OpenStreetMap

Mamy 3 podstawowe edytory, które zawierają różne szablony tagów do rysowania dróg rowerowych i zrobił się galimatias. Ja opieram się na szablonach JOSM-a jako najbliższych propozycjom z wiki ale i w nich należałoby poprawić i tłumaczenia jak i poszerzyć zestaw tagów.

Najwięcej zamieszania wnosi używanie słowa “ścieżka”, bo choć ono już od kilkunastu lat nie występuje w kodeksie drogowym (ustawie PoRD i rozporządzeniach) to obiegowo używane jest (trochę pogardliwie w stosunku do bubli drogowych ) do określenia na wszystkie rodzaje dróg rowerowych. W Polsce niebawem liczba kategorii DR (dróg rowerowych) znacznie się poszerzy. W wielu miastach falstartem wiele rozwiązań znanych na zachodzie jest już pilotażowo wdrażanych, mimo że rozporządzenia ministerstw nie zostały jeszcze zatwierdzone. W przepisach operuje się określeniem droga rowerowa.Nie jest to równoznaczne z ustawową kategorią “droga dla rowerów”. W rozporządzeniu o drogach (starym) występuje też określenie ciąg rowerowo-pieszy (cpr), jest to tożsame z ustawową “drogą dla rowerów i pieszych”.

Typy dróg rowerowych w PL:

1) Droga dla rowerów (obowiazek jazdy za znakiem C13) (skrót ddr)

2) Droga dla rowerów i pieszych z ruchem nieseparowanym od siebie (nie mylić z separacją/wydzieleniem od jezdni) (znak C13/C16 z kreską poziomą) (skrót ddrip-xx ) (obowiazek jazdy dyskusyjny.Ustawa wyraźnie mówi że nie ma obowiązku, bo ten wymienia tylko dla ddr i pasów , ale to może być tylko błąd redakcyjny ustawienia przecinka. Sądy wydają różne wyroki, zaś stowarzyszenia rowerowe przychylają się do obowiązku. Podobnie ministerstwo też ponoć wskazuje obowiązek. Wszystkie te interpretacje można podważyć, bowiem ustawa reguluje różne zasady ruchu (pierwszeństwa) na ddr i ddrip.Skoro większość rowerzystów przepisy rozumie inaczej niż oficjalna (przebąkiwana nieśmiało) interpretacja, to trzeba jak najszybciej bubla poprawić.

3) Droga dla rowerów i pieszych separowana (znak C13/C16 z kreska pionową. Znak ma dwie wersje rowery z lewej strony kreski lub z prawej czyli jak na drodze w stosunku do linii rozdzielającej.Oznakowanie poziome czyli linia z farby może występować gdy nawierzchnia jednolita lub rezygnuje się z niej gdy jest nikły krawężnik, kostka ma kolor czerwony i biały lub część jest wykonana z asfaltu a cześć z kostki).( skrót ddrip_R_P lub ddrip_P_R w zależności z której strony jadą rowery) (obowiązek jazdy jak na ddrp-xx).

4) Pas rowerowy - wydzielony pas w jezdni tylko do jazdy rowerem. Żadne inne pojazdy nie mogą jechać po nim wzdłuż.(znaki poziome to separacja linią ciągłą lub przerywaną.Bywa oznaczany też znakiem pionowym z grupy F pokazującym przeznaczenie pasów). (skrót PasR-ZGODNY).

5) kontrapas (rzadziej kontrpas) - j.w pas rowerowy ale o kierunku jazdy przeciwnym do pozostałych pasów (skrót Kontrapas) (ustawowy obowiazek jazdy).

6) pas rowerowy w jezdni -dwukierunkowy. - Istnieją takie pasy wyznaczone linią oraz znakami C13/C16 (ddrp-xx). Są używane przez pieszych i rowery i stanowią tak naprawdę utwardzone i szerokie pobocze.Prawdopodobnie nowe rozporządzenia zakażą takich rozwiązań, bo ddrip nie może być wyznaczana w jezdni bez fizycznej separacji. Rowery i piesi mogą wszak poruszać się poboczem i nie potrzeba znaków pionowych. Problem pojawia się zimą gdy linia pod śniegiem i szeroki pas na 2-3 metry powoduje, że rowerzysta jedzie na czołówkę z autem.(We Wrocławiu np. na Żmigrodzkiej i Kosmonautów)

7) ruch pod prąd - wielu krajach przyjęto, że rowery mogą jechać pod prąd dróg jednokierunkowych i nie wymaga to żadnego oznakowania zaś znaki stawia się wyjątkowo tam gdzie to jest zakazane. Dzięki temu oszczędza się na kosztach znaków. W Polsce stawia się tabliczkę T22 “nie dotyczy rowerów” poz znakiem B2, D1) (skrót Pod prąd)

8) ukryty pas - określenie używane na wiki i w OSM . W Polsce w przygotowaniu w nowym rozporządzeniu.(znak brak lini rozdziału a piktogram roweru na jezdni wzbogacony o dwie linie o kształtach V tzw sierżanty .Zdaje się że stosuje się też sierżanty bez roweru jako łatwe do malowania . W Polsce nieformalnie stosuje się ukryte pasy oznaczone samym piktogramem roweru bez sierżantów, często w innym kolorze niż biały np.czerwony znak P20 we Wrocławiu na ul.Świdnickiej.(skrót SIERŻANTY)

9) Chodnik (ddp) z dopuszczeniem rowerów (jako odmiana nieobowiązkowej ddrip-xx) (Znak C16+T22) - stosowane nieformalnie najczęściej w Krakowie.Organizacje rowerowe mocno forsowały wobec spowolnienia tempa budowy ddrip ale ostatnio nastąpił mocny postęp w wyznaczaniu pasów w jezdni więc już taksie nie lobbuje)

10) buspas + rowery .Często stosowane choć przepisy o tym milczą. W wielu miastach nie chcą wpuszczać rowerów na buspasy choć na zachodzie jest to regułą.

