OpenStreetMap logo OpenStreetMap

Diary Entries in Ukrainian

Recent diary entries

Цей важливий етап став можливим завдяки нашій команді перекладачів: мені, darkonus, а також andygol і Gontsa. Два роки тому ми мріяли, щоб новини світу OpenStreetMap були доступні українською мовою, і тепер можемо бачити, як ця мрія реалізувалася.

Ми вважаємо, що наш внесок допомагає зблизити українську та світову спільноти, роблячи інформацію про OpenStreetMap доступнішою для українських користувачів.

Крім того, якщо у вас є цікаві новини чи події з OpenStreetMap, ви також можете їх додати до тижневика! Більше інформації про те як це зробити та просту інструкцію можна знайти тут.

Хоча випуски регулярно виходять, нам завжди буде корисна підтримка від зацікавлених читачів, які могли б допомогти з перекладом та редагуванням. Це дозволило б покращити якість тексту. Якщо ви хочете долучитися до нашої команди та допомогти, ми будемо раді вашій участі.

🎉

Тепер фактично немає жодного клаптика по цій карті в Барі, де щось не було мною розмальовано. тепер абсолютно всі об’єкти були внесені на карту. Тепер місто більше не є сірою плямою де нічого не було відомо.

Location: Аеродром, Золоте Кільце, Бар, Барська міська громада, Жмеринський район, Вінницька область, 23006, Україна

Довгі роки колишній Барський район був білою плямою. Тепер її більше немає. абсолютно повсюди - тепер розписані поля, річки, ліси. Розмальована вся територія колишнього району (включно з селом Маньківці, які втекли в Северинівську громаду), а також інші території поза межами району і області (мої правки доходять аж до Деражні).

Цей процент 100% вважається таким, що не враховує об’єкти в населених пунктах. тепер можна приступати і до об’єктів в селах і в місті, а також до сусідніх районів.

Location: Мирне, Барська міська громада, Жмеринський район, Вінницька область, 23007, Україна

Тепер ще один кусок моїх рідних країв Барської громади Жмеринського району (колишній Барський), було описано і внесено на 100%. Цей процент не враховує об’єктів в селах.

Location: Лука-Барська, Барська міська громада, Жмеринський район, Вінницька область, 23015, Україна

Натрапив на дефект у побудові шосейних вело маршрутів в Komoot (на Graphhopper), але це може повторюватись і на інших навігаторах (OSMAnd ітд)

При побудові шосейних треків (коли треба виключно асфальтні дороги), він відмовляється в деяких місцях вести по шосе, а обходить цю ділянку по будь-яких дорогах поруч, включаючи грунтовки і тропи. А якщо примусово прокласти там трек - пише "вам треба буде спішуватись з вело" і збільшує загальний час маршруту.

Проблема виявилась у неповному заповненні тегів якості доріг з порушенням порядку заповнення.

Зазвичай, якщо теги дороги не заповнені, але вказаний її ранг ('trunk', 'primary', 'secondary'), то маршрутизатори вважають її асфальтом.

І ось тут хтось ставить тег якості поверхні smoothness, забуваючи про surface. Коли дорога гарна, хоча б intermediate, проблем ніяких. Але якщо 'smoothness = bad', то маршрутизатор вирішить, що там грунтовка. І навіть ранг дороги 'primary' вже не допоможе, і відправить нашого шосера блукати по реальним грунтовкам

І звісно, це наче проблема розробників, але пошук через Overpass показав, що в Европі дуже мало ділянок з подібною проблемою, лічені випадки.

Можна просто виправити поточні проблемні ділянки в Україні, але постане інша задача. У нас дуже багато шосе не мають тегів типу поверхні (хоча навіть зі супутника видно, що то asphalt). І лише питання часу, коли хтось з маперів поставить знову тег якості поверхні, забувши вказати її тип, чим зробить цю дорогу "непроїздною" для шосейного велосипеда.

І доводиться просто час від часу робити пошук через Overpass

Не забуваємо маркувати на карті археологічні пам’ятки(городища, стоянки, могильники). Історія, що лежить під земле також має значення.

Location: Імстичівський міст, Білківська сільська громада, Хустський район, Закарпатська область, 90134, Україна

10 жовтня територія України зазнала наймасованішої ракетної атаки після 24 лютого 2022 року.

