OpenStreetMap

About this translation

In the event of a conflict between this translated page and the English original, the English page shall take precedence


Autorská práva a licence

OpenStreetMap® jsou svobodná data, která za podmínek Open Data Commons Open Database License (ODbL) nabízí nadace OpenStreetMap Foundation (OSMF).

Smíte kopírovat, distribuovat, sdělovat veřejnosti a upravovat naše data, pokud jako zdroj uvedete OpenStreetMap a jeho přispěvatele. Pokud naše data budete upravovat nebo je použijete ve svém díle, musíte výsledek šířit pod stejnou licencí. Vaše práva a povinnosti jsou vysvětleny v plném licenčním ujednání.

Naše dokumentace je pod licencí Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 (CC BY-SA 2.0).

Jak uvádět OpenStreetMap

Vyžadujeme uvádění autorství „© Přispěvatelé OpenStreetMap“.

Také musíte jasně uvést, že data jsou dostupná za podmínek Open Database License, a pokud používáte naše mapové dlaždice, že jejich kartografický obsah je licencován pod CC-BY-SA. To můžete splnit odkázáním na tuto stránku. Nebo můžete (a pokud šíříte OSM jako data, tak musíte) uvést název licence a odkaz na ni přímo. Pokud používáte médium, které odkazy neumožňuje (např. v tištěném díle), navrhujeme, abyste své čtenáře nasměrovali na openstreetmap.org (zřejmě rozšířením „OpenStreetMap“ do této plné adresy), na opendatacommons.org a, pokud se vás to týká, na creativecommons.org.

Mapové dlaždice ve “standardním stylu” na www.openstreetmap.org jsou vytvořeny organizací OpenStreetMap Foundation s pomocí dat z OpenStreetMap pod licencí Open Database License. Při používání tohoto stylu mapy je vyžadováno uvedení stejného zdroje jako u mapových dat.

U interaktivní elektronické mapy by autorství mělo být uvedeno v rohu mapy. Příklad:

Example of how to attribute OpenStreetMap on a webpage

Další informace

O používání našich dat a způsobu uvádění autorství se můžete dočíst více na licenční stránce OSMF.

Přestože OpenStreetMap tvoří svobodná data, nemůžeme zdarma poskytovat třetím stranám mapové API. Vizte naše Pravidla použití API, Pravidla použití dlaždic a Pravidla použití Nominatimu.

Naši přispěvatelé

Našimi přispěvateli jsou tisíce jednotlivců. Také zahrnujeme svobodně licencovaná data z národních zeměměřických úřadů a dalších zdrojů, mimo jiné:

Další podrobnosti o těchto a dalších zdrojích, které se používaly pro vylepšení OpenStreetMap, najdete na stránce Contributors na wiki OpenStreetMap.

Zahrnutí dat do OpenStreetMap neznamená, že původní poskytovatel dat podporuje OpenStreetMap, nabízí jakoukoli záruku nebo přijímá jakoukoli zodpovědnost.

Porušení autorských práv

Přispěvatelům OSM připomínáme, že by nikdy neměli přidávat data ze zdrojů chráněných autorským právem (např. Google Maps či tištěné mapy) bez výslovného svolení držitelů práv.

Pokud si myslíte, že byl do databáze OpenStreetMap nebo na tento server neoprávněně vložen autorskoprávně chráněný obsah, postupujte podle našeho postupu pro odstranění nebo přímo podejte výzvu pomocí on-line formuláře.

Ochranné známky

OpenStreetMap, jeho logo s lupou a State of the Map jsou zapsané ochranné známky OpenStreetMap Foundation. Pokud máte dotazy ohledně vašeho používání těchto známek, zašlete své dotazy pracovní skupině pro licencování.