OpenStreetMap

kwiatek_123's Diary

Recent diary entries

Wstęp

Mój pierwszy projekt - szczegółowe zmapowanie obszaru mieszczącego się między ulicą Józefa Chłopickiego, Makowską i Szaserów. Był to też projekt, który nauczył mnie całego OSM’a. Zbyt dużo nie ma co tutaj opisywać, ale postaram się wypisać najważniejsze etapy tworzenia oraz powstawiać gify 😁

Mapowanie

Na początku zaplanowałem, w jaki sposób będę mapował, żeby przelecieć po wszystkim. Trudne to nie było, bo przecież obszar jest mały i podzielony drogami. Zacząłem mapować od lewej do prawej i od dołu do góry, gdzie jeden changeset obejmował “wyspę” otoczoną drogami, których nazwy zawarłem w tytule zestawu zmian. Dodawałem płoty, ogrody, ścieżki, podjazdy, wejścia do domów. Gdy doszedłem do ulicy Lubieszowskiej @syntex zwrócił mi uwagę, że landusy nie są pocięte oraz, że budynki nie są wymienione. Wytłumaczył mi co i jak i musiałem od nowa przelecieć po wszystkim. (No ale tak to jest, że pierwsze edycje są gorsze od nowszych).

Edytowanie zrobiło się ciekawsze, gdy dotarłem do ulicy Hetmańskiej, gdzie mieści się dom pomocy społecznej prowadzony przez siostry zakonne. Przy takich dużych miejscach można fajnie się wykazać i dużo rzeczy porobić nie nudząc się ciągłym obrysowywaniem ogródków. To też jest miejsce gdzie pierwszy raz mogłem zaprezentować swoją dokładność. Siostry - gif porównawczy Na tym etapie zrozumiałem, że pomysł dodania drzew na końcu edytowania całego obszaru wyznaczonego na początku mapowania nie jest zbyt dobry. I miałem rację, bo samo dodawanie drzewek jest nudne.

Następnie były dwa osiedla oraz teren biurowy. Ich edytowanie sprawia dużą przyjemność. Pokusiłem się o przygotowanie gifa większego z osiedli, czyli Osiedla Santorini. Wybrałem się tam nawet rowerem, aby porobić zdjęcia klatek schodowych (o co miał do mnie pretensje ochroniarz). Nie zmapowałem wszystkich klatek, ponieważ niektóre miały zniszczone numery. Osiedle Santorini - gif porównawczy

Dalej zostało tylko kilka domków do narysowania. Potem wróciłem się na początek, aby pododawać wszystkie drzewa.

W międzyczasie poprawiłem geometrię ulic, ujednoliciłem tagowanie przejść, pododawałem znaki, latarnie, ograniczenia prędkości, linie do parkowania, studzienki, poi… Wszystko, co na wiki odkryłem.

Efekt końcowy

Warszawa - [J.Chłopickiego-Makowska-Szaserów]- gif porównawczy

Na gifie też widać, że poprawiłem ponadprogramowe drogi na kolei.

Location: Grochów-Północny, Praga-Południe, Warszawa, województwo mazowieckie, Polska

Wstęp

Podczas wizyty w Krynicy-Zdroju udałem się za drogowskazem znajdującym się na reklamie Ogrodów Żywiołów ponieważ zaciekawiła mnie ona wodnymi eksperymentami. Oczywiście strzałka na plakacie była mało precyzyjna a miejsce zupełnie nieoznaczone. Google mapsy nie potrafiły doprowadzić bezpośrednio do ogrodów. Na osm nawet nie było ich zaznaczonych. Pomocna okazała się opinia na google maps która sprecyzowała chociaż z której strony szukać wejścia. W lesie od strony ulicy Doktora Henryka Ebersa zauważyłem małe tabliczki z logiem parku które doprowadziły już na alejki ogrodów.

Jednym słowem o parku

Cóż. Pomysł na park fajny. Jednak z tego co przeczytałem w internecie został on otwarty wiosną 2022 roku a już niektóre eksperymenty są uszkodzone. Ludzi nie ma (pewnie poddają się szukając wejścia do parku).

Mapowanie

Zbieranie danych

Parku na osm nie ma to warto byłoby go zmapować. Sprawdziłem, że nie ma dostępnych zdjęć satelitarnych czy też lotniczych przedstawiających to miejsce. Przydałby się więc ślad GPS. Niestety ale OSMTracker strasznie niedokładnie rysował ślad oraz teleportował mnie po okolicy. StreetComplete ślad rysował lepiej ale co jakiś czas go przerywał. Nie chcąc tracić czasu na szukanie innych alternatyw postanowiłem, że będę w strategicznych punktach (aka zakręty ścieżek) dodawał uwagi z cyferkami w opisie i zdjęciami jeśli w danym miejscu okażą się pomocne. Do dodawania uwag użyłem StreetComplete. Szkoda tylko, że nie widać już dodanych uwag oraz, że nie można dodawać zdjęć zrobionych wcześniej. Po skończonym oznaczaniu potrzebnych mi punktów osm wyglądało tak: Uwagi na OSM Dodałem też jedną uwagę ogólną aby w razie czego ktoś ją znalazł i nie myślał o mnie jak o malarzu uwagami po całej Polsce. Łącznie wyszło 55 uwag.

Faktyczne rysowanie

Włączam JOSM, pobieram obszar wraz z uwagami i zaczynam łączyć kropki kreskami jak kiedyś na analogowym papierze czy też jak w filmach agenci próbujący rozpracować wzory namalowane przez kosmitów na polach w Ameryce. Po zaznaczeniu wszystkich ścieżek i dodaniu każdej możliwej atrakcji wraz z podziałem na tematyczne obszary gdzie dzięki podpowiedzi @Catra na discordzie co do sposobu tagowania obszarów z podziałem na żywioły (place=locality raczej sprawdza się tutaj najlepiej) zaznaczyłem jakie ścieżki są dedykowane ludziom na wózkach inwalidzkich. Informacje o nich wziąłem z mapy znajdującej się w tym parku którą odkryłem pod koniec spamowania uwagami. Mapa ta pozwoliła mi również wytyczyć granice parku. Screen z JOSM Teraz czas na wysłanie zmian i sprawdzenie za jakiś czas jak wygląda wyrenderowana mapa.

Efekt końcowy

Gotowa mapa Na tej skali nie wygląda to super szczególnie, że nazwy atrakcji się zasłaniają. Na większej skali jednak widać podpisy wszystkich obiektów jak i również ławki oraz śmietniki. Przydałby się render leżaków. Mniejsza skala

Porównanie mapy przed i po edycji

Gif

Location: Krynica Wieś, Krynica-Zdrój, gmina Krynica-Zdrój, powiat nowosądecki, województwo małopolskie, 33-381, Polska