Hungarian_user
- Mapper since:
- March 29, 2019
- Last map edit:
- November 21, 2024
Since 2019 I’ve been editing OSM on a daily basis, mainly drawing the buildings of Hungarian settlements.
2019 óta szerkesztem az OSM-et napi szinten. Pár órát hajnalban, de napközben vagy néha este is szerkesztek. Nem tartom számon, hogy naponta hány új épületet viszek fel (közvetlenül nem látszik), ez nagyságrendileg 500-1000 épület. Szeretem, ha egy település legtöbb épületét fel tudom rajzolni.
A kisebb magyarországi települések épületeinek megrajzolásával rendszeresen 2022 táján kezdtem el foglalkozni, a magyar Wikipédia kategórialistája alapján. Az 500 fősnél kisebb településeket választottam ki, amiből majdnem 1000 település épületeit vittem fel a térképre. Amikor végeztem a hiányzó épületek berajzolásával (nagyjából 1 év alatt), továbbmentem az egyre nagyobb létszámú magyar települések felé, most már az OSM településlistája alapján.
Jelenleg (2024 nov.) a kb. 1800 fős települések épületeinek rajzolásánál tartok. Közben felvittem néhány száz épületet Kecskemét és Debrecen területén is, ahol más szerkesztők jelzései szerint erősen hiányosak voltak.
A települések épületei szükségesek ahhoz, hogy például a házszám vagy az épület egyéb funkciója beírható legyen (pl. üzlet, orvosi rendelő, műhely, stb). Sok településen még ma is csak az utak vannak berajzolva (gyakran pontatlan pozíciókkal), és az épületek száma kevés.
Akik magyar települések belső útjainak rajzolásával foglalkoznak, azokat kérem, hogy a FÖMI legújabb légifelvételéhez igazítsák az utakat oly módon, hogy a rajzolt vonal nagyjából az út középvonalában haladjon (illesztési célra ne használj Bing vagy egyéb felvételeket, mert ezek és a FÖMI között gyakran van több méteres eltérés - vagy előtte igazítsd az adott háttérfelvétel eltolását a FÖMI-hez).
Időnként bevállalok katasztrófák utáni szerkesztési kampányban való részvételt, hogy a segélyszállítmányok, illetve a mentést végző csapatok el tudjanak jutni a számukra kijelölt helyre. A feladathoz általában utak rajzolása is szükséges az épületek felrajzolásán kívül. (lásd: HOT lejjebb). Ezeknél az eseményeknél többnyire a Rapideditor az ajánlott szerkesztési eszköz. Feltehetően azért, mert a MapWithAI a hiányzó utak nyomvonalára is javaslatot tesz, ami felgyorsítja a szerkesztést.
A megjelenésétől fogva a Rapideditor-t használom az épületek felrajzolásához. Ez az eszköz csak böngészőt igényel, mint az iD editor (annak kiegészítése). A lényege, hogy a Microsoft AI szoftvere grafikusan javaslatot tesz az összes épület körvonalára, amit a felhasználó épületenként elfogad vagy elutasít. Elfogadás után az épület láthatóvá válik a térképen. Az épületet általában a saját tengelye körül el kell forgatni, hogy a FÖMI háttérképen látható épület körvonalait kövesse, és gyakran el kell tolni, hogy megfelelően illeszkedjen rá. Amikor több ilyen épület rajza készen van, fel lehet tölteni az OSM szervereire. (alapesetben max 50 db új objektum hozható létre egy lépésben).
A Rapideditorral való szerkesztés az épületek pontonkénti, “kézi” rajzoláshoz képest kb. 5x gyorsabb. Ha sok épületet kell forgatni és tologatni, akkor a rajzolás sebessége kisebb, de még mindig gyorsabb, mint pontonként rajzolgatni. Figyelembe véve, hogy jelenleg csak kb. 2,8 millió épület van felrajzolva Magyarország területén (és ennél jóval több hiányzik), szerintem a épületekkel való teljes lefedettség jelenleg csak ilyen eszközzel érhető el, ha 5-7 éves időtávlatban gondolkodunk. “Kézi” rajzolási módszerrel, az épületek egyenkénti megrajzolásával az időszükséglet ennek a többszöröse.
