OpenStreetMap

Diary Entries in Ukrainian

Recent diary entries

Довгі роки колишній Барський район був білою плямою. Тепер її більше немає. абсолютно повсюди - тепер розписані поля, річки, ліси. Розмальована вся територія колишнього району (включно з селом Маньківці, які втекли в Северинівську громаду), а також інші території поза межами району і області (мої правки доходять аж до Деражні).

Цей процент 100% вважається таким, що не враховує об’єкти в населених пунктах. тепер можна приступати і до об’єктів в селах і в місті, а також до сусідніх районів.

Location: Мирне, Барська міська громада, Жмеринський район, Вінницька область, 23007, Україна

Тепер ще один кусок моїх рідних країв Барської громади Жмеринського району (колишній Барський), було описано і внесено на 100%. Цей процент не враховує об’єктів в селах.

Location: Лука-Барська, Барська міська громада, Жмеринський район, Вінницька область, 23015, Україна

Натрапив на дефект у побудові шосейних вело маршрутів в Komoot (на Graphhopper), але це може повторюватись і на інших навігаторах (OSMAnd ітд)

При побудові шосейних треків (коли треба виключно асфальтні дороги), він відмовляється в деяких місцях вести по шосе, а обходить цю ділянку по будь-яких дорогах поруч, включаючи грунтовки і тропи. А якщо примусово прокласти там трек - пише "вам треба буде спішуватись з вело" і збільшує загальний час маршруту.

Проблема виявилась у неповному заповненні тегів якості доріг з порушенням порядку заповнення.

Зазвичай, якщо теги дороги не заповнені, але вказаний її ранг ('trunk', 'primary', 'secondary'), то маршрутизатори вважають її асфальтом.

І ось тут хтось ставить тег якості поверхні smoothness, забуваючи про surface. Коли дорога гарна, хоча б intermediate, проблем ніяких. Але якщо 'smoothness = bad', то маршрутизатор вирішить, що там грунтовка. І навіть ранг дороги 'primary' вже не допоможе, і відправить нашого шосера блукати по реальним грунтовкам

І звісно, це наче проблема розробників, але пошук через Overpass показав, що в Европі дуже мало ділянок з подібною проблемою, лічені випадки.

Можна просто виправити поточні проблемні ділянки в Україні, але постане інша задача. У нас дуже багато шосе не мають тегів типу поверхні (хоча навіть зі супутника видно, що то asphalt). І лише питання часу, коли хтось з маперів поставить знову тег якості поверхні, забувши вказати її тип, чим зробить цю дорогу "непроїздною" для шосейного велосипеда.

І доводиться просто час від часу робити пошук через Overpass

Не забуваємо маркувати на карті археологічні пам’ятки(городища, стоянки, могильники). Історія, що лежить під земле також має значення.

Location: Імстичівський міст, Білківська сільська громада, Хустський район, Закарпатська область, 90134, Україна

10 жовтня територія України зазнала наймасованішої ракетної атаки після 24 лютого 2022 року.

Повітряна тривога тривала 6 годин.

Величезну кількість ракет було випущено з самого ранку по містам України. На додачу до ракет також було випущено дрони-камікадзе. Постраждало багато об’єктів інфраструктури.

Наш ранок також розпочався з жахливого вибуху, від якого здригнулась багатоповерхівка. Одна з перших ракет впала недалеко.

В ЗМІ є багато інтерпретацій і візуалізацій знищення нашої країни - тексти, відео, зображення.

Не залишився осторонь і підготував своє бачення у вигляді невеличкої візуалізації з використанням узагальнених хронологічних даних, отриманих з відкритих джерел. Для відтворення використовував Mapbox Play map locations as a slideshow.

Для візуалізації зібрав повідомлення очевидців про вибухи у містах, які були опубліковані в пабліках, створив geojson і додав опис подій в хронологічному порядку. Все це відтворив за допомогою Mapbox Play map locations as a slideshow. Додав трохи додаткової інформації, аудіосупровід.