Повітряна тривога тривала 6 годин.

Величезну кількість ракет було випущено з самого ранку по містам України. На додачу до ракет також було випущено дрони-камікадзе. Постраждало багато об’єктів інфраструктури.

Наш ранок також розпочався з жахливого вибуху, від якого здригнулась багатоповерхівка. Одна з перших ракет впала недалеко.

В ЗМІ є багато інтерпретацій і візуалізацій знищення нашої країни - тексти, відео, зображення.

Не залишився осторонь і підготував своє бачення у вигляді невеличкої візуалізації з використанням узагальнених хронологічних даних, отриманих з відкритих джерел. Для відтворення використовував Mapbox Play map locations as a slideshow.

Для візуалізації зібрав повідомлення очевидців про вибухи у містах, які були опубліковані в пабліках, створив geojson і додав опис подій в хронологічному порядку. Все це відтворив за допомогою Mapbox Play map locations as a slideshow. Додав трохи додаткової інформації, аудіосупровід.

Відео для перегляду

Південний захід від Бару, села Гулі та Слобода-Гулівська. Вся зона, починаючи від Гулівського лісу, і закінчуючи кордоном з Хмельниччиною була картографована на 100 відсотків.

Цей відсоток стосується ненаселених об’єктів, об’єкти в цих двох селах не враховуються поки що. ДО об’єктів в населених пунктах я приступлю тільки після того, як я закінчу повністю картографування свого рідного району.

Location: Барська міська громада, Жмеринський район, Вінницька область, Україна
Posted by Approksimator on 16 June 2022 in Ukrainian (Українська). Last updated on 11 August 2022.

Сумно, сумно аж за край,

Навернулась миша, JOSM тепер гудбай.

Такий от крик душі без картографування. Два тижні картографічного голоду - це занадто. Згодні?!

Тож, в коментарі запрошую рекомендації, щодо бюджетної бездротової миші. Одним оком поглядаю на Xiaomi. Бюджет десь такий ;)

Як то кажуть, під’їзди до багатоповерхівок самі себе в OSM не внесуть.

До праці, до праці!

якось так:

/////////// [out:json][timeout:25]; {{geocodeArea:”Київ”}}->.searchArea; ( node amenity=bar (area.searchArea); node amenity=restaurant (area.searchArea); node amenity=pub (area.searchArea); );

out;

{{style: node[amenity=bar] {color:red; fill-color:red; text: eval(‘tag(“name”) . “ “ . tag(“name:name”)’);}

node[amenity=restaurant] {color:green; fill-color:green; text: eval(‘tag(“name”) . “ “ . tag(“name:name”)’);}

node[amenity=pub] {color:green; fill-color:yellow; text: eval(‘tag(“name”) . “ “ . tag(“name:name”)’);} }}

//////////////////

або приклад : https://overpass-turbo.eu/s/1jfx

Дякую

Продовжую виправляти проблеми мікромаппінгу, які виникають, після втручання мотивованих новачків

На цей раз звернув увагу, що в одній частині міста, Komoot відображає якийсь концтабір замість приватного сектору або локацію зі зйомок “Той, що біжить лабіринтом”. Виявилось, що кожен вхід в приватний будинок був позначений точкою gate. Це все рівно, що на кожен будинок нанести точку, яка обозначає місто (і на кожному будинку буде здоровезний напис Citiname), тобто, це надлишково, не несе ніякої практичної цінності, не тільки ніяк не допомогає при навігації, а і шкодить, забиваючи візуальним шумом. Gate потрібен для конкретного вказання обмежень переміщення через певну дорогу. Наприклад, візуально можна подивитись, і побачити, що дорога не вільна, вона закривається воротами, але без заборони доступу. Чи навпаки - ворота з закритим доступом. Саме тому, ця точка відображається на навігаційних велосипедних мапах. Теоретично, таке позначення воріт буде корисна лише у випадку, коли хтось захоче підрахувати загальну кількість воріт у місті. Але перетворювати мапу міста на великих збільшеннях у суцільні ворота для цього мабуть не треба.