A Shift + bal_egérgomb + körberajzolás (“lasszó”) módszerrel több épületet ki lehet jelölni, majd eltolni a megfelelő irányba. Nem szükséges zárt hurkot rajzolni, viszont ügyelni kell rá, hogy az épületek minden pontja ki legyen jelölve, de azon kívül más objektum ne - például út. Ehhez a “Térképadatok”, “Térképelemek” listában az épületeken kívül a többi elemet ki szoktam kapcsolni.
Statisztika
(később)
Szoftverfordítások
- StreetComplete (OSM adatkiegészítés, Androidos app)
- iD OSM Editor (böngészővel használható)
- OsmAnd (Androidos app)
- Syncthing és Syncthing-fork (adatszinkronizálás, Androidon is)
- Vespucci OSM Editor (Androidos app)
- SchildiChat (Matrix kliens, Androidos app)
- QGIS térinformatikai szerkesztő, megjelenítő szoftver
- Tower Collector (mobiltornyok keresése, Androidos app)
- FairEmail (email kliens, Androidos app)
- overpass-turbo http://overpass-turbo.eu/ (adatlekérdezés)
A fenti szoftverek magyar fordításában közreműködtem (másokkal együtt) több-kevesebb mértékben.
Aktuális projektem
A FÖMI 2014-es légifelvételei alapján a még hiányzó magyarországi épületek felrajzolása.
Az OSM településlistája alapján haladok, nagyjából a növekvő lakosságszám szerint. (Valamikor megváltozott az összes település lakosságszáma, valószínűleg az adatforrás cseréje miatt). Mivel a korábbi listát már kimásoltam magamnak egy szövegfájlba, és ez utóbbi alapján haladok, így a két lista sorrendje eltér.
A FÖMI 2014-es légifelvételekhez illesztett első település Tiszakanyár épületei voltak (2024-05-01).
Utoljára ezen a településen rajzoltam épületeket: Gyál, 24376 fő, 2024-11-16
Befejezett projektem
- 2024-03-29-én elkezdve: általam felvitt épületek illesztése FÖMI 2010 háttérképhez
- 2024-04-30 befejezés, kb. 150.000 épület pozíciói frissítve
Az általam 2024 elején megrajzolt épületek egy részét kifogás érte, hogy “nem elég pontosan illeszkedik” a FÖMI 2010 légifelvételhez. Ez tudatos döntés volt a részemről, hogy gyorsabban haladhassak az épületek felrajzolásával, felvállalva, hogy az épület esetleg 2-3 méterrel eltérhet a pontosnak mondott légifelvétel által mutatott pozíciótól. (saját tapasztalat, hogy a FÖMI 2010 és a FÖMI 2014 háttérkép sok helyen 2-3 m-rel eltér egymástól). Külön ügyeltem rá, hogy az utak közelében lévő épületek ne lógjanak bele az útba (erre a Rapideditor és az iD is figyelmeztet, még a feltöltés előtt).
Másrészt azt tapasztalom, hogy sok helyen folyamatosan javítanom kell az utcák nyomvonalát, mert azok ütköznének az általam pontosan elhelyezett épületekkel. Az utóbbi 8-10 évben sokan több méteres pontatlansággal rajzoltak fel épületeket vagy utakat, általában a Bing-hez illesztették őket. Ezeknek az objektumoknak a későbbi javításával nemigen foglalkozik senki.
Bevállaltam, hogy március végétől visszafelé haladva a saját szerkesztéseim között az akkor (2024 márciusa) pontosnak mondott FÖMI 2010 képhez jobban igazítom az épületeket, és addig új település épületeit nem kezdem el rajzolni.
Arra nem áll rendelkezésre számszerű adat, hogy a FÖMI kép mennyire pontos geo pozíció szempontból, illetve hogy a FÖMI kép és az épületek rajzai között mekkora eltérés van. (Egy-egy épületnél le lehet mérni a háttérkép eltolásával).
Ezt a projektemet 2024-04-30-i dátummal befejezettnek nyilvánítom. Nagyjából 160 településen néztem át és illesztettem a FÖMI 2010 felvételhez az általam felrajzolt kb. 150.000 épület pozícióit.
A magyarországi települések táblázatos listája
https://data2.openstreetmap.hu/epulet.php
Alapesetben a lakosságszám alapján van sorbarendezve. A sorrend a fejlécre kattintva módosítható. Az eddigi tapasztalataim (1500 főnél kisebb települések) alapján becslésem szerint az országos átlag a 0,5 É/L (épület / lakos) arány közelében lehet. 2024 májusában ez az arány 0,26. A táblázat adatai naponta frissülnek.
Ha valakinek van kedve épületek felrajzolására, akkor érdemes lehet az É/L fejléc alapján sorbarendezni a táblázatot (épületek száma / lakosságszám). A legalacsonyabb értékeket a táblázat piros színnel kiemeli. Ez azt jelenti, hogy ezeken a helyeken a lakosság számához viszonyítva nagyon kevés a felrajzolt épületek száma. Sok helyen nincs Mapwithai támogatás (ezeket kihagytam a szerkesztésből, mivel így elveszne a Rapid használatából adódó gyorsaság), így ezeken a településeken az épületeket egyenként kell majd felrajzolnia valakinek.
A Rapideditor
A Rapideditor kezdőoldala. Letöltés nem szükséges, de OSM regisztráció kell a használatához. Magyar nyelvű. Több magyar településen nem ad javaslatot, vagy csak részben. (Érdemes lehet pár hónap múlva újra megnézni ugyanazt a települést, mert volt rá példa, hogy pár hónap után megjelentek az épület-körvonalak).
A VPN használata miatt “API elérési hiba” üzenetet adhat, emiatt átmenetileg érdemes kikapcsolni a VPN-t arra az időre, amíg a meglévő épületek és utak rajza letöltődik, majd utána vissza lehet kapcsolni a VPN-t (a feltöltésbe nem zavar bele).
Kezdetben kizárólag Firefox böngészővel használtam, 2024-ben kipróbáltam Opera böngészővel, és azzal is működik. A FÖMI légifelvétel használatához szükséges lehet a böngészőben egy CORS nevű bővítményt telepíteni. Nekem annak hiányában a légifelvétel helyett fekete háttér jelent meg.
Mivel a Rapid nem veszi figyelembe a FÖMI háttérképet, hanem mást használ (Bing, Mapbox vagy Esri), ezért ez plusz segítség a szerkesztésben, mivel a Bing, a Mapbox vagy az Esri is a FÖMI-nél frissebb felvételekkel rendelkezik, tehát megjelenik rajta olyan épület is, ami 2014-ben még nem létezett, illetve az is előfordul, hogy időközben a szóban forgó épületet átalakították vagy lebontották. (A lebontott épület “terület”-ként jelenhet meg, tehát a terület kijelzését érdemes bekapcsolva hagyni épületrajzolás előtt). Új épület esetén értelemszerűen a frissebb felvételt veszem figyelembe (Bing, Mapbox vagy Esri). Mivel az adott épület a FÖMI felvételen még nem létezik, ezért az épület illesztése kicsit trükkös: felrajzolás után kijelölöm több, közeli épülettel együtt a háttérfelvételen nem látszó épületet is, és egyszerre illesztem őket a FÖMI felvételhez, így jó eséllyel a nem látszó épület is a helyére kerül.
A Rapideditor használatának további előnye, hogy az olyan apró épületeket is jelzi, mint pédául a borospincék, amikből rengeteget rajzoltam fel.
Egyéni háttérkép használata, amíg a FÖMI 2014 felvételek nem kerülnek be az iD listájába:
- Háttérbeállítások
- Egyéni
- https://orto1.tile.openstreetmap.hu/fomi2011-2014/{z}/{x}/{y}.webp (alulra beszúrni és elmenteni)
Ismert problémák a RapidEditor használatával
- Kezdetben sok szabálytalan, cikkcakkos szélű alakzatot javasolt, ezek száma az évek során csökkent. Vissza kell utasítani, vagy a fölös pontok törlésével és igazításával javítható az épület alakja.
- Nem figyeli a tetők színét, ezért az egymáshoz érő épületeket gyakran egy épületnek tekinti. Ha ez így van, akkor törölni kell a javaslatot (ha elfogadtuk), és egyenként, kézzel kell megrajzolni az épületeket.
- Az épületek elforgatásának szükségessége. Ez a különféle légifelvételek nemlineáris geometriai leképezéséből adódhat. Csak épületenként javítható, az “R” gomb + egérgomb alkalmazásával.
- Eltolás szükségessége. Oka hasonló, mint a forgatásé, közvetlenül nem a Rapid hibája. “M” gomb + egérgomb alkalmazásával javítható. Több épület kijelölhető a “lasszó” funkcióval, utána ezek egyben mozgathatók.
- Egyes épületek egyes méretei nagyobbak, mint ami a FÖMI 2014 felvételén látszik. Ennek oka nem világos. Általában két pont arrébb húzásával javítható.
- Gyanakvással kell fogadni a nagy területet lefedő, U, E vagy F alakú épületjavaslatokat. Ezek általában több épületből állnak, ezért egyben nem szabad elfogadni őket.
Overpass-turbo
A saját magam által felrajzolt épületek megkeresésére használom. Ehhez a Varázslónak az alábbi sort adom meg (a településnevet mindig cserélve):
building=* and user:”Hungarian_user” in “Tiszatelek, Hungary”
Majd: Exportálás, GeoJSON
iD-ban: Térképadatok, Egyedi térképadatok, Fájl kiválasztása (export.geojson). Ha volt már ilyen nevű fájl, akkor mentéskor egy sorszámot rak a fájlnévhez, a nagyobb számú a frissebb. Az iD-be való beolvasás után a json fájl törölhető.
A beolvasás hatására az iD-ban megjelennek világoskék színnel az általam azon a településen korábban felrajzolt épületek.
A “Térképelemek”-nél mindent kikapcsolok, csak ezt hagyom meg: “Épületek”. Ezután a lasszó eszközzel körbekerítek valamekkora területet, ahol ezek az épületek vannak, és látszik, hogy el vannak tolódva. (az “Épületek” kiválasztása ahhoz kellett, hogy a lasszó ne fogja meg az utakat is). Nagyítás annyira, hogy jobban látható legyen az eltolódás, majd “M” gomb, és az egérrel a helyükre húzom az épületeket.
A Streetcomplete app
Terepi munkához könnyen használható, kezdőknek is ajánlható Androidos alkalmazás, amit a mobilunkon magunkkal tudunk vinni. Ha a mobil adatforgalmat csökkenteni szeretnénk, érdemes otthon, wifin keresztül letölteni a térképet és a kérdéseket arra a területre, amit be akarunk járni. A Streetcomplete az utcán haladva automatikusan megjeleníti annak a közeli térképrészletnek a kérdéseit, ahol éppen járunk. Érdemes előzetesen kikapcsolni azokat a kérdéseket, amikkel nem akarunk foglalkozni, utána ezek ikonja már nem jelenik meg. Sok minden felvihető a térképre: Házszám, utcanév, a gyalogos átkelőnél van-e lámpa … stb. a házszámot be kell írni, illetve a térképen rá kell bökni az utca nevére és bemásolódik. Az üzletek főbb adatai, a nyitvatartás is beírható (ha már létezik mint üzlet, vagy valamikor létezett). Sok OSM adat igen/nem választ adva vihető be, csak a megjelenő ikonra kell kattintani, amit előzőleg magunknak kiválasztottunk. Csak már meglévő objektumokkal dolgozik a szoftver, azaz új objektumot nem lehet vele létrehozni.
A Streetcomplete az adatok frissen tartására is hangsúlyt helyez, ezért rendszeres időközönként megkérdezi, hogy az adott információ helyes-e még.
A Streetcomplete csak adatmódosításra alkalmas, viszont nem szükséges hozzá OSM szerkesztési ismeret, és nem kell rajzolni. Felülete magyar nyelven is elérhető. Sok kérdésnél grafika vagy fénykép segíti a válasz kiválasztását. OSM regisztráció szükséges a használatához. A térképe nagyjából kéthetente frissül, az újonnan létrehozott objektumok ennyi idő múlva válnak láthatóvá.
JOSM Editor
https://josm.openstreetmap.de/wiki/Hu%3AWikiStart
Számomra ez a szoftver a legkevésbé felhasználóbarát, mondhatni “fapados”. Java alapú, amit előzőleg telepíteni szükséges. Csak célzottan használom, nagy számú épület egyszerre való mozgatására (ez általában egy település összes épülete, amit én rajzoltam fel). Rapideditorral az épületek felrajzolása, a forgatás, az eltolás számomra gyorsabban elvégezhető. (a JOSM is tartalmazza a Rapideditorban használt szoftvert, itt MapWithAI a neve).
Közben rájöttem, hogy a Rapideditorban is van “lasszó módszer” a csoportos kijelölésre, de előtte ki kell kapcsolni az objektumokat, hogy csak az épületek legyenek kiválasztva.