Відео для перегляду

Південний захід від Бару, села Гулі та Слобода-Гулівська. Вся зона, починаючи від Гулівського лісу, і закінчуючи кордоном з Хмельниччиною була картографована на 100 відсотків.

Цей відсоток стосується ненаселених об’єктів, об’єкти в цих двох селах не враховуються поки що. ДО об’єктів в населених пунктах я приступлю тільки після того, як я закінчу повністю картографування свого рідного району.

Location: Барська міська громада, Жмеринський район, Вінницька область, Україна
Posted by Approksimator on 16 June 2022 in Ukrainian (Українська). Last updated on 11 August 2022.

Сумно, сумно аж за край,

Навернулась миша, JOSM тепер гудбай.

Такий от крик душі без картографування. Два тижні картографічного голоду - це занадто. Згодні?!

Тож, в коментарі запрошую рекомендації, щодо бюджетної бездротової миші. Одним оком поглядаю на Xiaomi. Бюджет десь такий ;)

Як то кажуть, під’їзди до багатоповерхівок самі себе в OSM не внесуть.

До праці, до праці!

якось так:

/////////// [out:json][timeout:25]; {{geocodeArea:”Київ”}}->.searchArea; ( node amenity=bar (area.searchArea); node amenity=restaurant (area.searchArea); node amenity=pub (area.searchArea); );

out;

{{style: node[amenity=bar] {color:red; fill-color:red; text: eval(‘tag(“name”) . “ “ . tag(“name:name”)’);}

node[amenity=restaurant] {color:green; fill-color:green; text: eval(‘tag(“name”) . “ “ . tag(“name:name”)’);}

node[amenity=pub] {color:green; fill-color:yellow; text: eval(‘tag(“name”) . “ “ . tag(“name:name”)’);} }}

//////////////////

або приклад : https://overpass-turbo.eu/s/1jfx

Дякую

Продовжую виправляти проблеми мікромаппінгу, які виникають, після втручання мотивованих новачків

На цей раз звернув увагу, що в одній частині міста, Komoot відображає якийсь концтабір замість приватного сектору або локацію зі зйомок “Той, що біжить лабіринтом”. Виявилось, що кожен вхід в приватний будинок був позначений точкою gate. Це все рівно, що на кожен будинок нанести точку, яка обозначає місто (і на кожному будинку буде здоровезний напис Citiname), тобто, це надлишково, не несе ніякої практичної цінності, не тільки ніяк не допомогає при навігації, а і шкодить, забиваючи візуальним шумом. Gate потрібен для конкретного вказання обмежень переміщення через певну дорогу. Наприклад, візуально можна подивитись, і побачити, що дорога не вільна, вона закривається воротами, але без заборони доступу. Чи навпаки - ворота з закритим доступом. Саме тому, ця точка відображається на навігаційних велосипедних мапах. Теоретично, таке позначення воріт буде корисна лише у випадку, коли хтось захоче підрахувати загальну кількість воріт у місті. Але перетворювати мапу міста на великих збільшеннях у суцільні ворота для цього мабуть не треба.

Як уникати таких помилок? (окрім ознайомлення і розуміння терміну і проблем мікромаппінгу)
1. Задати собі питання, кому саме буде корисним додавання ваших об’єктів Наприклад, в даному випадку, навіть виробники воріт не дуже будуть зацікавлені, так як достатньо знати просту кількість приватних будинків
2. Чи зможете ви нанести ці об’єкти на усе місто включно. Чи зможете агітувати і заохочувати наносити ці об’єкти в масштабі усієї країни? Світу? Наприклад, нанесення доріг і доріжок є головною задачею для OSM. Можна навіть не знати точно, куди їдеш, головне якими шляхами, и чи можна десь зрізати шлях. Тому теоретично, треба наносити абсолютно усі дороги включаючи path. Будь де, у будь якій точці світу. Чи наприклад, нанесення знаків пріорітету give way. Не те що б важлива справа, але вказання буде доречним. Навігатор перестане вести через, наприклад, вулицю, яка по всій довжині має другорядне значення. Перетин нерегульованих перехресть з вимогою поступатись дорогою не самий кращий маршрут для неелектричного велосипеда Оворічення ж кожного будинку - що би що?

Кожен крок повинен бути корисним.

Як зробити незабутніми і одночасно корисними поїздки автівкою?!

За кермом часто трапляються ситуації, які хочеться залишити в пам’яті. А ще трапляються місця, до яких згодом хотілося б повернутися і більш детально вивчити.

Тобто маємо потребу в інформації про місце і про об’єкт. Інформацію про місце можна отримати, якщо записати координати. Інформацію про об’єкт можна отримати за допомогою фотографування або відеозйомки

У кожному з цих випадків допоможуть Street Level Photos проєкти. Надаю перевагу Mapillary, це якщо обирати також серед KartaView та Trek View. Фактично, в пасивному режимі отримуємо і фото і трек, за рахунок геоміток у фото в постійному режимі зйомки.

Під час військового стану в Україні заборонено використання відеореєстраторів та зйомка доріг загального користування, тому зйомку для цілей Mapillary краще і безпечніше вести навіть в іншій країні.

А якщо ще й зйомка доріг проводиться вперше на певній ділянці — це взагалі чудово. Таке собі полювання за унікальними даними. Тож невеличка поїздка вдень Словаччиною до Польщі і сонячна погода, коротший маршрут довжиною 160 км гірськими дорогами. Тому навіть більш цікавий.

Декілька недоліків — рух майже проти сонця та зйомка з салону авто.

Камера закріплена біля дзеркала заднього виду. Частота зйомки 2 кадри на секунду в режимі Time lapse photo. Торпедо накрите темною матовою тканиною.

Колеса крутяться — фоточки мутяться)))

Вперше була відзнята ділянка майже 40 км Nižná Jablonka — Hawaj,

а також Борузал — Крайня Поляна

та Дукля - Івла

А найцікавіша ділянка — новий обхід Ясло.

Цієї дороги ще навіть на супутникових знімках немає.

Зйомка проведена, фотографії вивантажені на ПК. А далі — відкриваємо всі відзняті фото у JOSM, переглядаємо, щоб не було зайвих фото на світлофорах, додаємо геомітки фотографіям, які записалися без них, корегуємо (де потрібно) лінію треку і завантажуємо на Mapillary. Це дає змогу не зберігати мільйони фотографій на ПК і дати можливість оточуючим переглядати і користуватися фотографіями та даними з фотографій. Наприклад, для редагування ОСМ, уточнення дорожніх обмежень відповідно знакам та багато іншого.

А ще з відзнятих у режимі Time Lapse фотографій можна зробити відеофільм.

Фотозоймка відбувалась з частотою два кадри на секунду, тому можемо отримати відео з 12-и кратним прискоренням.

За допомогою пакетного редагування перейменовуємо фотографії з поїздки, привівши їх до формату image-#####.jpg за допомогою FastStone Image Viewer та обрізаємо зайве (капот на фото не зовсім доречний). Далі завдяки ffmpeg командою ffmpeg -f image2 -i image-%05d.jpg -r 25 -s 1920x1080 video.mp4 створюємо кліп з існуючих кадрів. Трохи озвучки — і кліп на Youtube.

Як результат — двохгодинна поїздка за 10 хвилин. І розваги і користь.

UPD: Цей допис потрапив до щотижневика WeeklyOSM 618, що є чудовим стимулом та мотивацією частіше створювати нотатки в Щоденнику ОСМ!

Найчастішим запитанням, з яким до мене звертаються різні перехожі – «як пройти за якоюсь адресою» та «який це номер під’їзду». Іноді складність пошуку правильного під’їзду можна спостерігати серед працівників служб доставки. Одна справа – знати тільки свій район, інша справа – охопити знаннями декілька міст.

Потреба в швидкому пошуку того чи іншого під’їзду має велике значення в різноманітних сферах: нерухомість, служби доставки, екстрені служби (швидка, пожежна, газова), таксі, поштові служби. Це може бути навіть корисно безпосередньо вам, коли ви йдете в гості до когось.

Так, бізнес має можливість створювати для власних потреб необхідні додатки для демонстрації потрібних даних. Єдине, це питання у підтримці окремого софту, його наповненні та актуалізації. А зважаючи на світові коливання останніх років (COVID-19, військові дії, кризи) – ринок потрібних додатків може швидко змінюватися, старі компанії зникають, з’являються нові і так нескінченно.

Тому довіру викликають відкриті продукти, які на ринку вже багато років і являють собою агрегатори різноманітних геопросторових даних. І чим детальніший і глибший кожен шар даних – тим краще і точніше. Особливо це стосується так званої «останньої милі».

І саме входи до будівель, номери під’їздів багатоквартирних будинків, перелік квартир в кожному під’їзді є одними з найзапитуваніших даних останніх років. Тож їх потреба у використанні неминуча.

Основним інструментом та агрегатором різноманітних геопросторових даних для потреб мікромапінгу є OpenStreetMap. Будучи відкритою платформою майже будь-яких даних та відповідаючи трьом основним критеріям даних «імпорт/експорт/відтворення» - все більше користувачів звертають увагу саме на OSM.

В даному випадку входи, під’їзди та їх нумерація не стали винятком для використання. І їх поява – це лише питання часу.

Загалом в Україні нанесено на OSM 30243 під’їзди (входи) до будинків у вигляді точок.

Декілька основних міст по кількості:

Місто Кількість
Маріуполь 5306
Київ 4934
Львів 3921
Чернівці 1027
Харків 823
Одеса 752
Черкаси 376
Ужгород 319
Івано-Франківськ 315
Кривий Ріг 196
Дніпро 109

Для додавання нових під’їздів достатньо лише вашого бажання та трохи вільного часу.

Отримати інформацію про під’їзди та їх порядкові номери можна проходячи поряд. Десь її записати, сфотографувати, занотувати в смартфон або запам’ятати. А далі внести в OpenStreetMap через програму-редактор мапи. За декілька хвилин після публікації вами даних, ця інформація буде доступна всім. Трохи пізніше інформація потрапить і до мобільних додатків та навігаторів, які використовують дані OSM.

Бажаєте підвищити планку? Хочете урізноманітнити збір даних під час ваших прогулянок, перетворити його на гру чи змагання з самим собою – окрім додавання під’їздів та їх номерів, додавайте також діапазони квартир, вкажіть конструкційні особливості дверей, тип доступу до будівлі, зручність для осіб з обмеженими можливостями. А також тип і поверховість будівлі, матеріал стін, форму даху. Частину цих даних можна додавати на місці за допомогою StreetComplete.

Простенький Overpass запит допоможе показати на мапі під’їзди та будівлі без позначення поверхів для розуміння потреб у зборі інформації в певному районі. OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license. Мотивацією для збору потрібної інформації кожним з вас може бути: розуміння власних потреб у цих даних, зручність користування повноцінними та актуальними даними в подальшому, власні проєкти, якісна 3D-візуалізація даних, отримання нових навичок, бажання допомогти бізнесу, країні та інше.

Дані про номери під’їздів та діапазони квартир показуються в додатках OsmAnd та Organic Maps.

То ж гарних прогулянок та якісних даних!

І нехай витрачені на читання цього тексту декілька хвилин вашого дорогоцінного часу не будуть марними, а відкриють для вас нові цікаві можливості!

UPD: За травень додано по всій Україні 4139 під’їздів.