Як уникати таких помилок? (окрім ознайомлення і розуміння терміну і проблем мікромаппінгу)
1. Задати собі питання, кому саме буде корисним додавання ваших об’єктів Наприклад, в даному випадку, навіть виробники воріт не дуже будуть зацікавлені, так як достатньо знати просту кількість приватних будинків
2. Чи зможете ви нанести ці об’єкти на усе місто включно. Чи зможете агітувати і заохочувати наносити ці об’єкти в масштабі усієї країни? Світу? Наприклад, нанесення доріг і доріжок є головною задачею для OSM. Можна навіть не знати точно, куди їдеш, головне якими шляхами, и чи можна десь зрізати шлях. Тому теоретично, треба наносити абсолютно усі дороги включаючи path. Будь де, у будь якій точці світу. Чи наприклад, нанесення знаків пріорітету give way. Не те що б важлива справа, але вказання буде доречним. Навігатор перестане вести через, наприклад, вулицю, яка по всій довжині має другорядне значення. Перетин нерегульованих перехресть з вимогою поступатись дорогою не самий кращий маршрут для неелектричного велосипеда Оворічення ж кожного будинку - що би що?

Кожен крок повинен бути корисним.

Як зробити незабутніми і одночасно корисними поїздки автівкою?!

За кермом часто трапляються ситуації, які хочеться залишити в пам’яті. А ще трапляються місця, до яких згодом хотілося б повернутися і більш детально вивчити.

Тобто маємо потребу в інформації про місце і про об’єкт. Інформацію про місце можна отримати, якщо записати координати. Інформацію про об’єкт можна отримати за допомогою фотографування або відеозйомки

У кожному з цих випадків допоможуть Street Level Photos проєкти. Надаю перевагу Mapillary, це якщо обирати також серед KartaView та Trek View. Фактично, в пасивному режимі отримуємо і фото і трек, за рахунок геоміток у фото в постійному режимі зйомки.

Під час військового стану в Україні заборонено використання відеореєстраторів та зйомка доріг загального користування, тому зйомку для цілей Mapillary краще і безпечніше вести навіть в іншій країні.

А якщо ще й зйомка доріг проводиться вперше на певній ділянці — це взагалі чудово. Таке собі полювання за унікальними даними. Тож невеличка поїздка вдень Словаччиною до Польщі і сонячна погода, коротший маршрут довжиною 160 км гірськими дорогами. Тому навіть більш цікавий.

Декілька недоліків — рух майже проти сонця та зйомка з салону авто.

Камера закріплена біля дзеркала заднього виду. Частота зйомки 2 кадри на секунду в режимі Time lapse photo. Торпедо накрите темною матовою тканиною.

Колеса крутяться — фоточки мутяться)))

Вперше була відзнята ділянка майже 40 км Nižná Jablonka — Hawaj,

а також Борузал — Крайня Поляна

та Дукля - Івла

А найцікавіша ділянка — новий обхід Ясло.

Цієї дороги ще навіть на супутникових знімках немає.

Зйомка проведена, фотографії вивантажені на ПК. А далі — відкриваємо всі відзняті фото у JOSM, переглядаємо, щоб не було зайвих фото на світлофорах, додаємо геомітки фотографіям, які записалися без них, корегуємо (де потрібно) лінію треку і завантажуємо на Mapillary. Це дає змогу не зберігати мільйони фотографій на ПК і дати можливість оточуючим переглядати і користуватися фотографіями та даними з фотографій. Наприклад, для редагування ОСМ, уточнення дорожніх обмежень відповідно знакам та багато іншого.

А ще з відзнятих у режимі Time Lapse фотографій можна зробити відеофільм.

Фотозоймка відбувалась з частотою два кадри на секунду, тому можемо отримати відео з 12-и кратним прискоренням.

За допомогою пакетного редагування перейменовуємо фотографії з поїздки, привівши їх до формату image-#####.jpg за допомогою FastStone Image Viewer та обрізаємо зайве (капот на фото не зовсім доречний). Далі завдяки ffmpeg командою ffmpeg -f image2 -i image-%05d.jpg -r 25 -s 1920x1080 video.mp4 створюємо кліп з існуючих кадрів. Трохи озвучки — і кліп на Youtube.

Як результат — двохгодинна поїздка за 10 хвилин. І розваги і користь.

UPD: Цей допис потрапив до щотижневика WeeklyOSM 618, що є чудовим стимулом та мотивацією частіше створювати нотатки в Щоденнику ОСМ!

