OpenStreetMap

Piotr Strębski

Mapper since: January 01, 2017

Na powitanie

Nazywam się Piotr, mam 35 lat i jestem z Warszawy. Jestem członkiem Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska.

Po raz pierwszy z OpenStreetMap i ideą tworzenia społecznościowej mapy świata spotkałem się na przełomie 2006/2007 roku, po lekturze artykułu im poświęconych. Z racji ówczesnych technicznych pierwocin projektu (nie ułatwiających realizacji stawianego zadania), ale także z powodu względnej “abstrakcyjności” projektu - moje zainteresowanie nią trwało bardzo krótko. Na początku 2008 roku zacząłem “rysować świat” w ramach serwisu Wikimapia, gdy zdjęcia od firmy Google stanęły przed oczami, i tylko należało je przerysowywać. Jednakże dopiero stanie się posiadaczem telefonu typu smartfon - z dostępem do nawigacji i stosownego oprogramowania - spowodowało “odkrycie na nowo” OSM i złapanie kartograficznego bakcyla. OSM przestało być dla mnie abstrakcją, a stało się realnie odczuwanym (bo wykorzystywanym każdego dnia) pomocnikiem w orientacji w terenie i poznawaniu bogactwa otoczenia. Tak też postrzegam projekt OSM - jako realną pomoc i wiedzę nt. sprawnego poruszania się po świecie, po jego interesujących i wartościowych obiektach. Jako taką “wyszukiwarkę otaczającej przestrzeni”, gdzie odkrywanie pobliskich obiektów jest także wskazaniem drogi do nich. Wiedza o tym, co nas otacza pozwala nam łatwiej zrozumieć środowisko, w którym się znajdujemy.

Gdzie i co mapuję?

## Tereny Właściwie zajmuję się tylko tym, co znam osobiście - poprzez miejsce pochodzenia, zamieszkania, nauki czy pracy. Najbardziej “kompetentny” czuję się więc w terenie Warszawy - szeroko pojętej Pragi Południe (Grochów), Rembertowa, Ochoty Południowej i granicy Żoliborza/Bielan. Poza Warszawą mapuję często Mińsk Mazowiecki, Szczytno, Ząbki k. Warszawy, Otwock, ale zapuszczam się także w tereny, które już kiedyś odwiedziłem i wobec których czuję “bliskość poznawczą”. ## Obiekty Najważniejsze na mapie są dla mnie obrysy istniejących budynków, poprawne adresacje budynków, ciągi piesze (bo kto twierdzi, że nawigacja jest tylko samochodowa?) oraz elementy krajobrazu okolicy (trawniki, drzewa itd.); rzadziej ruszam sprawy “samochodowe” - siatkę ulic i dróg, czy miejsca parkingowe. Ważna jest dla mnie estetyka mapy, a tę uzyskuję dzięki dodawanym terenom zielonym i uzupełnianiu pustych przestrzeni realnymi obiektami. W zakresie POI (pol. “interesujących punktów” dla mieszkańców czy turystów) dodaję głównie to, co nazywamy instytucjami użyteczności publicznej - urzędy, publiczna służba zdrowia, biblioteki, służby porządkowo-ratunkowe itd. itp. Sporadycznie dodaję POI komercyjne - ale głównie w zakresie obiektów, z których sam korzystam.

Z czego korzystam?

Przy mapowaniu korzystam właściwie tylko z wiedzy własnej (tzw. doświadczenia) i aktualnych (oficjalnych) zdjęć lotniczych/satelitarnych, dla Warszawy jest to szczególnie Mapa Urzędu Miasta. Do tworzenia mapy wykorzystuję program JOSM, korzystający zarówno z systemów linuksowych, jak i Windowsa. Z programów na smartfona, wykorzystujących dane z OSM, używam tylko w pełni darmowych StreetComplete, MAPS.ME i częściowo płatnego OsmAnd. W moim odczuciu są one najlepsze i najwygodniejsze, a SC pracę nad OSM czyni formą gry terenowej - tworzenie OSM jest wtedy świetną pożyteczną zabawą na świeżym powietrzu! :-) W poprawnym pomiarze sygnału GPS pomaga mi program GPS Status & Toolbox.

Kontakt

Jeśli odczuwasz potrzebę kontaktu, masz jakieś pytania lub sugestie-prośby, mój adres e-mail: strebski@gmail.com

Odnośniki

## Pomocne w rozwijaniu i poprawianiu danych OSM Geoportal Otwartych Danych Przestrzennych | OpenStreet Browser ## Interesujące wdrożenia danych OSM MapCat | Qwant Maps