Місто Кількість
Київ 3923
Львів 152
Ужгород 27
Новоград-Волинський 11
Суми 11
Сєвєродонецьк 7
Донецьк 6
Тернопіль 1
Чернігів 1
Location: Печерський район, Київ, Україна

зміню ті міста де ніхто ними не займається

Location: Нижня Польова, Східний, Корольовський район, Житомир, Житомирська міська громада, Житомирський район, Житомирська область, 10009, Україна

Обращение к сообществу OSM и к его участникам!

Россия вероломно напала на Украину 24 февраля 2022 года, нанося ракетно-бомбовые удары по аэропортам, воинским частям и объектам гражданской инфраструктуры. Это явилось очередной эскалацией военных действий, начавшихся в 2014 году с момента захвата Крыма и частичной оккупации Донецкой и Луганской областей.

Мы, сообщество OSM Украина, в связи с продолжающимся военным вторжением России на территорию Украины обращаемся к людям, которые вносят свой вклад в развитие и улучшение данных OSM.

Мы призываем всех воздержаться от какого-либо маппинга на территории Украины в данный момент!

Российско-украинская война идет на многих фронтах, в том числе и на информационном. Возможное использование российскими захватчиками открытых данных для планирования атак на военные и гражданские объекты является одной из важнейших причин, по которой мы просим не предпринимать каких-либо действий по маппингу объектов на территории Украины.

В случае обнаружения случаев маппинга, касающегося военных объектов или объектов критической социальной инфраструктуры, мы будем их корректировать (удалять, видоизменять, откатывать к предыдущему состоянию и т.д.), а также обращаться в DWG и в другие рабочие группы OSMF для блокирования участников, которые систематически вносят подобные изменения (больше одного).

Такая просьба (требование) перекликается с положениями статьи 114-2 Криминального кодекса Украины, согласно которой “Распространение информации о перемещении, движении или расположении Вооруженных Сил Украины или других образованных в соответствии с законами Украины военных формирований, при возможности их идентификации на местности, если такая информация не размещалась в открытом доступе Генеральным штабом Вооруженных Сил Украины, совершенное в условиях военного или чрезвычайного положения, наказывается лишением свободы на срок от пяти до восьми лет” (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2160-20#n10).

Posted by Ars-UA on 5 April 2022 in Ukrainian (Українська). Last updated on 14 June 2022.

Поки що це - автоматичний переклад с росiйськоï. Пiзнiше планую виправити.

Редагую Маріуполь та околиці. Понад 90% всіх даних (і помилок) у місті – мої. Тут пишу, що роблю зараз.

Почав малювати 2013-го року з вулиць, яких не було. Потім 9-15-поверхові будинки, 5-поверхові, 2-поверхові, потім приватний сектор, внутрішньоквартальні проїзди, різні уточнення… У 2016 вирішив записувати, що саме коли робив.

Лютий 2016 - додав усі тролейбусні та автобусні маршрути у місті.

Квітень 2016 – нарешті закінчив велике уточнення всіх внутрішньоквартальних проїздів міста, далі лише дрібні виправлення. За внутрішньоквартальними ми тепер попереду всіх гуглояндексів разом узятих. Подарунок усім автомобілістам

Травень 2016 - зробив всю адресацію (включно з приватним сектором) через відносини вулиць. Користувачі MAPS.ME продовжують додавати адреси через addr:street, поки не знаю, що з цим робити. Начебто це одвірок проги - не бачить адресацію через стосунки.

Червень 2016 – виправляю криву промальовування вулиць у растрових рендерах, ріжу довгі вулиці на відрізки. Результати вже можна бачити, стало краще. Додав addr:street до всіх адрес у місті. Переробив трамвайні маршрути, підписав правильно і таке інше.

Липень 2016 - поки що тут, на OSM, відносно спокійно і нічого робити, зробився модератором Яндекс Карт. Правлю геометрію, помилки, внутрішньоквартальні проїзди та інше по дрібниці. Вони теж молодці і карти у них цілком норм, якщо трохи зачесати.

