https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |
Se lige efter ovre på, http://danmarksadresser.dk/danmarks-adresser/0/42?x=9.54839665002645&y=56.1818720242305&zoom=10
og skift til luftfoto. Cykel går skråt imellem Borgergade og Lupinvej hvor den er i skyggen bygningen, på bl.a. Borgergade 82.
Du har altså uden grund lukket noten og uden at tilføje nogle af de tags til cykelister som jeg efterspurgte, må jeg spørge hvorfor?
Vh. J K
Der stod ikke noget som helst i din oprindelig kommentar om hvilke tags du "efterspurgte" og da jeg studerede de nye luftfotos her, var der ikke noget der påkaldte sig nogen større opmærksomhed.
Jeg kan godt se den der stump cykelsti, men efter min vurdering vil det ikke have nogen som helst praktisk betydning at indtegne den i OSM. Når man sidder på sin cykel og studerer displayet på sin Garmin er det alligevel ret usandsynligt at man vil få øje på den.
Desuden er jeg en stor fan af https://en.wikipedia.org/wiki/KISS_principle. "Gør ikke ting mere komplicerede end nødvendigt".