OpenStreetMap

Ayın Haritacısı: Aylin Kızılaslan (Türkiye)

Posted by escada on 31 October 2018 in Turkish (Türkçe). Last updated on 2 November 2018.

Kendinizi tanıtır mısınız?

Merhaba, ben Aylin Kızılaslan. İstanbul’da yaşıyorum. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisiyim. OpenStreetMap kullanıcı adım: Deniz yıldızı. Bu lakabı yalnızca yardım ya da sosyal sorumluluk projelerinde kullanıyorum. Kaynağını meşhur deniz yıldızı hikayesinden alıyor, küçük bir adım dünyayı değiştirebilir.

Aylin Kizilaslan ## OpenStreetMap’i ne zaman ve nasıl keşfettiniz? OpenStreetMap’i 2017 Dünya İnsani Yardım Günü’nde bir haritalama etkinliğinde keşfettim. Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ve HOT, İstanbul’da bir Missing Maps Mapathon düzenledi. Bu değerli organizasyon ve beni organizasyondan haberdar eden kıymetli arkadaşım sayesinde bu özel günde OpenStreetMap’i keşfetmiş oldum.

Missing Maps Mapathon

Neyi haritalıyorsunuz?

Genellikle doğup büyüdüğüm şehir, okuduğum üniversitenin kampüsü gibi bağlantım ve lokasyon hakimiyetimin olduğu bölgeleri haritalıyorum. Bu benim hobilerim arasında.

Nasıl haritalama yapıyorsunuz? Hangi araçları kullanıyorsunuz?

Missing maps’in haritalama çağrılarını takip ediyorum. İnsani kriz ya da sel, salgın, deprem gibi sebeplerle acil haritalama ihtiyacı olan bölgelerin haritalanmasına katkıda bulunuyorum. Haritalama için, iD editor ve JOSM kullanıyorum.

Nerede haritalama çalışması yürütüyorsunuz?

Genellikle yerel haritalama yapıyorum ama zaman zaman HOT için de yapıyorum.

Bir haritacı olarak en büyük başarınız nedir?

Ben Türk Tıp Öğrencileri Birliği (TURKMSIC) üyesiyim. Yerel ekibimle birlikte MSF Türkiye ve Yer Çizenler Derneği ekibini bir mapathon düzenlemek üzere üniversitemize davet ettik. Bu etkinlikte, o dönem insani kriz yaşanan bir yaşam alanını haritaladık. Bu konuda farkındalık oluşturmak istediğimiz etkinliğimize Atatürk Üniversitesi öğrencilerinin ilgisi oldukça yüksekti.

Neden haritalama yapıyorsun? Sizi motive eden şey nedir?

Küçük bir adımın dünyayı değiştirebileceğine inanıyor, küçük de olsa dünyada iz bırakmak istiyorum. Haritalamanın da bunun için biçilmiş kaftan olduğunu düşünüyorum. Haritada işaretlediğim bir noktanın dünya üzerinde hiç tanımadığım birine yol göstermesi, yardımcı olası ihtimali beni mutlu ediyor. Buna ek olarak haritalamayı eğlenceli buluyorum.

Haritalamanın en zor kısmı nedir?

Bir şeyin başlangıcının her zaman zor olduğunu düşünüyorum. Başlarda editor ve tagleri öğrenmek kolay olmadı.

Yakın gelecek için haritalama planlarınız nelerdir?

Daha detaylı Türkiye haritaları oluşturmak ve insani yardıma ihtiyaç duyan ülkeleri haritalamak.

Diğer haritacılarla bağlantılarınız var mı?

Evet, OSM Türkiye ekibiyle iletişim halindeyim. Mapathon’ları takip ediyorum.

OpenSteetMap kullanıyor musunuz? Nasıl?

OpenStreetMap’i genellikle İstanbul’da bir restoranın ya da cafenin yerini bulmak için kullanıyorum. Bu konuda oldukça kullanışlı. Ama Türkiye’nin diğer şehirlerinin haritaları henüz yeterli veri sağlayamıyor.

OpenStreetMap ile alakalı, haritalama dışında başka bir şey yaptınız mı?

Daha önce de bahsettiğim gibi, okuduğum üniversitede bir mapathon düzenledim. 40 arkadaşımın OpenStreetMap ile tanışmasını sağladım. Ben sadece haritalama yapmanın değil, bunun yanında topluluğunuzu ve yaptığınız işleri daha görünür kılmanın da önemli olduğunu düşünüyorum. Bu amaçla, bilgilerinizi ve heyecanınızı diğer insanlarla paylaşmak oldukça önemlidir. Çünkü bu size aynı amaç doğrultusunda hep birlikte çalışabileceğiniz daha fazla insanın gelmesini sağlar. Böylece bir topluluk olarak daha kolay bir şekilde büyüyebilirsiniz. Amacınız katkıda bulunmaksa, bunun için çok fazla yol var. Benim yaptığım da onlardan bir tanesiydi.

Son olarak, eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Mutlu haritalamalar!

Comment from filipecunha on 1 November 2018 at 12:01

Good day I come through this medium to get information or suggestion about openstreetmap that in the zone of felgueiras port the images on satellites available are so old “of poor quality” compared to google maps. Even if I want to upgrade it is not possible because it is so old. When and what are you thinking of upgrading ?? Sincerely, Filipe Cunha

Comment from escada on 2 November 2018 at 06:08

@filipecuncha, the aerial images are donated by a number of agencies and companies. The OpenStreetMap community has no impact on when and where they are updated. Furthermore, OpenStreetMap is not about aerial images, we only use them to trace features. They are not meant for end-users for navigation or so. During editing, there are typically a number of sources available: Bing, Digital Globe and depending on the area, images from local agencies.


Login to leave a comment