OpenStreetMap

voltairovicz

Mapper since:
September 14, 2013

Witajcie OSMowi mapowicze!

Jestem tutaj z misją, w której się totalnie zakochałem i od której się na maksa uzależniłem i trwa już to kilka lat. Misja ta to edytowanie tej mapy do końca świata i jeden dzień dłużej….

No a teraz już bez zbędnego patosu. Moim głównym obszarem jest miasto Radom (który dopieszczam od kilku lat i z powodu braku innych mapowiczów to praktycznie zrobiłem i poprawiłem go całkiem sam) a także okoliczne gminy, w szczególności gmina Zakrzew. Poza tym edytuję okolice Obornik Śląskich, czasem Wrocław. Chciałbym, aby te obszary były oddane jak najbardziej szczegółowo i aby na mapie niczego nie brakowało (przynajmniej niczego ważnego). Nie oznacza to jedna, iż jestem hermetycznie zamknięty na inne tereny. Bardzo często dodaję nowe szczegóły w innych rejonach Polski, edytuję budowane w Polsce autostrady i drogi ekspresowe, co sprawia, iż przy okazji naniosę zmiany na nieznane sobie tereny. Lubię także, gdy Miejsce Obsługi Podróżnych jest szczegółowo i ładnie zrobione.

Uzupełniając mapy o brakujące obiekty mam kilka ulubionych kategorii, na których skupiach swoją szczególną uwagę. Są one najczęściej spowodowane moim hobbistycznym zacięciem turystyczno-krajoznawczym. Dlatego też lubię wyrysowywać infrastrukturę rowerową, wszelkie ścieżki i ciągi pieszo-rowerowe, stojaki na jednoślady, przejazdy rowerowe a także dodałem kilka szlaków rowerowych, na terenach po których jeździłem. Podróże rowerowe to jedna rzecz, drugą są zobaczone obiekty. Dlatego też często mapuję miejsca, które odwiedzam, dodając na mapę brakujące dwory i pałace, ruiny i inne ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne, małą architekturę turystyczną: wszelkie tablice informacyjne, wiaty turystyczne, ławki, miejsca ogniskowe, pomniki, tablice upamiętniające, monumenty. Ponadto jako miłośnik przyrody i wiejskich krajobrazów często mapuję doliny rzek. Aby być konkretnym zmapowałem znaczący przebieg koryta rzeki Radomki a także wyrysowałem tereny podmokłych łąk i szuwarów na długości ponad 100 km w dolinie rzeki Biebrzy, od Dąbrowy Białostockiej, Biebrzański PN aż po Narew i Łomżę. https://www.openstreetmap.org/#map=11/53.4204/22.7987 Poza tym mapuję aleje drzewne, kapliczki oraz krzyże przydrożne.

Ponadto jestem członkiem stowarzyszenia Open Street Map Polska, w ramach którego działam na wielu różnych polach, angażując się w szczególne akcje:

-Dodawanie Marketów Dino: W styczniu 2021 postanowiłem dodać wszystkie brakujące markety sieci Dino. Z racji szybkiego rozwoju sieci liczba marketów zaczęła rosnąć w bardzo szybkim tempie. Z racji głównie ekspansji pozamiejskiej, obiekty handlowe pojawiały się najczęściej na wsiach, gdzie często nie ma stałych mapowiczów, którzy by te markety dodali. Dlatego też przez cały styczeń dodałem około 500 brakujących marketów w całej Polsce, dzięki czemu ich liczba w OSMie zwiększyła się z 1300 do 1800. Akcja ta nie jest możliwa do zakończenia, dlatego wciąż co jakiś czas, korzystając z pomocy użytkownika Marka M, dalej dodaję najświeżej otwarte markety. Przy okazji dodaję również brakujące sąsiadujące supermarkety innych sieci (najczęściej Biedronka oraz Lewiatan), a także tereny miejscowości, w których się one znajdują.

-Dodawanie Defibrylatorów AED: W akcję zaangażowałem się wraz z początkiem lutego 2021, gdzie podjąłem decyzję, aby dodawać pozyskane przez stowarzyszenie paczki z danymi pochodzących z odpowiedzi od jednostek samorządu terytorialnego. Jednakże poza gotowymi do importu danymi postanowiłem wyszukiwać je na własną rękę. W tym celu postanowiłem skontaktować się na facebooku z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych. Wkrótce wysłałem zapytania do ponad 60 OSP z terenu dawnego województwa radomskiego, aczkolwiek kilka sztuk dodałem także poza tym terenem, głównie wzdłuż wschodniej granicy naszego kraju. :Link do mapy: https://aed.openstreetmap.org.pl/#map=10.51/51.4206/21.136 Z upływem czasu udało się dodać ponad 350 tychże urządzeń, co pozwoliło się uplasować na drugim miejscu jeśli chodzi o liczbę dodanych defibrylatorów, pośród użytkowników dodających. Działanie to pozwoliło jescze bardziej promować Open Street Map pośród służb ratowniczych i strażackich.

-Mapowanie terenów przygranicznych #helpua_osmp W związku z napadem Rosji na Ukrainę postanowiliśmy błyskawicznie rozpocząć akcję mapowania terenów przygranicznych z Ukrainą, co poskutkowało stworzeniem mapy https://dopomoha.pl/uk/#map. Moja cegiełka w tym projekcie polega na kilku rodzajach edycji:

  1. Zmapowanie najbliższych okolic polsko-ukraińskich przejść granicznych wraz z uzupełnieniem danych kontaktowych tychże placówek
  2. Zmapowanie miejscowości, w których powstały punkty recepcyjne dla ukraińskich uchodźców
  3. Dodanie chodników, przystanków autobusowych na drogach łączących przejścia graniczne, miejscowości z punktami pomocy wraz z najbliższymi większymi miastami
  4. Remapping stacji kolejowych PKP w województwie podkarpackim oraz lubelskim.
  5. Weryfikacja oraz uzupełnienie danych kontaktowych znajdujących się na terenie województwa podkarpackiego oraz lubelskiego, a także przetagowanie na przychodnie i kliniki obiektów medycznych, które były dotychczas błędnie oznaczone jako szpitale

No a teraz zmykam edytować dalej. Mam nadzieję, że uzupełniacie białe pola na mapie i kolorujecie kolejne miejscowości i gminy, że dodajecie brakujące, unikalne obszary i POIs. Sam niestety nie dam rady tego zrobić.