https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |
Jag ritade in gränsen från Ekonomiska kartan för att få något bättre än den mycket lågupplösta gränsen från SCB, men den var från 1948 vilket tydligen var för gammalt just här. Beslutet om gränsändringen borde inte längre vara katalogskyddat, kan det användas som underlag för en omritning? Finns det någon annan icke katalogskyddad beskrivning av den nya gränsen? Är den markerad i terrängen?
Om man kör från Zinkgruvan mot Godegård så står det en länsgränsskylt där vägen ändras från grusväg till asfalterad väg
Från Wikipediaartikeln om Hammars socken
"Ett område på cirka 8 km² söder och sydost om Zinkgruvan ligger i landskapet Östergötland men tillhör Hammars socken och följaktligen Örebro län. Det rör sig om Kviddgölen samt gårdarna Larstorp, Kristinelund samt Södra Skalltorp. Vidare ligger en slamdamm samt Hemsjön och Knarkegölen i denna "Östergötlandsdel", liksom Tostebacka samt Mecksjön"
Den artikeln var verkligen ett exempel på att en bild säger mer än tusen ord... Trots det går det inte att avgöra riktigt från den texten hur den sydligaste delen av gränsen går, men jag gjorde ett försök med resten och skissade in den sydligaste delen (det blir åtminstone bättre än SCB). Ytterligare upplysningar om den delen vore bra.
Ser bättre ut nu...jag skall kolla vidare under helgen. Undrar dock om länsväg T592 verkligen korsar gränsen 2 gånger
Vid närmare eftertanke kanske gränsen mellan Götaland och Svealand följer den gamla landskapsgränsen?
Läste på Wikipedia om Götaland och så vitt jag kan förstå är det landskapens gränser som bildar varje landsdel.
Öster om Kolmårdens djurpark har jag lagt in landskapsgränsen mellan Östergötland och Södermanland
Jo, jag håller med om att det är landskapen som bildar landsdelar, men på OSM har landsdelsgränserna hittills följt länsgränserna. Men det kanske bara beror på att separata landskapsgränser inte varit inlagda, snarare än ett aktivt beslut att göra på det viset. Vad gäller T 592 indikerar vägkungörelsen att den inte korsar gränsen, men jag har inte hittat någon fri källa som anger hur gränsen i så fall går, och även ofria källor är oense.
Topografiska kartan är nu släppt som CC0, och därmed blev det möjligt att rita gränsen noggrannare. Dock verkar det som att Topografiska kartans noggrannhet varierar från punkt till punkt -- ibland ligger gränserna upp till flera meter fel. Genom att anpassa Topografiska kartans kommungränser till fastighetsgränser på Ekonomiska kartan förbättras noggrannheten.