OpenStreetMap logo OpenStreetMap

Rekrutacja

Mapper since:
January 07, 2009
  • OSM używam do nawigacji w terenie podczas jazdy na rowerze, i pewnie dlatego interesuje mnie głównie rysowanie dróg i ścieżek leśnych.

  • Objawieniem było dla mnie pojawienie się aplikacji Strava iD, która agreguje ślady GPS i wyświetla je w postaci “mapy ciepła”, dzięki czemu najpopularniejsze leśne ścieżki można teraz mapować z niesłychaną dokładnością: http://strava.github.io/iD/#background=MAPNIK&map=6.00/18.945/52.115

  • Jeśli chcecie pracować na tym narzędziu pamiętajcie, że zapis jednego czy dwóch śladów nie musi świadczyć o obecności ścieżki. Trzeba to dodatkowo sprawdzić na podkładzie geoportalu bądź poczekać aż śladów będzie więcej. Kilkanaście śladów jeden na drugim oznacza, że ścieżka jest z pewnością blisko 100%.

  • System automatycznego rysowania śladów Stravy działa dobrze tylko jeśli śladów jest dużo. Jeśli z niego korzystacie sprawdźcie potem czy na pewno dobrze zadziałał - zwłaszcza w okolicach skrzyżowań popularnych szlaków ma tendencje do błędów, które trzeba poprawić ręcznie.

  • Podkładem podstawowym którego używam jest zawsze ortofotomapa Geoportalu. Zdjęcia Binga i Mapbox są niedokładne, szczególnie bolesne jest ich przeusnięcie względem rzeczywistości. Stanowczo zniechęcam do korzystania z nich jeśli nie ma takiej konieczności.