Серпень 2016 - дрібні правки, уточнення, відпочинок та релакс… Тут і далі “дрібні правки” - це близько сотні на місяць уточнень адрес, проїздів, магазинчиків та іншої дрібниці, що окремо перераховувати немає сенсу. Іноді колупаю Яндекс. Три райони більш-менш зачесаний, залишився Лівобережний.

Вересень 2016 – перейменував купу зупинок громадського транспорту згідно з офіційною інформацією. Підправив маршрути трамваїв та тролейбусів.

Жовтень 2016 - закінчив основні правки в Яндексі, тепер Маріуполь в OSM та Яндексі за точністю приблизно нарівні. В OSM, згідно з офіційним списком вулиць, поправив назви, в яких були числа (не “9-го Травня вулиця”, а “9 Травня вулиця” тощо).

Листопад 2016 – перейменував залишок вулиць у Старому Криму у зв’язку з декомунізацією.

Грудень 2016 - дрібні виправлення, нічого серйозного.

Січень 2017 - додав зупинки до маршрутів громадського транспорту, додав зупинки, яких не було на карті. Наразі маршрути стали повноцінними. Заодно подолав позначку 5000 правок, своєрідний ювілей.

Лютий 2017 - згідно з інформацією з ТТУ, додав маршрути комунальних автобусів, додав зупинки, деякі зупинки перейменував, переробив маршрути автобусів і тролейбусів, які змінилися.

Березень 2017 – велика оптимізація POI (Points Of Interest – точок інтересу). Прибрані всі POI з полігонів будинків, тепер вони – саме крапки. Набагато менше проблем із відображенням у сторонніх програмах. Також прибрано полігони “amenity”, що належать до навчальних закладів. Для шкіл, технікумів та університетів їх неможливо зробити точними, тому що точних територій немає, а дитячі садки й так огороджені огорожами. Ніяка інформація не втрачена, вона перенесена на нові позначки. Завдяки всьому цьому, карта стала ще трохи акуратнішою. Також, згідно з інформацією з ТТУ, виправив маршрути трамваїв та комунальних автобусів, що змінилися.

Квітень 2017 - Виправив промальовування у шарах Cycle Map та Transport Map. У цих шарах біля доріг заокруглюються повороти, що часто призводить до надмірних спотворень. Розрізавши ці дороги на більш короткі відрізки, цих спотворень вдалося позбутися.

Травень 2017 – оновилися супутникові знімки Bing та додалися знімки DigitalGlobe. Особливо приємно, що знімки Bing склеєні з окремих шматків з різним зрушенням щодо один одного – незрозуміло, де правильно, а де ні. Виправив явні неточності, додав те, чого не було на старих знімках. А ще в Україні заблокували Яндекс-картки. Прикро.

Червень 2017 року - виправив кілька дачних кооперативів, додав кілька тисяч дачних будиночків.

Липень 2017 - додав тип та якість покриття до доріг міста. Точність прокладання маршрутів у навігаторах має зрости багаторазово. Повернув полігони “amenity” для дитячих садків, шкіл та інших навчальних закладів. Був неправий, що видалив, визнаю свою помилку. До речі, тепер дані OpenStreetMap використовуються і в Apple Maps. Не повністю, але дороги та контури будинків точно.

Серпень 2017 – дрібні уточнення.

Вересень 2017 - поправив дороги та дорожні обмеження у промзонах.

Жовтень 2017 - поправив геометрію деяких перехресть та дорожні розв’язки. Інструкції при навігації стануть зрозумілішими. Наприклад, не “візьміть трохи лівіше”, а “поверніть ліворуч”.

Листопад 2017 – багато дрібних правок.

