stopce widnieje "2009 NAVTEQ" - wszystko jasne :)

Z dokładnością map NAVTEQ jest mniej więcej tak jak z drogami OSM/UMP rysowanymi "na oko" ;-) Plusem jest to, że w tym momencie mają chyba najbardziej aktualne dane adresowe (nazwy ulic).

Potlach, hm...

Posted by Zbigniew_Cz on 6 January 2010 in Polish (Polski).

Tak się zastanawiam... czy Potlach dawniej nie "przyciągał" nowo rysowanej drogi do istniejącej drogi lub węzła?
Znowu się zirytowałem, ponieważ znalazłem kupę dróg, które były tylko połączone "na oko", a sprawdzenie historii wykazało, że zostały narysowane w Potlaczu.

Pokusiłem się nawet o sprawdzenie - obecny Potlach przyciąga...

:/

Posted by Zbigniew_Cz on 1 January 2010 in Polish (Polski).

Taaak, niektórzy wolą rysować pojedyncze budynki zamiast poprawić swój marnej jakości import...
Dodanie komentarza do changesetu też przerasta ich możliwości.

:/

Posted by Zbigniew_Cz on 26 December 2009 in English (English).

OSMtracker, http://wiki.openstreetmap.org/wiki/OSMtracker has been released in 0.10.0 version. It looks interesting, but the problem is that it is only for Windows Mobile.
It is a pity that I have an phone with Android, for which there is not such functional program (I have not found the program for Android platform which supports audio mapping).
I could even pay for such app...
Sucks

GPX voice markers?

Posted by Zbigniew_Cz on 17 December 2009 in English (English).

I can't find any applications for the Android (I specially bought this phone to facilitate the mapping), which could record GPX tracks with the voice markers. I mean exactly this functionality, as described here: http://josm.openstreetmap.de/wiki/Help/AudioMapping/SeparateClips
I've checked "My Tracks" - it can not, I've checked "Open GPS Tracker" - also not.
Maybe someone knows such a tracker?

Kilka wskazówek dla osób rozpoczynających przygodę z OpenStreetMap:

1. Zanim zaczniesz coś edytować przeczytaj
to: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Map_Features,
to: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Elements
oraz to: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Uwagi_o_tworzeniu_mapy

2. Drogi rysujemy na podstawie tracków z urządzeń GPS lub/i na podstawie dostępnych na wolnej licencji map i zdjęć lotniczych. NIE RYSUJEMY dróg na tzw. oko/czuja.

3. Jeśli okolica, którą chcesz nanieść na mapę jest dziewicza (nie ma żadnych dróg, obiektów itp) to możliwe, że jeszcze nie został zrobiony import z UMP. W tej sytuacji lepiej jest najpierw zrobić import, a potem dorysujesz brakujące elementy. Import jest zajęciem pracochłonnym i wymagającym pewnego obycia z OSM, dlatego najlepiej poproś na forum o wykonanie importu dla Twojego obszaru (dobrze będzie, zanim napiszesz, jeśli sprawdzisz jak wygląda Twoja okolica w http://mapa.ump.waw.pl/ump-www/, jeśli na UMP jest więcej to wal śmiało)
To co piszę o UMP jest dla nas (dla mnie) istotne - jeśli narysujesz drogę i potem na tym obszarze ktoś będzie robił import to będzie miał więcej roboty ( z dołączaniem innych dróg, weryfikacją itp).

JOSM v. 23xx

Posted by Zbigniew_Cz on 3 November 2009 in Polish (Polski). Last updated on 17 December 2009.

Stwierdzam, że JOSM działa coraz gorzej. Gdy zaczynałem robić importy z UMP, nie zdarzały się takie rzeczy, żeby JOSM wpadał w jakąś nieskończoną pętlę i trzeba było go ubijać. A teraz, wystarczy, że zaznaczę jakiś obszar, nacisnę kilka razy CRTL+C i już sobie nie może poradzić... a połączenie dwóch warstw - już nawet nie próbuję...

Aktualizacja:
Nie jest już źle - JOSM od wersji 25xx działa już dobrze :)

Import z UMP

Posted by Zbigniew_Cz on 19 October 2009 in Polish (Polski).

Krew może człowieka zalać. Zrobiłem import z UMP ( http://www.openstreetmap.org/?minlon=19.6600504&minlat=49.955605&maxlon=20.0721561&maxlat=50.2768244&box=yes ) i nie mogę go wysłać. Nie jest to jakiś duży obszar, ale wysłanie tego w jednym żądaniu trwa nieskończenie długo i nieskutecznie, bo nawet chgset nie pojawia się na liście zmian. Z kolei wysyłanie tego w oddzielnych requestach jest obarczone ryzykiem "internal server error". Na szczęście wydaje mi się, że gdzieś pomiędzy buildem 2276 a 2300 JOSM-a dorobiono obsługę automatycznego ponawiania wysyłania w przypadku błędu.
Ciekaw jestem jaki będzie efekt tego wszystkiego - zapewne mnóstwo zduplikowanych węzłów.

Co do samego importu - skasowałem trochę dróg narysowanych przez Rafała Olearskiego i zastąpiłem je tymi z UMP. Jakby coś to sorki, ale na swoje usprawiedliwienie mogę powiedzieć, że drogi z UMP były narysowane dokładniej (każdą weryfikowałem przed usunięciem).