OpenStreetMap logo OpenStreetMap

Piotr Strębski

Mapper since:
January 01, 2017
Last map edit:
June 13, 2024

Na powitanie

Nazywam się Piotr, mam 40 lat i pochodzę z Warszawy. Od 2022 roku mieszkam w Górze Kalwarii. Jestem członkiem Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska i OpenStreetMap Foundation.

Po raz pierwszy z OpenStreetMap i ideą tworzenia społecznościowej mapy świata spotkałem się na przełomie 2006/2007 roku, po lekturze artykułu im poświęconych. Z racji ówczesnych technicznych pierwocin projektu (nie ułatwiających realizacji stawianego zadania), ale także z powodu względnej “abstrakcyjności” projektu - moje zainteresowanie nim trwało bardzo krótko. Na początku 2008 roku zacząłem “rysować świat” w ramach serwisu Wikimapia, gdy zdjęcia od firmy Google stanęły przed oczami i tylko należało je przerysowywać. Jednakże dopiero stanie się posiadaczem telefonu typu smartfon - z dostępem do nawigacji i stosownego oprogramowania - spowodowało “odkrycie na nowo” OSM i złapanie kartograficznego “bakcyla”. OSM przestało być dla mnie abstrakcją, a stało się realnie odczuwanym (bo wykorzystywanym każdego dnia) pomocnikiem w orientacji w terenie i poznawaniu bogactwa otoczenia. Tak też postrzegam projekt OSM - jako realną pomoc i wiedzę nt. sprawnego poruszania się po świecie, po jego interesujących i wartościowych obiektach. Jako taką “wyszukiwarkę otaczającej przestrzeni”, gdzie odkrywanie pobliskich obiektów jest także wskazaniem drogi do nich. Wiedza o tym, co nas otacza pozwala nam łatwiej zrozumieć środowisko, w którym się znajdujemy.

Jak, gdzie i co mapuję?

Metoda

W pracach nad OpenStreetMap wyznaję zasadę KISS - staram się tworzyć zobrazowania przestrzenne w możliwie prosty i funkcjonalny sposób. Skutkuje to tym, że często usuwam zbędne węzły czy nic nie wnoszące relacje, łączę już istniejące dane w jednolite obiekty. Reguła ta - w moim mniemaniu - przysługuje się lepszej optymalizacji i wydajności działania zarówno samych tworzonych map, jak i oprogramowania, które na tych mapach “pracują”. Nadrzędną jednak zasadą jest możliwie najbardziej prawdziwe (=zgodne z rzeczywistością) oddanie opracowywanego terenu - nie lubię uproszczeń i zbytniego schematyzmu.

Tereny

Właściwie zajmuję się tylko tym, co znam osobiście - poprzez miejsce pochodzenia, zamieszkania, nauki czy pracy. Najbardziej “kompetentny”, poza miejscem zamieszkania, czuję się więc w terenie Warszawy - szeroko pojętej Pragi Południe (Grochów), Rembertowa, Ochoty Południowej i granicy Żoliborza/Bielan. Poza nimi mapuję Mińsk Mazowiecki, Szczytno, Ząbki k. Warszawy, Otwock, ale zapuszczam się także w tereny, które już kiedyś odwiedziłem i wobec których czuję “bliskość poznawczą”: szczególnie w Bieszczady, Kielecczyznę i Suwalszczyznę. Wszystkie je znajdziesz tutaj: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Piotr_Str%C4%99bski

Obiekty

Najważniejsze na mapie są dla mnie obrysy istniejących budynków, poprawne adresacje budynków, ciągi piesze (bo kto twierdzi, że nawigacja jest tylko samochodowa?), podjazdy pod budynki oraz elementy krajobrazu okolicy (trawniki, drzewa itd.); rzadziej ruszam sprawy “samochodowe” - siatkę ulic i dróg, czy miejsca parkingowe. Ważna jest dla mnie estetyka mapy, a tę uzyskuję dzięki dodawanym terenom zielonym i uzupełnianiu pustych przestrzeni realnymi obiektami. W zakresie POI (pol. “interesujących punktów” dla mieszkańców czy turystów) dodaję głównie to, co nazywamy instytucjami użyteczności publicznej - urzędy, publiczna służba zdrowia, biblioteki, służby porządkowo-ratunkowe itd. itp. Sporadycznie dodaję POI komercyjne - ale głównie w zakresie obiektów, z których sam korzystam.

Dokumentacja fotograficzna

Od pewnego czasu “pokochałem” w rozwijaniu OSM ideę dokumentowania fotograficznego każdego większego obiektu (szczególnie budynków i bardziej znaczących punktów o charakterze turystycznym/topograficznym). Wykorzystując wbudowane aparaty fotograficzne i serwis Wikimedia Commons (będący repozytorium wolnych multimediów) staram się dane obiektowe w bazie OSM wzbogacać także o ich fotograficzną prezentację. Udostępniane przez mnie zdjęcia znajdziesz tutaj: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=Special:ListFiles/Strebski&ilshowall=1

Z czego korzystam?

Przy mapowaniu korzystam właściwie tylko z wiedzy własnej (tzw. doświadczenia uzyskiwanego podczas spacerów) oraz aktualnych (i oficjalnych) zdjęć lotniczych/satelitarnych: dla Warszawy jest to Mapa Urzędu Miasta, dla reszty kraju - rządowy Geoportal. Do tworzenia map wykorzystuję program JOSM, korzystający zarówno z systemów linuksowych, jak i Windowsa. Z programów na smartfona, wykorzystujących i wzbogacających dane OSM, używam tylko w pełni darmowych StreetComplete, Every Door, Organic Maps i częściowo płatnego OsmAnd. W moim odczuciu są one najlepsze i najwygodniejsze, a StreetComplete pracę nad danymi OSM czyni formą gry terenowej - tworzenie OSM jest wtedy świetną pożyteczną zabawą na świeżym powietrzu! :-) W utrzymaniu poprawnego pomiaru sygnału GPS pomaga mi program GPS Status & Toolbox.

Kontakt

Jestem uchwytny na utworzonych i utrzymywanych kanałach “miejscowych” OSM, gdzie wymieniamy się uwagami, spostrzeżeniami czy komentarzami nt. prac i stanem danych mapowych w okolicy:

Odnośniki

Pomocne w rozwijaniu i poprawianiu danych OSM

Interesujące wdrożenia danych OSM