Грудень 2017 – почав перемальовувати приватний сектор. Якщо раніше всі будинки (крім Лівобережного району) були однаковими квадратами, то тепер будуть саме такими, як насправді. Це довгий і трудомісткий процес, тому все відразу. Хто хоче допомогти, пишіть, я розповім, як зробити це найбільш правильно та ефективно.

Січень 2018 – переніс назви навчальних закладів з будівель на території. Продовжую правити приватний сектор.

Лютий 2018 – в основному, приватний сектор.

Березень 2018 - дрібні виправлення та трохи приватного сектора біля залізничного вокзалу.

Квітень 2018 – приватний сектор. На даний момент від проспекту Миру у бік моря вже все перемальовано.

Травень 2018 – продовжую виправляти приватний сектор. Додав кілька ніде не зазначених вулиць, виправив кілька вулиць, названих неправильно (дякую користувачам, які вказують на це). На даний момент перестав перемальовувати Центральний район. Далі за планом – Кальміуський.

Червень, липень 2018 – багато дрібних виправлень.

Серпень 2018 – продовжив виправляти приватний сектор. Наразі вже переробив територію від річки Кальчик до Нікопольського проспекту.

Вересень 2018 – приватний сектор семимильними кроками.

Жовтень 2018 року - по приватному сектору основну територію міста закінчив, залишилися Старий Крим та Сартана. Поки що перерва. Дрібні виправлення, виправлення за новачками та деякими дідками.

Листопад 2018 - велике уточнення навчальних закладів починаючи з дитячих садків та до університетів, а також соціальних та медустанов.

Грудень 2018 - дрібні виправлення. Вдома вбрав ялинку.

Січень 2019 – почав уточнювати адреси у приватному секторі.

Лютий 2019 – почав додавати під’їзди до багатоквартирних будинків. Для старої частини міста це особливо актуально, оскільки вони часто розташовані не очевидним чином.

Березень 2019 - додав під’їзди до всіх 9-15-поверхових будинків, майже всіх 4-5-поверхових повоєнних та деяких 5-поверхових пізнішої споруди. Трохи уточнив адресацію у приватному секторі. Вдома нарешті прибрав ялинку.

Квітень 2019 – додав під’їзди до всіх 5-поверхових будинків у місті.

Травень 2019 – дрібні уточнення.

Червень 2019 – перемалював Старий Крим.

Липень 2019 – уточнив та перемалював кілька парків.

Серпень, вересень 2019 - дрібні виправлення.

Жовтень 2019 - кілька 3D-моделей будівель, паркування біля ТЦ, дрібні виправлення.

Листопад 2019 - уточнив та перемалював Театральний сквер.

Грудень 2019 - дрібні виправлення. Подолав поріг 10000 правок.

Січень 2020 - уточнив зупинки відновлених маршрутів транспорту, правил промзони, багато чого…

Лютий 2020 – почав перемальовувати приватний сектор у селищі Сартана. І закінчив (переважно).

Березень 2020 - Правил Сартану, виправні колонії та інше по дрібниці.

Квітень 2020 - 25 березня ввели карантин у зв’язку з COVID-19, саме час зайнятися тим, до чого руки ніяк не доходили. Додав все stop_position на дороги і майже всі маршрути громадського транспорту.

Травень 2020 – все ще карантин, тому зараз найкращий транспорт – велосипед. Відзначив велодоріжки у місті та намалював близько 5000 будиночків у селищах Мелекіно та Білосарайська коса.

Червень 2020 - уточнив зупинки та інше в Сартані та Калинівці, перемалював Грецьку площу та ще правок 300 дрібних уточнень.

Липень 2020 – відпустка! Їздив по околицях міста, уточнював всяке.

Серпень, вересень 2020 - нумерація будинків приватного сектора, велодоріжки, парки, дрібні редагування. Окрема подяка користувачеві murr999888 за великий внесок у нумерацію приватного сектора.

Жовтень 2020 - дрібні виправлення.

Листопад 2020 - промалював село Ломакине з адресами та дачні кооперативи навколо.

Грудень 2020 - промалював село Талаківка з адресами та дачні кооперативи навколо.

Січень 2021 - промалював села Гнутове, Черненко, Харчовик, Павлопіль, Чермалик, Привражне, Зоря, Кальчик, Касьянівка, Гранітне та дачні кооперативи навколо них, а також додав адресацію у селі Покровське.

Лютий 2021 – багато правок адресації. Висловлюю подяку користувачеві boris84 за внесок у нумерацію приватного сектора.

Березень 2021 - ще редагування адресації.

Квітень 2021 року - дізнався нове слово “дромоніми”. Заодно перейменував їх за правилами.

Травень 2021 – перемалював село Виноградне. А в Apple Maps тепер і водоймища з OSM.

Червень 2021 - дрібні виправлення.

Липень 2021 – перейменував балки навколо Маріуполя, додавши українські назви.

Серпень 2021 – велике уточнення внутрішньоквартальних проїздів та велодоріжок. Перемалював кілька промзон.

Вересень 2021 - промальовував села Кам’янка, Мирне, Новоселівка та Кременівка на північ від Маріуполя, а також село Безіменне на сході (на окупованій території).

Жовтень 2021 - промалював села Гранітне, Старомаріївка та Водяне, що знаходяться на лінії розмежування.

Листопад 2021 - уточнив занедбані місця у місті, переробив їх у landuse=brownfield.

Грудень 2021 - правил промислові та зелені зони, робив дірки у мультиполігонах.

Січень 2022 – оновилися супутникові знімки Maxar та Bing (літо 2021). Зелені зони стали ще зеленішими, промзони ще промисловішими (і подекуди зеленішими). Додав парк Сім’я у Східному мікрорайоні, перемалював парк на площі Незалежності, поправив селища Ялта та Азовський на захід від Маріуполя.

Лютий 2022 – додав купу пішохідних доріжок вздовж доріг.

Березень 2022 року - росія напала на Україну. На період війни припинив редагування. https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Uk:Російсько-українська_війна 26-го березня виїхав з Маріуполю на велосипеді, взявши документи, ноутбук та трохи одягу і 29-го вже був в безпеці на підконтрольній Україні теріторії.

Без сумніву не варто мапити такі об’єкти:

  • Військові частини
  • Місця обстрілів
  • Висоти
  • Промислові об’єкти
  • Ліси та інші ландшафтні об’єкти

Стосовно військових об’єктів, то це взагалі незаконно, і потрібно завжди користуватися цим аргументом

Чи варто мапити місця масових злочинів російських окупантів, до прикладу масові поховання?

Я вважаю, що так, але тільки після відходу окупантів з даної території, щоб вони не замели сліди. Ми не повинні забувати про ці злочини!

Чи варто мапити перейменування вулиць?

Я вважаю, що так. Шкоди від цього ніякої немає. Можливо навіть це буде корисним, так як в окупантів буде інша назва в даних, і це їх буде напружувати

Чи варто мапити руйнування доріг і мостів?

Я вважаю, що це має вирішуватися для кожного міста України окремо. Після того, як в Києві запустять служби таксі їм ж буде потрібна свіжа карта для кращої навігації

Чи варто мапити магазини, пункти допомоги біженцям та інші POI?

Так, ніякої шкоди в цьому немає

Чи варто мапити назви вулиць, адреси, житлові будинки?

Наразі я думаю над цим, однозначно це залежить від міста

І в будь якому випадку треба пам’ятати, що в нас зараз війна і старатися допомогти армії, біженцям. Хоча хоббі в будь-якому випадку потрібне, це може знизити стрес, тільки не тратити на це багато часу

26 березня 2022 року Президент України підписав Проект Закону про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо забезпечення протидії несанкціонованому розповсюдженню інформації про направлення, переміщення міжнародної військової допомоги в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших військових формувань України, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану

https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/39273