Найчастішим запитанням, з яким до мене звертаються різні перехожі – «як пройти за якоюсь адресою» та «який це номер під’їзду». Іноді складність пошуку правильного під’їзду можна спостерігати серед працівників служб доставки. Одна справа – знати тільки свій район, інша справа – охопити знаннями декілька міст.

Потреба в швидкому пошуку того чи іншого під’їзду має велике значення в різноманітних сферах: нерухомість, служби доставки, екстрені служби (швидка, пожежна, газова), таксі, поштові служби. Це може бути навіть корисно безпосередньо вам, коли ви йдете в гості до когось.

Так, бізнес має можливість створювати для власних потреб необхідні додатки для демонстрації потрібних даних. Єдине, це питання у підтримці окремого софту, його наповненні та актуалізації. А зважаючи на світові коливання останніх років (COVID-19, військові дії, кризи) – ринок потрібних додатків може швидко змінюватися, старі компанії зникають, з’являються нові і так нескінченно.

Тому довіру викликають відкриті продукти, які на ринку вже багато років і являють собою агрегатори різноманітних геопросторових даних. І чим детальніший і глибший кожен шар даних – тим краще і точніше. Особливо це стосується так званої «останньої милі».

І саме входи до будівель, номери під’їздів багатоквартирних будинків, перелік квартир в кожному під’їзді є одними з найзапитуваніших даних останніх років. Тож їх потреба у використанні неминуча.

Основним інструментом та агрегатором різноманітних геопросторових даних для потреб мікромапінгу є OpenStreetMap. Будучи відкритою платформою майже будь-яких даних та відповідаючи трьом основним критеріям даних «імпорт/експорт/відтворення» - все більше користувачів звертають увагу саме на OSM.

В даному випадку входи, під’їзди та їх нумерація не стали винятком для використання. І їх поява – це лише питання часу.

Загалом в Україні нанесено на OSM 30243 під’їзди (входи) до будинків у вигляді точок.

Декілька основних міст по кількості:

Місто Кількість
Маріуполь 5306
Київ 4934
Львів 3921
Чернівці 1027
Харків 823
Одеса 752
Черкаси 376
Ужгород 319
Івано-Франківськ 315
Кривий Ріг 196
Дніпро 109

Для додавання нових під’їздів достатньо лише вашого бажання та трохи вільного часу.

Отримати інформацію про під’їзди та їх порядкові номери можна проходячи поряд. Десь її записати, сфотографувати, занотувати в смартфон або запам’ятати. А далі внести в OpenStreetMap через програму-редактор мапи. За декілька хвилин після публікації вами даних, ця інформація буде доступна всім. Трохи пізніше інформація потрапить і до мобільних додатків та навігаторів, які використовують дані OSM.

Бажаєте підвищити планку? Хочете урізноманітнити збір даних під час ваших прогулянок, перетворити його на гру чи змагання з самим собою – окрім додавання під’їздів та їх номерів, додавайте також діапазони квартир, вкажіть конструкційні особливості дверей, тип доступу до будівлі, зручність для осіб з обмеженими можливостями. А також тип і поверховість будівлі, матеріал стін, форму даху. Частину цих даних можна додавати на місці за допомогою StreetComplete.

Простенький Overpass запит допоможе показати на мапі під’їзди та будівлі без позначення поверхів для розуміння потреб у зборі інформації в певному районі. OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license. Мотивацією для збору потрібної інформації кожним з вас може бути: розуміння власних потреб у цих даних, зручність користування повноцінними та актуальними даними в подальшому, власні проєкти, якісна 3D-візуалізація даних, отримання нових навичок, бажання допомогти бізнесу, країні та інше.

Дані про номери під’їздів та діапазони квартир показуються в додатках OsmAnd та Organic Maps.

То ж гарних прогулянок та якісних даних!

І нехай витрачені на читання цього тексту декілька хвилин вашого дорогоцінного часу не будуть марними, а відкриють для вас нові цікаві можливості!

UPD: За травень додано по всій Україні 4139 під’їздів.

Місто Кількість
Київ 3923
Львів 152
Ужгород 27
Новоград-Волинський 11
Суми 11
Сєвєродонецьк 7
Донецьк 6
Тернопіль 1
Чернігів 1
Location: Печерський район, Київ, Україна