OpenStreetMap

ppece

Mapper since:
August 29, 2009

Mapuję* głównie na terenie Krakowa i województwa małopolskiego. Używam przy tym JOSM-a. Jestem członkiem Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska.


#### *Obecnie mapuję coraz rzadziej, ponieważ nie mam nerwów do samowolek edycyjnych wykonywanych przez ludzi, którzy najpierw zmieniają/usuwają (bo myślą, że inni są idiotami), a potem dopiero myślą, czy zrobili dobrze. Nie mam też czasu na poprawianie ich radosnej twórczości.

Mam dość modelu OSM zakładającego, że należy bezgranicznie ufać każdemu spryciarzowi i dawać mu możliwość popsucia danych żywego organizmu, które od wielu lat inni rzeźbili.

Uważam też za skrajną nieodpowiedzialność administrujących projektem, że główną metodą pozbywania się wandali z projektu jest modlitwa, milczenie i udawanie, że problem sam zniknie zamiast stworzenia i przekazania odpowiednich narzędzi lokalnym społecznościom.


Staram się mapować najdokładniej jak to możliwe, by obiekty, które rysuję, były jak najlepiej dopasowane. Zanim zaczniesz je po mnie przesuwać wpierw upewnij się, że masz dobrze skalibrowany podkład, ponieważ nie lubię, gdy ktoś psuje moją pracę, tylko dlatego, że “ups, tak mi się wydawało”.

Pamiętaj, że:

  • zdjęcia satelitarne Binga mają różny wektor przesunięcia w Krakowie - jednokrotna kalibracja, niestety, nie wystarczy.
  • zdjęcia satelitarne mogą być już nieaktualne
  • pojedynczy ślad GPS nie jest dobrym odnośnikiem, dopiero kilkanaście uśrednionych jest nim.

Jeśli znajdziesz coś, co uważasz, że powinno być inaczej/lepiej i nie masz 120% pewności, że obecna wersja obiektu jest zła (zwłaszcza przy większej liczbie podobnych obiektów), nie zmieniaj jej od razu. Spróbuj najpierw skontaktować się z jej autorem - być może jednak tak ma być, a Ty przypadkowo coś popsujesz.

OpenStreetMap, to bardzo rozbudowany i złożony projekt - nie próbuj być kozakiem - zacznij od prostszych rzeczy, poświęć odrobinę czasu na lekturę kryjącą się pod poniższymi linkami.

Bądź dokładny - zależy nam na jakości.

Dodawaj komentarze (opisy) do swoich zestawów zmian (changesetów) - to nie boli.

Jeśli masz jakieś wątpliwości, pytania lub potrzebujesz pomocy - nie krępuj się, napisz do mnie mail via OSM lub odwiedź kanał irc://irc.oftc.net/osm-plPrzydatne linki nie tylko dla początkujących:

  1. Wątek na forum - “zanim zaczniesz rysować”

  2. Poradnik Marka Kleciaka nt. rysowania budynków

  3. Wiki OpenStreetMap - Map Features