Changeset: 149768927
przywrócenie place=town
Closed by maraf24
Tags
created_by | JOSM/1.5 (18907 en) |
---|
Discussion
-
Comment from wilczywilk
na jakiej podstawie ta zmiana?
-
Comment from wilczywilk
idąc za wiki: Place=city - Mniejsze miejscowości posiadające prawa miejskie powinny być oznaczone za pomocą tagu place=town (miasteczko), aby uniknąć promowania tych miejsc zbyt wysoko w wynikach wyszukiwania.
Jakie inne większe miasto jest w okolicy?
-
Comment from wilczywilk
Przypominam że jest to 3 pod względem wielkości miasto w województwie, liczbą ludności zbliżone do Suwałk czy Łomży. Tag city jest tu jak najbardziej na miejscu.
-
Comment from maraf24
Na podstawie ustaleń społeczności OSM obowiązujących od 14 lat.
Zanim się coś zmieni wypadałoby zapytać się, dlaczego coś jest tak, jak jest. Forum jest tutaj: https://community.openstreetmap.org/c/communities/pl/40 lub na Discrodzie.
Poza tym wszelkie takie zmiany należy prawidłowo opisać w komentarzu.
Na przyszłość polecam lekturę ustaleń na https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Poland/Podzia%C5%82_administracyjny#Miasta_2 (całe strona, nie tylko ten ustęp). -
Comment from wilczywilk
Jest jednak różnica pomiędzy tagowaniem relacji tworzącej granicę ("Do relacji tworzącej granicę miasta dodajemy z rolą admin_centre już istniejący węzeł (otagowany jako place=town) dotyczący miejscowości będącej siedzibą gminy.") a węzłem ("położonego mniej więcej w centrum miejscowości, np. przy rynku"). W tym drugim przypadku, a ten tutaj rozpatrujemy, cytuję: "W Polsce nie ma oficjalnego podziału na city/town, jednak przyjęto, że place=city stosujemy dla miast z populacją powyżej 100 tys. mieszkańców i/lub miast na prawach powiatu." Kluczowe jest tutaj sformułowanie "W Polsce nie ma oficjalnego podziału na city/town", a więc sytuację mamy jak przy tagowaniu klas dróg, gdzie pewne ogólne zasady są, jednak niektóre przypadki wymagają szczególnego rozważenia i odejścia od przyjętych ogólnie zasad. Wracając więc do początku: Miasto Ełk jest, nie patrząc na formalne warunki, największym ośrodkiem w regionie, trzecim co do wielkości ludności miastem w województwie, porównywalnym w tej kwestii z sąsiednimi, aczkolwiek dość odległymi, Suwałkami czy Łomżą (wszystkie trzy mają powyżej 60k mieszkańców). Pozostawienie w tym wypadku tagu place=town wprowadza odbiorcę w błąd jakoby miasto te było znacznie mniejsze i nie mające takiego znaczenia jak wcześniej wspomniane. Dlatego też pozostaję przy zdaniu, że Twoja obecna zmiana nie jest właściwa i należy ją cofnąć.
-
Comment from maraf24
Twoja zmiana została wycofana gdyż była niezgodna z ustaleniami społeczności OSM.
Wyżej podałem linki. Możesz tam rozpocząć dyskusję o zmianie sposobu podziału na city/town, tylko pamiętaj, by proponowane kryteria były obiektywne.
Potem proposal na wiki i głosowanie. -
Comment from wilczywilk
Wskaż co dokładnie było niezgodne z ustaleniami społeczności OSM.
To że coś "przyjęto" nie oznacza sztywnej zasady, a pewien wyznacznik od którego w razie konieczności można zrobić odstępstwo - patrz tagowanie dróg. -
Comment from maraf24
Zasada jest sztywna. Wszystko już zostało wyżej napisane. To nie ze mną należy dyskutować, tylko z polską społecznością.
-
Comment from wilczywilk
Ale to nie jest właśnie sztywna zasada, to jest coś co "się przyjęło" bo nie ma jasnego podziału. Dokładnie tak jest zapisane na wiki.
A dyskutuję z Tobą, bo to Ty cofnąłeś moją zmianę zamiast najpierw się ze mną skontaktować czego wymaga kultura mapowania. Zauważ, że ja nie zmieniłem od razu Twojej zmiany tylko staram się temat wyjaśnić.
Nodes (1)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |