ablansinger's Diary Comments
Diary Comments added by ablansinger
Post | When | Comment |
---|---|---|
HVDC Inverter Station near Herslev, Denmark | ||
HVDC Inverter Station near Herslev, Denmark | I think the propper location is at 55° 31.859'N 11° 18.736'Ø |
|
Show track on OSM map | ||
Endelig en Opdatering af mit Garmin OSM dk kort | SÅ er der uploadet et kort uden fejlen ved Midelfart, jeg skimmede lige kortet og kunne ikke se andre fejl, meen man ved aldrig ;-) Der skulle en ny version af mkgmap til for at løse problemet. |
|
Endelig en Opdatering af mit Garmin OSM dk kort | Hej Peewee
|
|
GPSmap 60CSx Request for advice | Never use the save feature in the GPSmao60Cx, because it will do some optimization which reduce the volume of the data, and you lose som accuracy.
|
|
Vandreruter | Jeg puttet Gendarmstien på Vandrerute iki siden, og tilføjet de dele til relationen som jeg har kendskab til. |
|
Vandreruter | Jeg beklager hvis jeg har udtrykt mig agressivt eller fornnæmet det var ikke meninge.
Ja den omtale wiki side kan du bare gå i flæsket på. Hvis du har hele Gendarmstien som et gps Trace, du selv har lavet eller har rettigheder til at bruge, så kan du oploade det og tegne de manglende dele i Potlach, og ikke lave en ny relation men tilføje dem til den eksisterende Gendarmsti relation. God arbejdslyst :-) |
|
Vandreruter | Jeg er ikke helt med på hvad du mener med "..så nu mangler der kun stykket til Sottrupskov" hele Alssundsien er lagt ind.
Her har du Fiskbæk stien: http://ra.osmsurround.org/osm.jsp?relationId=1706993
Problemet er at nogen (sikkert også jeg selv) i tidernes morgen er kommet til at putte navne på stier, som rettelig skulle puttes på en overliggende relation.
|
|
Vandreruter | Nå det gik lige hurtigt nok, og man kan åbenbart ikke editere sine indlæg.
|
|
Vandreruter | Jeg tracede den igår. |
|
Endelig en Opdatering af mit Garmin OSM dk kort | Du skal være velkommen, der er lavet adskillige opdateringer siden. *.osm.bz2 var tidligere "fil formatet" som geofabrik havde på deres download server. Geofabrik er nu gået over til et *.pbf format, som er mere effektivt, og det er dette jeg nu bruger (har ikke fået opdateret min web side). Men vedr. bz2 så kan toolet "osmosis" selv pakke det ud under bearbejdningen, ligesom det også selv pakker *.pbf filerne ud. Hvis du selv vil kigge på bz2 filer så mener jeg at både 7Zip og bzip2 skulle kunne dette og de kan downloades forskellige steder på nettet. Men hvis du er begynder så tror jeg ikke du skal give dig til at rode med bz2 og pbf filer, nøjes istedet med at downloade *.img filer og læs dem ind i din Garmin GPS. |
|
Kohaveskoven | Jeg har flyttet værdien i landuse feltet til name feltet og istedet sat landuse til "forrest". Så skulle selve skoven også gerne dukke op på kortet. |
|
Exercise | Whau suddenly something happened down there, I had planned to take a trip down there one day but I will find another place to go. Nice to see more of Padborg. |
|
Waiting for an update of the CycleMap | Oh now it starts popping in with updates at some zoom levels. |
|
Waiting for an update of the CycleMap | Cycle routes are relations and they are not rendered on the tah map, so requesting a re render on tah will not help. I am used to wait up till a week to see the cycle routes updated, and normally they are updated wednesday or thursday, but they have still not been updated tuesday the week after, but I will wait another week. It just like kids and presents, it is had to wait ;-) |
|
Endelig kan jeg lave kort med mkgmap igen ! | Hi
At some point I was wondering if it was only my computer or some of the OSM data for Denmark that was causing the problems, well I have a working solution for my self now but it seems there are still problems athttp://www.asmweb.de/OpenStreetMap/Europe/Denmark/ this coul dbe the same problem. Anybody out there that could try to do a test with mkgmap on a denmak.osm file ? ablansinger |
|
Øv øv øv - kan ikke selv lave kort mere. | Selv Jylland er for stort til min maskine med 1GB ram. Jeg skal vist have fundet eller lavet et tool der kan strippe alle adresse informationerne ud før jeg kører det ind i mkgmap. |
|
Overlapping ways | Just tried to delete way 4596756 with JOSM
It seems like this route is quite bigg could this be the problem ? How do I get around that ? I think I will try with potlach |
|
Overlapping ways | Yes you are right they are all part of a relation (the same relation in each of the four groups). Some days ago I removed some of the roads and thought I succeeded, but yesterday I realised that they were still there. When I tried to remove them yesterday, JOSM showed a warning about them being part of a relation and I accpeted that they be removed from the relation.
AFter a restart of JOSM and download of the area again, all the ways were there again, so what to do ? Maybe the server was just busy so I will try again one day. |