Changeset: 131142585
Maxspeed pass 1: Setting maxspeeds
Closed by moaxed
Tags
created_by | JOSM/1.5 (18583 sv) |
---|---|
source | NVDB |
Discussion
-
Comment from Snusmumriken
Hej
Jag undrar lite över de här hastighetsgränserna som du satt, de verkar inte alltid vara korrekta. T.ex. den här vägen lär nog inte ha 50 i hastighetsgräns https://www.openstreetmap.org/way/30678771
-
Comment from moaxed
Hej! Nej, det är mycket möjligt. Jag håller på med en stor nationell översyn av saknade hastighetsgränser och all data hämtas från Trafikverket. Datan är 98% pålitligt men finns tillfälle när datan därifrån brister.Jag gör ett antal svepningat över Sverige och jag är fortfarande på Pass 1 där jag bara fyller i saknad data. Jag har gjort hundratals vägar senaste tiden så ja, någon kommer att bli fel, min egen process är rätt automatiserad så oftast beror sådana fel på att Trafikverket faktiskt visar fel data.. Kommer under kommande svepningar att felkorrigera, men just nu har jag optimerat för att bara lägga till data. 98% blir förhoppningsvis rätt och känns viktigare eftersom vägdatan i Sverige är väldigt eftersatt.
Om det brådskar är det bara att rätta om något blir fel. -
Comment from moaxed
Av ren nyfikenhet kikade jag närmare på sträckan du exemplifierade med och även om det verkar osannolikt att någon bil skulle köra i 50 km/h just där så verkar det ändå formellt vara 50 km/h. Det finns en rekommendation kring 30 på en tvärgata, men den ser inte ut att gälla just den sträckan du nämner.
Och det är ju trots allt lagliga hastighetsgränser jag mappar. Inte vad man "förväntas" köra.
-
Comment from Snusmumriken
Jag har nu rättat hastigheten. Först av rent praktiska skäl, du skulle behöva en sportbil för att ens hinna komma upp i 50km/h före du måste tvärnita för att inte köra in i huset där gatan slutar. Och om en polis skulle observera detta skulle du nog ändå åka på böter vårdslöshet i trafik. Tror inte man skulle komma undan med att vädja till någon officiell databas.
Sedan så verkar det märkligt att just den gatan skulle växla upp till 50km/h när den ända gatan som leder fram till den har 30km/h.
Följer du annars https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Automated_Edits_code_of_conduct
-
Comment from moaxed
Hej!
Jag har läst igenom den ja, men jag använder mig inte av script eller bot och allt arbete sker manuellt. Men väldigt optimerat med overlays från Trafikverket osv. För att det ska gå snabbt och effektivt och kunna täcka mycket så har jag optimerat mitt arbetsflöde för att bara lägga till saknad data. Jag ändrar inte taggar (om jag inte har väldigt goda skäl att tro att hastigheten inte stämmer) utan kompletterar bara med saknad vägdata. Om jag ska vara lite raljant så tycker jag att vi haft 18 år på oss att mappa något så grundläggande som vägarna i centrala Stockholm eller statliga vägnätet. Och inte lyckats med detta.
Det finns en myndighetsdatabas till vårt förfogande!Om jag kör runt med min navigation är det knappt en gata som stämmer med nuvarande data.
Jag för anteckningar över saker som inte stämmer och kommer att meddela NVDB uppenbara felaktigheter så att dessa kan rättas även hos dom så att framtida NVDB data också håller högre kvalitet.
I ett senare skede kommer jag även att optimera arbetsflödet för att hitta "märkliga" hastigeter, exempelvis finns det många exempel på avvikelser där 30-vägar plötsligt blir 50 i slutet av en gata osv (oftaste beroende på vändplan som NVDB betraktar som 50 av någon anledning...).
Jag är fullständigt med på att jag kommer att bli utskälld av vissa som har ett helt annat modus operandi. Och jag välkomnar VERKLIGEN att man korrigerar om det är någonting som inte stämmer, men jag importerar myndighetsdata. Jag hittar inte på saker. Man får gärna rapportera avvikelser till mig så att jag kan sammanställa detta till NVDB också.
- Stenkvistavägen (1130875665), v1
- Stenkvistavägen (1130875666), v1
- Munkbron (1130875667), v1
- Professorsslingan (1130875668), v1
- Hunduddsvägen (1130875669), v1
- Fyrvaktarkroken (1130875670), v1
- Fyrvaktarkroken (1130875671), v1
- Amanuensvägen (4273391), v14
- Djurgårdsvägen (4702262), v23
- Valmundsvägen (4743101), v10
- Hazeliusbacken (4743197), v14
- Lidovägen (4853693), v9
- Hunduddsvägen (5199675), v14
- Kaknäsvägen (5199676), v7
- Kaknäsvägen (5199678), v8
- Prins Eugens Väg (8020350), v14
- Prins Eugens Väg (8020351), v8
- af Pontins Väg (8021130), v14
- Singelbacken (8021132), v13
- Sothönsgränd (8021501), v5
Nodes (9)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |