https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |
I Ändringsset: 35582360 har användare Fringillus angett Ekonomiska Kartan och Bing som källa. Men dom källorna innehåller inte stadssdelsgränser. Jag är tveksam till att användaren verkligen använt en källa som inte är skyddad av upphovsrätt
AxelM fick iofs muntligt ok från SBK direktören för att använda kartan för att rita ut Stockholms stads kommungränser. Jag tycker nog att stadsdelsgränserna ingår där.
Även om det stämmer så ligger Årsta holmar inte inom Södermalms gränser.
Jag inser att det finn stora fördelar med att få saker dokumenterat, men eftersom jag talat ganska mycket om gränser för Stockholms Stad med AxelM så är jag mycket säker på min sak. Den dåvarande stadsbyggnads direktören var mycket negativt till hur de där nya webbkartorna sköttes överlag.
Om du sager det så räcker ditt ord för min del. Fringillus kopierade tyvärr även annan data, förutom kommungränser, från stockholms kommuns hemsida, men det kan vi ju lämna därhän för stunden.
Årstas stadsdelsgränser och Södermalms stadsdelsområdesgränser behöver fortfarande rättas upp.
Vi borde skriva något officiellt till Stockholms Stad om att de borde släppa data som CC0. Känns lite övertydligt att ha by klausul på stadens gränser. "Stockholm by Stockholm"
Ska vi stänga denna note?
Av vilken anledning? Felet är väl inte rättat?
Kollade inte så noga. Den är så gammal bara.
Jag röstar på att vi flyttar gränsen baserat på "Word of mouth" som källa. Det är bättre än att det är helt fel. Om man i framtiden vill vara mer noggrann kan man ta fighten med Stockholms Stad.
https://www.openstreetmap.org/changeset/86408186