Az épületek forgatásának szükségessége arra utal, hogy az egyes légifelvételek utófeldolgozása nemlineáris módon történik a FÖMI, a Bing vagy a Mapbox esetén. Az eltolódás (offszet) pedig a földrajzi illesztés pontatlanságára utal. Megjegyzendő, hogy a magyar OSM szerkesztők egy része által preferált FÖMI más országokban értelemszerűen nem létezik.
Az általam felvitt épületek eltolása, FÖMI-hez igazítás menete (az épületek egyenkénti forgatása után) JOSM-ben:
- település keresése név szerint (itt még nem szabad letölteni)
- a megtalált település sorára kattintani 1x (“boundary”)
- térkép fül
- bekeretezni a ténylegesen letölteni kívánt téglalapot
- nagy, zöld, lefele nyíllal letölteni a kijelölt területet
Objektumkeresés: Ctrl-F, majd szűrés:
building user:Hungarian_user source:microsoft/BuildingFootprints
Ez kijelöli az összes, általam rajzolt épületet az adott területen. Maga az eltolás a Shift-kurzornyilak segítégével történik, többszöri lenyomással, ami előtt érdemes ránagyítani a terület egy részére, hogy az illeszkedés jobban látható legyen. Ha az illesztés megvan, a feltöltéssel bekerül a rendszerbe (nagy zöld, felfele mutató nyíl). A vonalak keresztezésére utaló figyelmeztetéseket figyelmen kívül lehet hagyni, ezek általában területekre vonatkoznak.
Más település szerkesztése előtt: az “Adatréteg x” törlése. (különben feltöltéskor fantom ütközéseket jelez)
Más település keresése: Ctrl-Shift-lefele_nyíl, vagy nagy zöld, lefele mutató nyíl.
Ezután meg szoktam nézni iD-ben, hogy ott hogyan néznek ki az épületek, és a kisebb korrekciókat, forgatást egyenként ott végzem el. JOSM-ben vigyázni kell a kattintással, mert az megszünteti az épületek kijelölését.
A térképet mozgatni a jobb egérgombbal lehet (iD-ben bal egérgomb, tehát könnyű eltéveszteni).
Katasztrófák helyszínének térképezése
Humanitárius segítségek helyszíneinek térképezése. Az adott területet kisebb négyzetekre osztják a szervezők, amiből egy négyzetet lefoglalhatunk szerkesztés céljára, így azt ugyanakkor elvileg más nem tudja szerkeszteni. A rendszer azokat a négyzeteket ajánlja fel, amik még nincsenek teljesen készen. (Sajnos ez a kizárásos technika nem megbízható, mert észrevettem, hogy az általam felvitt épületeket közben valaki megváltoztatta, így az általam végzett módosítások egy része kárbaveszett. Mostanában emiatt kevesebbet szerkesztek így).
Duna folyamkilométerek
https://ovf-hungary.maps.arcgis.com/apps/webappviewer/index.html
Évekkel ezelőtt észrevettem, hogy a Duna folyamkilométerek sok helyen hiányoznak vagy rossz helyre vannak rajzolva, ezért kerestem olyan oldalt, ami hivatalosnak tekinthető (OVF), és az alapján a folyó sodorvonalába feltettem a hiányzó pontokat. Ha jól emlékszem, legalább 5-10 km sűrűséggel. A parton lévő folyamkm pontokhoz nem nyúltam, mivel azok helyét nem tudom ellenőrizni.
Alkalomszerűen, a Tisza folyó közelében lévő települések szerkesztése során a folyó sodorvonalán is elhelyeztem néhány folyamkm pontot, de a folyó teljes hosszán nem mentem végig.
A fent linkelt oldalt használtam ellenőrzésre (csak a magyar folyószakaszokat mutatja).
Asztali gép
A fenti bemutatkozásból kiderülhet, hogy elsősorban asztali gépen szerkesztem az OSM térképet, és csak kis részben a helyszínen, a Streetcomplete, a Vespucci vagy az OsmAnd applikációval.
Olyan helyszíneket is szerkesztettem, ahol feltehetően kevés az internet-felhasználó (azon belül az OSM szerkesztő), mint Bhután, Eritrea, Szomália vagy Albánia. Ezeken a helyeken főleg a hiányzó utakat vittem fel a térképre, mivel a felvételeken a földutak is jól láthatók.
Észak-Korea területét is érdemesnek találtam szerkeszteni, de azt tapasztaltam, hogy a meglévő szerkesztések, helyszínek megtévesztő adatokat tartalmaznak. Egyelőre elveszett idő az ottani objektumokat szerkeszteni.