Changeset: 55809860
Ikke mark men parkområde
Closed by Jule1919
Tags
changesets_count | 4 |
---|---|
created_by | iD 2.6.0 |
host | https://www.openstreetmap.org/edit |
imagery_used | SDFE aerial imagery |
locale | da |
Discussion
-
Comment from Hjart
Arealet har været ændret frem og tilbage flere gange. På luftfotos ligner det da heller nogen decideret park.
-
Comment from Jule1919
Men i virkeligheden ligner det mere en park end en mark 😀 ved ikke hvornår de luftfotos er fra men sådan ser det ikke ud i virkeligheden.
-
Comment from Hjart
De er fra foråret 2017 og sådan ser det åbenbart ud hvert forår
-
Comment from Hjart
Man kan se en smule af det på https://www.mapillary.com/map/im/zZYGVT0HsGOPlH6vBXUEvQ og her ser det meget mark agtigt ud.
-
Comment from Jule1919
Men der høstes på en mark og det bliver der ikke der for der er aftryk af en gammel kirke så man kan gå rundt hvor skt Hans kirker har været.
-
Comment from Hjart
Det ser i høj grad ud som om arealet omkring kirketomten bliver behandlet og der står også i noget tekst jeg fandt med relevans til kirketomten at arealet udenom skal bevares som ager (mark) eller udlagt som græs.
Der bliver iøvrigt heller ikke nødvendigvis høstet på en mark. -
Comment from Jule1919
Du har ret I at det ikke er en park for var lige inden og læse lidt om grunden og den kirke der lå der og nu til dags er det provstejord 😀
-
Comment from Hjart
OK :-)
Ways (1)
Nodes (4)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |