Changeset: 61137297
Fejl rettelser på Niels Bohrs allé.
Closed by Lytter1
Tags
build | 2.5-37-ga38498b2 |
---|---|
created_by | Potlatch 2 |
version | 2.5 |
Discussion
-
Comment from parsd51
Jeg synes det ser bedre ud.
Ved Fraugde Kærby er lanes=1, er der ikke en i hver retning? Se evt osm wiki mht lanes og under afsnittet assumptions for standard værdier. Jeg ville kun angive lanes hvis det afviger fra assumptions.Det første stykke og enkelte andre er tagget med bycycle=no. Er hele/dele af NBA forbudt for cykler og/eller fodgængere? Det ville jeg angive i så fald.
Jeg ville være konsekvent mht surface på hele NBA, ikke kun delstykker. Standardværdien er paved, men NBA er vist asfalt hele vejen. Se evt osm wiki surface.
-
Comment from Lytter1
Det er korrekt der skal være asfalt hele vejen, og bør også noteres som dette. Mht cykler, så er det dele af NBA som er forbudt med cykler og gående.
Hvis du prøver at gennemgå rigtig mange andre veje på fyn og andre steder vil du finde en del fejl mht lanes, der flere steder slet ikke er angivet eller angivet forkert. Dem er jeg stødt på mange af og det vil tage tid at få dem alle rettet til. Eks.
https://www.openstreetmap.org/edit?editor=potlatch2#map=18/55.44058/10.01299 - Her er Ejbyvej med 1 lane, og Kærvej ikke markeret med asfalt, samt rute 161 store landevej, samme problematik med 1 spor. -
Comment from parsd51
Jeg ser ingen af de veje du nævner har lanes=1 og ser ingen umiddelbare fejl ved de veje, Ejbyvej, Kærvej eller 161 Store landevej.
Hvis der ikke er angivet lanes er det, såvidt jeg ved, standardværdien der gælder: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:lanes?uselang=da#Assumptions
På NBA ved Fraugde Kærby er der såvidt jeg kan se 2 baner (og ikke 2 modsatrettede ensrettede veje), dvs lanes=2, som er standardværdi for tertiære veje og kan derfor kan lanes udelades. Derfor lyder lanes=1 forkert for mig og måske kan påvirke routningen.
For at være sikker på vi snakker om det samme stykke er linket her: https://www.openstreetmap.org/way/611525512#map=17/55.37252/10.50272 -
Comment from parsd51
Lige for at få det hele med. Jeg ser det som uden betyning at sætte lanes=2 på de to changeset nedenfor. Hvorfor har du ændret ved dem?
http://www.openstreetmap.org/changeset/61144729
http://www.openstreetmap.org/changeset/61144710 -
Comment from Clean Sweep
@Lytter1, 'Don't feed the Troll'
-
Comment from Hjart
"Clean Sweep" aka osmviborg bør vist vare sin mund. Jeg ser ikke noget "trollery" i det parsd51 er ude i her.
-
Comment from parsd51
Tak Hjart, jeg vil det bedste for OSM, og det skal være sjovt.
-
Comment from Hjart
"Clean Sweep" er en typisk "sokkedukke" der har opført sig stærkt mistænkeligt. Man bør ikke tage dens udtalelser som alt for seriøse.
Ways (7)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |