OpenStreetMap

Diary Entries in Polish

Recent diary entries

Nie tylko suche dane kartograficzne

Posted by km2bp on 9 February 2019 in Polish (Polski)

Krótka prezentacja możliwości OSM. Zdjęcia i dane kontaktowe do firm sklepów restauracji hoteli linki do dokładnych opracowań na temat zabytków w mieście ( nie tylko Wikipedia) , rozkłady jazdy , zdjęcia dowolnego obiektu naniesionego na mapę , murale i graffiti , Filmowe przewodniki po najciekawszych atrakcjach, Filmy z dona przypięte do interesujących budynków i miejsc wszystko to dostępne w prawo-kliku myszy. https://youtu.be/FGANRXZWiYM Można też skorzystać z wyszukiwarki punktów POI które nas interesują http://openpoimap.org/

Ja

Posted by KaelDK on 3 February 2019 in Polish (Polski)

Mój mapping w skrócie

Dzień 1: Jakieś 100 edycji Dzień 2: 10 edycji Dzień 3-30: Nic… Dzień 31: Jakieś 100 edycji Dzień 32: 10 edycji Dzień 33-60 Nic…

Porady w j. polskim

Posted by Władysław Komorek on 13 January 2019 in Polish (Polski)

Chcesz dodać dane do OpenStreetMap?

Posted by Piotr Strębski on 5 January 2019 in Polish (Polski)

Być może niektórzy z Was zastanawiali się jak dodać nowe dane (np. miejsce) do serwisu mapowego OpenStreetMap? Jest to bardzo proste i w pełni darmowe. Istnieją trzy proste sposoby na realizację tego celu: jeden dla leniwych, i dwa dla bardziej ambitnych. Zasadnicza różnica między tymi sposobami sprowadza się do tego, czy miejsce na mapie dodacie sami, czy zlecicie to redaktorom OSM.

 1. Wersja dla leniwych to po prostu wykorzystanie w odpowiednim miejscu na mapie guzika (znajdującego się na panelu po prawej stronie ekranu, druga ikona od dołu), który ma opis “Zgłoś błąd lub dodaj uwagę na mapie”. Po jego kliknięciu, pojawieniu się niebieskiej pinezki i upewnieniu się, że ta znajduje się we właściwym miejscu, wpisujemy w okno treść uwagi. Następnie zatwierdzamy cośmy wpisali, czekając aż nasza uwaga zostanie rozpatrzona i ewentualnie wdrożona.

 2. Drugi sposób, i jednocześnie pierwsza odsłona wersji dla trochę bardziej ambitnych, to uprzednia rejestracja swojego konta na stronie OpenStreetMap. Dzięki temu wszelkie dodawane zgłoszenia nie będą czynione anonimowo i będzie możliwa z Wami komunikacja - na wypadek potrzeby wyjaśnienia jakichś nieścisłości. Procedura samego zgłoszenia - jak w punkcie 1.

 3. I wreszcie trzeci sposób, i druga odsłona wersji dla ambitniejszych, to wykorzystanie swojego zarejestrowanego konta do samodzielnego dodania na mapie pożądanych danych (czy to za pomocą wbudowanego w OSM edytora iD czy edytora JOSM). Nie miejsce tu jednak na instrukcję obsługi obu.

Gdy decydujecie się na sposoby z pkt 1. lub 2. zawsze pamiętajcie o trzech podstawowych zasadach:

 1. System uwag służy tylko i wyłącznie do komunikowania spraw ważnych dla tworzenia mapy. Nie ma tu miejsca na Wasze strumienie świadomości czy na załatwianie spraw prywatnych.

 2. Zgłaszamy zawsze i wyłącznie dane dotyczące realnie istniejących obiektów. Istniejących tu i teraz, a nie w planach za 10 lat czy tylko w Waszych głowach.

 3. Im uwaga jest bardziej treściwa, bardziej rozumna, tym szybciej zostanie wdrożona. Czym takowa powinna się charakteryzować?

 • dokładnym zlokalizowaniem na mapie;

 • możliwie dużą ilością informacji o miejscu, które chcecie dodać: co to za miejsce, jaka jest jego nazwa, jaki jest jego dokładny adres, jakie są jego dane kontaktowe (strona internetowa, nr telefonu, adres e-mail). Warto podać też godziny otwarcia miejsca, jeśli są one określone.

Osobiście preferuję, by rejestrować konta na OSM i nieanonimowo dodawać uwagi do strony, aby to redaktorzy OSM mogli sami wdrażać je na mapę. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko, że dodając w dobrej wierze nowy punkt na mapę przy okazji coś się zepsuje.

Komercyjne punkty zainteresowania (POI) w Warszawie

Posted by Piotr Strębski on 4 January 2019 in Polish (Polski)

Generalnie uważam, że przedsięwzięcia o charakterze komercyjnym same powinny zabiegać o dopisanie swoich placówek na mapę OSM - mają na to środki finansowe i cel biznesowy, jakim jest m.in. dotarcie do jak najszerszego kręgu odbiorców-klientów, a przynajmniej ułatwienie im tego. Dla paru robię jednak wyjątek, a to dlatego, że sam z usług tych firm korzystam, jak również są one bardzo popularne społecznie i z pewnością godne polecenia turystom (chcącym zdobyć coś użytecznego za relatywnie niewielkie pieniądze).

Tak więc moja lista wybranych sieci punktów komercyjnych na terenie Warszawy, ułatwiająca kontrolę nad kompletnością danych im odpowiadających na OSM:

Sklepy

Apteki

Drogerie

Przyjemnego uzupełniania danych!

Minimum znakowania POI

Posted by Piotr Strębski on 3 January 2019 in Polish (Polski)

Z doświadczenia mapowania, jak również funkcjonowania aplikacji nawigacyjnych korzystających z danych OpenStreetMap, nasuwa się podstawowy wniosek w zakresie minimum znakowania (“tagowania”) obiektów POI (punktów zainteresowania), by były możliwie dobrze wyświetlane i wyszukiwane przez te aplikacje, jak również by z punktu widzenia użytkownika map pełniły możliwie najlepszą funkcję. Abstrahując od poprawnego umieszczenia fizycznego danego punktu na mapie (dokonania jego “geolokalizacji”) - co powinno być oczywiste dla każdej osoby mapującej - ze swej strony proszę o KAŻDORAZOWE (=ZAWSZE) dodawanie następujących znaczników (tagów) do obiektu:

 • name= - klucz ten określa nazwę danego punktu (np. nazwę restauracji, urzędu, sklepu itp.),
 • amenity= - określa on rodzaj punktu (czy restauracja, czy urząd, czy komisariat policji itp.),
 • addr:street= - określa nazwę ulicy, przy jakiej punkt się znajduje,
 • addr:housenumber= - określa numer budynku, w którym znajduje się dany punkt,
 • addr:postcode= - określa kod pocztowy danego punktu,
 • addr:city= - określa nazwę miejscowości, w której znajduje się dany punkt,
 • contact:email= - określa adres e-mail, kontaktowy do danego punktu,
 • contact:phone= - określa numer telefonu, kontaktowy do danego punktu,
 • contact:website= - określa stronę internetową danego punktu (jeśli tenże takową posiada).

Utrzymanie tego minimalnego zestawu znakowania dodawanych punktów ułatwi życie wszystkim - twórcom mapy, jak i jej finalnym konsumentom :-) Dzięki nim będą mogli nie tylko poprawnie doń trafić, ale także móc się uprzednio skontaktować z danym miejscem lub zweryfikować (poprzez stronę internetową), czy dane miejsce jest dlań odpowiednie. Przyjemnego mapowania!

Punkty zainteresowania (POI) w Warszawie (szkic do rozwinięcia)

Posted by Piotr Strębski on 3 January 2019 in Polish (Polski)

Poniższa lista ma za zadanie pomoc w tworzeniu, monitoringu kompletności i kontroli zmian określonych punktów zainteresowania na terenie Warszawy, punktów o charakterze instytucji publicznych (niekomercyjnych), przeznaczonych dla mieszkańców i turystów. Lista jest o charakterze szkicowym, do dalszego rozwijania wraz z realizacją zadań, którym ma służyć.

Administracja:

Organy i instytucje państwowe:

Edukacja:

Kultura

Inne ważne

Ewentualne propozycje poprawek i/lub innych kategorii POI proszę zgłaszać w komentarzach. Dziękuję!

Linki

Posted by mzioma on 24 November 2018 in Polish (Polski)

Ogólne dobre zasady mapowania

Posted by km2bp on 23 June 2018 in Polish (Polski)

Required URL / graves / was not found on this server.

Posted by Ryszard44 on 18 April 2018 in Polish (Polski)

Required URL http://osmtools.org/groby/#lat=53.83426&lon=18.10289&z=19 was not found on this server. At this address was a graves finder in the town of Czarna Woda.

Location: Czarna Woda, gmina Czarna Woda, powiat starogardzki, województwo pomorskie, 83-262, Polska

Wpis testowy

Posted by vovdol on 20 March 2018 in Polish (Polski)

Witam, to mój pierwszy wpis testowy. Zobaczymy co z tego wyjdzie :)

Lodowisko w Inwałdzie

Posted by wAndrychowiepl on 1 March 2018 in Polish (Polski)

Na mapie naniosłem sezonowe lodowisko obok Dinolandii w Inwałd Parku.

Więcej o samym lodowisku przeczytacie na stronie: lodowisko Inwałd

Location: Folwark, gmina Andrychów, powiat wadowicki, województwo małopolskie, 34-123, Polska

Kolejna genialna mapa historyczna

Posted by km2bp on 19 January 2018 in Polish (Polski)

Bazująca na OSM mapa obejmująca teren Dolnego Śląska i trochę więcej na którą naniesiono zdjęcia budynków zarówno te współczesne jaki i dawne wraz z opisem ich historii. Są też pozaznaczane na mapie miejsca ważnych obiektów już nieistniejących.

W tym przykładzie wycinek mojego miasta https://dolny-slask.org.pl/532476,Zielona_Gora,Kosciol_Najswietszego_Zbawiciela.html

Ciekawy projekt

Posted by km2bp on 26 November 2017 in Polish (Polski)

Mapa bazująca na OpenStreetMap na której pozaznaczano wszelkie historyczne obiekty nawet te już nie istniejące oraz dodano mnóstwo dodatkowych informacji przykładowo na mapę współczesną można nałożyć stare mapy historyczne . Dla miłośników turystyki rarytas . http://gk.historic.place/

Gis Day 2017 Poznań

Posted by Olga | Yanosik on 10 November 2017 in Polish (Polski)

Dołączając do szlachetnej idei świętowania międzynarodowego dnia GIS zespół mapowy Yanosika będzie uczestniczył w środę 15.11.2017 wykładach w Bydgoszczy i Poznaniu. W Bydgoszczy impreza organizowana jest wspólnie przez Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego i Zespół Szkół Budowlanych. Będziemy tu już kolejny raz mając w pamięci wspaniałą atmosferę i świetną organizację w latach poprzednich. W Poznaniu będzie można nas znaleźć na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Wygłoszę wykład pt. “Potencjał otwartego projektu mapowego OpenStreetMap na przykładzie aplikacji Yanosik”

Wieczorem organizujemy mniej oficjalne spotkanie - zapraszamy osoby zainteresowane projektem do klubu Fort Colomb o godz. 19.00. Opowiem o bieżących działaniach Stowarzyszenia, między innymi o planowanej międzynarodowej konferencji State of The Map w Poznaniu. Będę też rozdawać ciekawe materiały informacyjne. Zapraszam !

Location: Święty Marcin, Stare Miasto, Poznań, województwo wielkopolskie, 61-815, Polska

Link do video w opisie dowolnego obiektu , atrakcji turystycznej lub miejsca historycznego.

Posted by km2bp on 1 November 2017 in Polish (Polski)

Co to daje w praktyce? Komu to potrzebne ? Jak to robić i po co to to robić ?

Odpowiedzi na te pytania znajdują się w opisie pod tym krótkim filmem : https://www.youtube.com/watch?v=NhHVryVie8M

Wprowadzenie pierwszych obiektów na mapie OSM

Posted by sloxn on 21 August 2017 in Polish (Polski)
 1. Pojemnik na odzież PCK.
 2. Fryzjer w przejściu przy sklepie “Artus”.

Stacja Antarktyczna Arctowski - pozycjonowanie obiektów zgodnie z danymi GPS

Posted by Yazhubal on 20 July 2017 in Polish (Polski)

Niedawno z ciekawości przeglądałem ten rejon Antarktyki, zauważyłem nie pasujące ścieżki GPS do widniejącej linii brzegu, na początku myślałem iż jest to ślad z dopływających statków czy łódek. Baza ta jest bardzo często odwiedzana przez turystów jak i załogi przepływających statków. Jednak postanowiłem sprawdzić czy przypadkiem obiekty nie są umieszczone “na oko”. Jak się okazało mapa Bing jest tak złej jakości iż na fotografii nie widać zarówno dobrego odwzorowania linii brzegowej jak i żadnego z budynków. Obecne budynki zostały natrasowane na podstawie dostępnej mapy w JPG, mocno nie aktualnej. Postanowiłem poszukać danych geologicznych czy też pomiarów geodetów z tego rejonu. Natknąłem się na pracę badawczą: “Geodezyjne prace pomiarowo-badawcze wykonane przez Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej w ramach XXXIX Polskiej Wyprawy Antarktycznej na Wyspie Króla Jerzego”. Kierownik pracy: dr inż. Marcin Rajner, Wykonawcy: dr inż. Krzysztof Bakuła, dr inż. Marcin Rajner, mgr inż. Sławomir Łapiński, mgr inż. Maria Kowalska, mgr inż. Mariusz Pasik. Jak się okazało, praca badawcza zawiera liczne dane GPS oparte o wyniki z wysokiej jakości aparatury pomiarowej.

Jako punkt nawiązania osnowy do globalnego układu odniesień wybrano zastabilizowany na betonowym słupie Punkt Jasnorzewskiego (JAS1), na którym w przeszłości prowadzono obserwacje astronomiczne (Rys. 4). Jego pozycję określono w oparciu o dwufazowe statyczne obserwacje GNSS zarejestrowane odbiornikiem Topcon HiPer Pro w interwale 30-sekundowym w dniu 14.03.2015 r. w trakcie 12-godzinnej sesji pomiarowej. ( strona 6 publikacji).

Poprzez plugin JOSM narzędzie Lat/Lon naniosłem dane kilku punktów dzięki którym poprawnie określiłem położenie najważniejszych obiektów.

 1. Punkt Lat2 (strona 13 publikacji) 62o 09’ 29.20219’’S, 58o 27’ 57.60892’’W
 2. Maszt meteorologicznej stacji pomiarowej 62 09 33.860158 S, 58 28 05.884617 W
 3. Środek krzyża mogiły Włodzimierza Puchalskiego 62 09 48.551369 S, 58 28 09.525487 W

To pozwoliło mi ustalić iż obiektyw OSM wymagają przesunięcia o ponad 20m na północ i około 50m na zachód. Po przesunięciu obiektów ślady GPS zaczęły pasować do ścieżki wzdłuż wybrzeża oraz dookoła latarni morskiej. Teraz trzeba poczekać na update linii brzegowej gdyż jak widać po zmianie położenia obiektów widoczna rozbieżność. Arctowski OSM Oraz zbieżność GPS po edycji: GPS track Jak widać pozostała również kwestia naniesienia poprawnych nazw obiektów, torfowisko - mszarnik jest pod nazwą “Ogrody Jasnorzewskiego” jeziorka nie mają nazw, były błędnie opisane. Budynki nazwane zgodnie z informacją dostępną w Internecie. Poprzez postępującą erozję jak podają badacze na Stacji Arctowski, zmieniła się na tyle iż w najwyższym stanie jest o niemal metr od głównego budynku bazy.

Budynki natrasowane dzięki danym skanów laserowych z publikacji oraz mapom dostępnym w Internecie jak i fotografiom bazy. Laser Scan Arctowski Materiały wykorzystane do korekty mapy pochodzą z pracy naukowej opublikowanej w Polar Record: Pasik, M., Kowalska, M., Łapiński, S., Rajner, M., & Bakuła, K. (2017). Large-scale map and 3D modelling of the Henryk Arctowski Polish Antarctic Station. Polar Record, 53(3), 280-288. doi:10.1017/S0032247417000122. Abstrakt pod linkiem: https://doi.org/10.1017/S0032247417000122

Rzyki - sieć drogowa i szczegóły

Posted by wAndrychowiepl on 19 July 2017 in Polish (Polski)

Prawobrzeżna część Wieprzówki w sołectwie po małej korekcie. Pozostała część sołectwa też już zrobiona - drogi dojazdowe.

Location: Haczki, gmina Andrychów, powiat wadowicki, województwo małopolskie, 34-125, Polska

Drogi powiatowe - gmina Wadowice

Posted by wAndrychowiepl on 19 July 2017 in Polish (Polski)

Dodano oznaczenia dróg: 1733K, 1734K, 1735K

Location: Okrawina, gmina Wadowice, powiat wadowicki, województwo małopolskie, 34-100, Polska