11) taxipas + rowery ( W PL rzadkość jako, że taxipasy są rzadkie. Za granicą to norma)

12) torowiska + rowery (może występować zakaz wjazdu aut całkowity lub tylko na wydzielone torowisko.tramwajowe) Przepisy nie regulują więc wszystko w gestii zarządcy drogi.Należy zwrócić uwagę na przepisy odnośnie ustępowania tramwajom ( w PL obowiazek ustawowy) Są regulacje że rower nie musi zjeżdżać i są i takie ze zjeżdża się tylko do mijanek/poszerzeń drogi). Może być problem z doborem tagów opisujących pierwszeństwo w oparciu tylko o przeznaczone/dopuszczone

13) Strefa Zamieszkania - w OSM living_street (w PL deptak z pojazdami o v max=20km/h i pierwszeństwem pieszych na całej powierzchni drogi) Oznaczenie w PL niebieska tablica SZ. Przepisy nie regulują czy rowerem wolno jeździć po chodniku w SZ, albowiem w takich miejscach często obniża się lub niweluje krawężniki, drogę wykłada się kostką w różnym kolorze, trzeba zjeżdżać z drogi tramwajom i omijać pieszych idących po jezdni

14) Ulica rowerowa - Droga gdzie jedynymi pojazdami mogą być rowery a piesi mają chodniki. W PL rzadkość, częściej tym określeniem opisuje się drogę za modyfikacją znaku “ślepa droga” gdzie za poprzeczną kreską umieszcza się piktogram roweru na węższej jezdni (nie wykluczam ze na zachodzie po ulicach rowerowych mogą jeździć inne pojazdy z ograniczeniami pierwszeństwa) W PL tym określeniem często opisuje się ulice przyjazne rowerom więc trzeba ostrożnie się nim posługiwać.

15) deptak z dopuszczeniem rowerów.(Znaki za granicą przypominają polski znak C16 “droga dla pieszych” z dopiskiem na tablicy “Zone”) W OSM to będzie chyba highway=pedestrian + area=yes W Polsce z powodu braku znaku jest to zwykle tablica Strefa Zamieszkania +B1 +T22 Za granicą Strefy piesze są bez rowerów lub z rowerami w pewnych godzinach podanymi na tabliczce pod “znakiem ZONY” (skrót B1+T22)

16) odmiany chodników/ścieżek pieszych gdzie dopuszczenie rowerów następuje na drodze wewnętrznych regulaminów np w Parkach

17) wały rzeczne dopuszczone ustawowo do ruchu rowerów od 2014 r.

18) szlaki rowerowe - W lesie dopuszczone do ruchu pieszych a pojazdy silnikowe dopuszczone tylko na niewielkiej części dróg dojazdowych do miejscowości lub posesji.parkingów .Po lesie tak sobie autem nie wolno jeździć a w porach suszy nawet .tam gdzie było przyzwolenie może być ogłoszony zakaz. Ogłasza się nawet radiowe zakazy wejścia do lasu co oznacza zakaz wjazdu rowerem. W mieście szlak rowerowy to relacja na istniejących drogach rowerowych a tam zawsze jest zakaz jazdy pojazdem silnikowym (są wyjątki na zachodzie dopuszczające jazdy mopedów ale są na to znaki).

19) Pobocza - Obowiązkowe miejsce do jazdy rowerem za miastem.Na nowych drogach wygląda jak pas rowerowy z dopuszczeniem pieszych. Obowiązek jazdy obejmuje również nieutwardzone pobocza jeśli umożliwiają jazdę (np. trawiaste) .To nieprecyzyjne określenie jest przyczyną wielu pomyłek sądowych i unikania odpowiedzialności kierowców. Utwardzone pobocze nie ma na OSM tagów .Jeśli jest utwardzone, szerokie i oddzielone linią ciągłą lub przerywaną to można tagować jak chodnik

20) tempo30 (w PL Strefy Uspokojonego ruchu) (znak kwadratowa biała tablica ze znakiem okrągłym v max=30) W strefie wszystkie drogi równorzędne choć problematyczne są wyjazdy z dróg osiedlowych na ktorych na wszelki wypadek stawia się jednak A7 (ustąp pierwszeństwa). Nie wymaga się oznaczania progów. W tempie30 nie stosuje się żadnych dróg rowerowych i zalicza się takie ulice do ulic przyjaznych rowerom tak jak SZ.

21) chodniki - ustawa zezwala na jazdę po chodnikach wzdłuż dróg o v max=50 km lub więcej W miejscowościach oznacza to jazdę w godzinach 23-6 po wszystkich chodnikach bo v maż =60 km/h .Należy od tego odjąć wszystkie drogi gdzie prędkość ograniczają znaki 40, 30, 20 km/h (znaku 50 km/h się praktycznie nie stosuje). Są dopuszczenia dla opiekujących się dzieckiem oraz na złe warunki pogodowe ale tego nie da się tagować.

W Polce powszechność dróg rowerowych jest w kolejności: ddrip_P_R ; ddr; utwardzone wały; alejki parkowe, ddrip-xx , SZ, Kontrapasy, PasR, B1+T22, buspasy

W kolejnym wpisie podam zalecane kombinacje tagów dla dróg rowerowych

Discussion

Log in to leave a comment