Unresolved note #3916958
Description
Här ska finnas en badplats enligt Topo50 från Lantmäteriet. Tyvärr finns varken namn eller beständigt id från Lantmäteriet i dagsläget.
Badplatsen hör hemma i OSM om den är skyltad på något sätt, se https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:leisure%3Dbathing_place
Kolla ev med kommunen om vad denna badplats heter och om de är beredda att släppa öppna data om sina (skyltade) badplatser.
Tips: du kan hitta vilken kommun genom att söka på objekt i närheten på openstreetmap.org (pil med frågatecken i kartmenyn)
Deltag i diskussion om denna notimport på forumet: https://community.openstreetmap.org/t/import-av-badplatser-fran-lm-topografi-50/102458/23
#topo50
#badplatsnotimport
#scriptcreatednote
- Created by pangoSE
- Location: 56.7541732, 16.5268863
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |
Verkar redan finnas på kartan.
Toppen
Ursäkta att jag stör, men jag hittar inget objekt alls här som hänvisar till bad, inte ens en feltaggad swimming area, så återöppnar noten. Har jag fel så länka gärna till objektet ;)
+ LMs punkt ligger norra sidan viken intill en brygga, som också den saknas.
Beklagar min kommentar skulle ha varit på https://www.openstreetmap.org/note/3916959.
Bra att du fångade mitt misstag.