OpenStreetMap

Dyoma's Diary

Recent diary entries

Думаю багато хто з маперів хоче моніторити зміни на певній території (наприклад рідне місто, район проживання тощо) на предмет вандалізму чи просто слідкувати за правками інших маперів. Ідеально ще й отримувати про це сповіщення в найбільш зручному місці.

Далі коротка інструкція, як я це реалізував за допомогою двох сервісів – Osmcha і IFTTT.

  • Налаштовуємо фільтр в OSMcha

  • Спочатку полігоном позначаємо потрібну територію моніторингу

  • BBox size bound вказую або 1 або 2, це для того, щоб сюди потрапляли лише правки в межах конкретного виділеного поля, а не як в History на головній osm.org.

  • Коли всі параметри фільтрування вказані – зберігаємо фільтр.

  • Пишемо довільну назву для фільтра

  • Для кожного фільтра генерується окрема rss-стрічка. її URL копіюємо. Він нам пригодиться далі для IFTTT.

Далі переходимо у сервіс IFTTT, який допоможе нам зв’язати все з Телеграмом.

  • Створюємо новий recipe

  • Тут шукаємо RSS і вибираємо пункт New feed item

  • Тут вставляємо URL RSS стрічки з Osmcha
  • Створюємо триггер

  • Далі треба додати Телеграм і вибрати пункт Send message

  • Далі залишаємо стандартні налаштування і тиснемо Create action.

Це в принципі все з налаштувань. Клікаєте далі по тому як веде вас IFTTT.

Вже зовсім скоро (якщо будуть зміни мапи звісно) вам будуть приходити в месенджер отакого вигляду повідомлення.

Коротка історія про те, як маючи генеральний план міста можна суттєво покращити якість одного конкретного міста чи регіону.

Так історично склалось, що стараюсь редагувати місця де я або живу постійно (Київ), або де часто буваю (Львів) чи звідки я родом (Копичинці, Тернопільська область). Оскільки на Тернопільщині маперів не так багато, як того би хотілось, то я приділяю значну частину мапінгу саме цьому регіону. Тут дуже багато білих плям.

Одна з таких плям – місто Чортків. І хоча це по суті друге найбільше місто в області (після Тернополя), дані в OSM тут були дуже обмеженими – не було землекористування, деякі вулиці ще зі старими назвами, відсутні або криві будинки, тощо.

На щастя зовсім недавно в міста з’явився сучасний генеральний план, що означає, що його можна використовувати при мапінгу в OSM (ліцензія PublicDomain).

Генплан Чорткова

Перше, що зробив по аналогії з Пологами, це завів проект на HOTOSM – https://tasks.hotosm.org/projects/9187/tasks/ (до речі, там ще можна пройтись і перевірити все, якщо хтось має бажання). HOTOSM помагає не запутатись і системно замапити все.

Із знайденого генплану нарізав тайли для підключення в JOSM по інструкції від darkonus [1], [2]. Самі тайли завантажив собі на сервер, щоб можна було їх зручно використовувати.

Загалом процес зайняв десь 18 днів мапінгу по вечорах. Результати далі. Традиційно подяка Gontsa за візуалізацію процесу. Всі картинки клікабельні

14 зум

16 зум. Центр міста

Зрозуміло, що доповнювати в місті є ще багато чого – РОІ, уточнення існуючих даних, але це все треба вже робити на місці. З дивану не вийде :)

P.S. Нагадаю, що в нас є українська спільнота OpenStreetMap в телеграмі, де завжди можна або щось запитати, або увірватись в подібний проект :) Приєднуйтесь!

Location: Центр, Чортків, Чортківська міська громада, Чортківський район, Тернопільська область, 48501, Україна

8 серпня проект OpenStreetMap святкував свою 16 річницю. Українська спільнота вирішила провести мапатон (від англ. map + marathon), замапивши одне з міст в Україні, де було обмежена кількість даних. Вибір випав на місто Пологи, Запорізької області. Про підготовку, проведення та результати мапатону читайте далі.

Отже, власне чому було вибрано Пологи. Першочергово була ідея замапити якесь місто з населенням 16000 осіб (ну прив’язка до 16-річчя проекту і всяке таке :). Керувались кількома аспектами – в місті має бути мало даних, мають бути якісні джерела даних для віддаленого мапінгу (як знімки Mapillary чи генплан).

От приклад, як виглядала робоча табличка.

В результаті зупинились на місті Пологи, в якого знайшовся сучасний генплан (Alex Pro 5, привіт). Після ще кількох годин обговорень в спільноті, фінально взялись за підготовку мапатону саме для цього міста.

Для уникнень конфліктів правок було вибрано HOTOSM, як менеджера завдань (andygol, привіт). Написали описи, рекомендації і інструкції.

Gontsa намалював отаку прекрасну обкладинку

darkonus перетворив растровий файл з генпланом в тайли і прив’язав їх до знімків Bing, для ще більш зручного мапінгу. ququruzka це все залив на свій сервер.

Тепер трошки результатів і цікавих фактів:

  • трошки не вгадали з часом мапінгу, наївно думаючи, що замапимо все за 1 день (тобто за 8 серпня). В результаті мапили і валідовували результати ще майже цілий тиждень :)

  • Загалом в рамках мапатону було надіслано 923 набори змін (станом на 10:30 22 серпня)

  • були і відеостріми від Dyoma: [1], [2] , velmyshanovnyi – [1], a ID’s взагалі провів 24-годинний стрім (жаль, що на платформі Twitch і відео нема).

  • загалом участь взяло 22 учасники, які мапили та перевіряли правки. Нижче скріншот з HOTOSM:

Ну і головні результати – власне сама мапа

Пологи - 14 зум ДО та ПІСЛЯ мапатону (картинка клікабельна)

Центр міста ДО та ПІСЛЯ мапатону (картинка клікабельна)

Звісно, це не все що спільнота хотіла зробити, але у порівнянні з тим що було це досить значний крок вперед до сталого розвитку Пологів на шляху створення та поширення вільних та відкритих даних. Це наочний приклад того, як ми всі гуртом крок за кроком можемо робити внесок в розбудову нашої країни.

Location: сквер, Пологи, Пологівська міська громада, Пологівський район, Запорізька область, 70608, Україна