OpenStreetMap

Dlaczego nie warto tracić czasu na edycję openstreetmap.org

Posted by Domiss on 19 March 2016 in Polish (Polski)

Przez kilka lat wierzyłem w zasady OSM, według których najwartościowsze są edycje robione na podstawie rzeczywistych danych zebranych w terenie, edytując znane mi obiekty w najbliższej okolicy. Z czasem okolica rozrosła się do całego obszaru Pogórza Wałbrzyskiego (przy zawężeniu zbioru obiektów do głownie tych związanych z turystyką). Starałem się również na bieżąco nanosić dane związane z remontami dróg, przebudową budynków i ich wyburzaniem. Trwało to do dnia, w którym jakiś idiota zdezaktualizował dane o budynkach w znanej mi okolicy kopiując je po prostu bardzo byle jak z jednego z dostępnych podkładów “urzędowych”, nie sprawdzając niczego nie tylko w terenie, ale również nie sprawdzając wcale innych podkładów. Na grzeczne zwrócenie uwagi zareagował bluzgami i pogróżkami. Zgłosiłem ten fakt na polskim forum OSM, gdzie jedyną reakcją było: “przecież wyrysowanie kilku budynków na miejscu jednego nie jest niczym niepoprawnym, nieważne, że część tagowania została utracona, nieważne, że budynki przestały być prostopadłe”. W akcie desperacji zgłosiłem edycję do DWG (data working group), która teoretycznie dba o przestrzeganie zasad OSM oraz o poprawność wprowadzanych danych i ma możliwość blokowania użytkowników łamiących te zasady. Dostałem odpowiedź: “to sprawa polskiej społeczności OSM”. Skoro (polska) społeczność OSM jest społecznością kopiuj, nadpisz i wklej, to po co ja miałbym marnować mój prywatny czas na poprawę danych mapy, skoro i tak prędzej czy później jakiś debil zastąpi w kilka minut te dane przez coś, co udało mu się skądś skopiować? Nikomu w OSM nie zależy na aktualnych danych zebranych w terenie, jedynym celem jest umieszczenie na mapie jak największej ilości danych (niezależnie od sensowności ich nanoszenia a nawet niezależnie od ich poprawności).

Comment from km2bp on 19 March 2016 at 16:27

Mi zależy na dokładności, co najmniej tak dobrej jaką znam od Norwegów. Norgeskart.no Jestem tu od niedawna ale już zdążyłem spostrzec że część podkładu mapy ze zdjęć lotniczych zdążyła się już zdezaktualizować .

Comment from Trockey on 24 April 2016 at 13:27

Elo, Właśnie zajrzałem na Twój profil bo skorzystałem ze stworzonego przez Ciebie śladu. I widzę niestety, że masz konto usunięte, plus jakieś nieporozumienia. Szkoda ale i tak dzięki za robotę. Ślady koło Chwalimierza bardzo przydatne! :)

Comment from maraf24 on 25 June 2017 at 19:44

Dla wyjaśnienia: polska społeczność OSM nie jest w stanie nic zrobić z mapperem rowers2, gdyż 1. nie posiada żadnych instrumentów nacisku 2. nie ma żadnych szans w starciu z mapperem mapującym od rana do wieczora, 7 dni w tygodniu.

Login to leave a comment