
Piotr Strębski
- Mapper since:
- January 01, 2017
Na powitanie
Nazywam się Piotr, mam 38 lat i pochodzę z Warszawy. Jestem członkiem Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska i OpenStreetMap Foundation.
Po raz pierwszy z OpenStreetMap i ideą tworzenia społecznościowej mapy świata spotkałem się na przełomie 2006/2007 roku, po lekturze artykułu im poświęconych. Z racji ówczesnych technicznych pierwocin projektu (nie ułatwiających realizacji stawianego zadania), ale także z powodu względnej “abstrakcyjności” projektu - moje zainteresowanie nią trwało bardzo krótko. Na początku 2008 roku zacząłem “rysować świat” w ramach serwisu Wikimapia, gdy zdjęcia od firmy Google stanęły przed oczami, i tylko należało je przerysowywać. Jednakże dopiero stanie się posiadaczem telefonu typu smartfon - z dostępem do nawigacji i stosownego oprogramowania - spowodowało “odkrycie na nowo” OSM i złapanie kartograficznego bakcyla. OSM przestało być dla mnie abstrakcją, a stało się realnie odczuwanym (bo wykorzystywanym każdego dnia) pomocnikiem w orientacji w terenie i poznawaniu bogactwa otoczenia. Tak też postrzegam projekt OSM - jako realną pomoc i wiedzę nt. sprawnego poruszania się po świecie, po jego interesujących i wartościowych obiektach. Jako taką “wyszukiwarkę otaczającej przestrzeni”, gdzie odkrywanie pobliskich obiektów jest także wskazaniem drogi do nich. Wiedza o tym, co nas otacza pozwala nam łatwiej zrozumieć środowisko, w którym się znajdujemy.
Jak, gdzie i co mapuję?
Metoda
W pracach nad OpenStreetMap wyznaję zasadę KISS - staram się tworzyć zobrazowania przestrzenne w możliwie prosty i funkcjonalny sposób. Skutkuje to tym, że często usuwam zbędne węzły czy nic nie wnoszące relacje, łączę już istniejące dane w jednolite obiekty. Reguła ta - w moim mniemaniu - przysługuje się lepszej optymalizacji i wydajności działania zarówno samych tworzonych map, jak i oprogramowania, które na tych mapach “pracują”. Nadrzędną jednak zasadą jest możliwie najbardziej prawdziwe (=zgodne z rzeczywistością) oddanie opracowywanego terenu - nie lubię uproszczeń i zbytniego schematyzmu.
Tereny
Właściwie zajmuję się tylko tym, co znam osobiście - poprzez miejsce pochodzenia, zamieszkania, nauki czy pracy. Najbardziej “kompetentny” czuję się więc w terenie Warszawy - szeroko pojętej Pragi Południe (Grochów), Rembertowa, Ochoty Południowej i granicy Żoliborza/Bielan. Poza Warszawą mapuję często Mińsk Mazowiecki, Szczytno, Ząbki k. Warszawy, Otwock, ale zapuszczam się także w tereny, które już kiedyś odwiedziłem i wobec których czuję “bliskość poznawczą”.
Obiekty
Najważniejsze na mapie są dla mnie obrysy istniejących budynków, poprawne adresacje budynków, ciągi piesze (bo kto twierdzi, że nawigacja jest tylko samochodowa?) oraz elementy krajobrazu okolicy (trawniki, drzewa itd.); rzadziej ruszam sprawy “samochodowe” - siatkę ulic i dróg, czy miejsca parkingowe. Ważna jest dla mnie estetyka mapy, a tę uzyskuję dzięki dodawanym terenom zielonym i uzupełnianiu pustych przestrzeni realnymi obiektami. W zakresie POI (pol. “interesujących punktów” dla mieszkańców czy turystów) dodaję głównie to, co nazywamy instytucjami użyteczności publicznej - urzędy, publiczna służba zdrowia, biblioteki, służby porządkowo-ratunkowe itd. itp. Sporadycznie dodaję POI komercyjne - ale głównie w zakresie obiektów, z których sam korzystam.
Z czego korzystam?
Przy mapowaniu korzystam właściwie tylko z wiedzy własnej (tzw. doświadczenia) i aktualnych (oficjalnych) zdjęć lotniczych/satelitarnych, dla Warszawy jest to szczególnie Mapa Urzędu Miasta. Do tworzenia mapy wykorzystuję program JOSM, korzystający zarówno z systemów linuksowych, jak i Windowsa. Z programów na smartfona, wykorzystujących dane z OSM, używam tylko w pełni darmowych StreetComplete, Organic Maps i częściowo płatnego OsmAnd. W moim odczuciu są one najlepsze i najwygodniejsze, a SC pracę nad OSM czyni formą gry terenowej - tworzenie OSM jest wtedy świetną pożyteczną zabawą na świeżym powietrzu! :-) W poprawnym pomiarze sygnału GPS pomaga mi program GPS Status & Toolbox.
Kontakt
Jeśli odczuwasz potrzebę kontaktu, masz jakieś pytania lub sugestie-prośby, mój adres e-mail: strebski@gmail.com, nr tel. (komunikator Telegram): +48 504 699 231. Dodatkowe informacje o mojej działalności na OSM: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Piotr_Str%C4%99bski
Odnośniki
Pomocne w rozwijaniu i poprawianiu danych OSM
- Geoportal Otwartych Danych Przestrzennych
- Geoportal krajowy
- OSM Inspector
- OSMose
- OpenPOIMap
- OpenStreet Browser
Interesujące wdrożenia danych OSM
- Burze na niebie: Real Time Lightning Map
- Mapa ogólna: MapQuest
- Mapa ogólna: Mapy.cz
- Mapa ogólna: OSMapp
- Mapa ogólna: Qwant Maps
- Pogoda: OpenWeatherMap
- Pogoda: wiatr i wyże/niże: Windy: Wind map & weather forecast
- Samoloty na niebie: ADS-B Exchange