https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |
Ale to jest nazwa z oficjalnego miejskiego Geoportalu: http://geoportal.szczecin.pl:9090/gpt4/?permalink=4198491
Faktem jest, że Rada Miasta podejmuje niespójne decyzje nadając nazwy i czasem jest "imienia", a czasem nie ma, ale na to wielkiego wpływu nie mamy.
"Ale to jest nazwa z oficjalnego miejskiego Geoportalu"
Jeśli nazwa powszechnie używana jest inna to ta powinna trafić do official_name a do name realnie używana.
To dość kontrowersyjna propozycja, ponieważ zgodnie z nią należałoby patronów wszystkich ulic pozbawić imienia - w końcu powszechnie praktycznie nikt imion nie używa. Wydaje mi się, że na OSM jednak tego nie praktykujemy.
Zapewne wynika to z faktu, że nazewnictwo ulic było dyskutowane i tak się umówiono, co wszak nie wszystkim się podoba, widać w nazwach ulic w Szczecinie.
Natomiast pozostałe nazwy można tagować rozsądniej.
hm, na początek - by zbliżyć do siebie oba stanowiska można dodać official_name (z nazwą oficjalną) i loc_name (nazwą realnie używaną)...
A co wówczas w name? I kto decyduje, jaka nazwa jest realnie używana? IMO to świetny powód do rozpoczęcia wojen edycyjnych.
Oczywiście cały czas mówię o ulicach. Co do innych obiektów - zgadzam się z marafem.
name to rzeczywiście kwestia do rozwiązania, dlatego zostaiłem tą uwagę otwartą
"A co wówczas w name? I kto decyduje, jaka nazwa jest realnie używana?"
No najlepiej zdrowy rozsądek. Dla wszystkich Polaków jest chyba jasne że plac jest imienia a nie pod wezwaniem. Wpisywanie „imienia” do name to jednak powielanie urzędniczych absurdów. Trzeba mieć wtedy świadomość konsekwencji takiego podejścia, bo name jest przecież powiązane z addr:street a to z kolei jest tag mający kolosalny wpływ na wyniki nominativ czy na poprawne wskazania nawigacji samochodowej. Taki biedny Belg czy Kazach jak będzie chciał trafić na rzeczony plac to ma niewielkie szanse bo zapewne będzie szukał w nawigacji plac Norwida i życiu nie wpadnie na to że w całej Polsce place są tylko Norwida ale w Szczecinie są literalnie „imienia” Norwida. Z resztą sam wspomniany geoportal szczeciński po kliknięciu w punkt adresowy wyświetla już tylko plac Norwida 5 a nie „plac imienia Norwida 5”. Zatem traktując tak fundamentalnie dane z geoportalu powinny wszystkie adresy być tylko „plac Norwida” a highway „plac im. Cypriana Kamila Norwida”, bo tak to jest na chwilę obecną wpisane, czyż nie? A to jak wiadomo spowoduje pojawienie się mrówek. Zatem wyjście name „plac Cypriana Kamila Norwida” i official_name „plac imienia Cypriana Kamila Norwida” + jeszcze short_name „plac Norwida” wydaje się być najrozsądniejsze. Myślmy też o innych członkach społeczności i użytkownikach OSM. Apeluję do rozsądku...
1. Urząd Miasta od kilku lat wdraża nowy system informacji miejskiej i stawiane w jego ramach tablice z nazwami ulic zawierają je w pełnym brzmieniu. Tak więc mamy spełniony warunek "co na mapie, to w terenie".
2. Odkąd pamiętam obowiązywała zasada, że na terenie Polski stosujemy w name oficjalną nazwę wraz z rozwinięciem wszelkich skrótów, więc nie wiem, dlaczego akurat teraz stało się to kontrowersyjne. Być może coś się w tym temacie zmieniło, ponieważ nie mam ostatnio czasu na śledzenie forum.
3. Dla Nominatima jest wszystko jedno - jeśli wpiszesz "Szczecin Norwida" albo "Szczecin plac Norwida", to i tak dostaniesz odpowiedni wynik. Sprawdziłem OsmAnd - również sobie radzi. Więc argument o problemach z wyszukiwaniem w aplikacjach uważam za chybiony.
@diverpl:"Odkąd pamiętam obowiązywała zasada, że na terenie Polski stosujemy w name oficjalną nazwę[...]
Niezupełnie. Dokładnie takiej zasady to nie było - w name umieszczaliśmy zawszę nazwę oficjalną po przeróbkach - nie tylko polegających na rozwinięciu skrótów, ale też na poprawie błędów. No i dodaniu imienia osoby tam, gdzie go nawet oficjalnie nie było.
Jeśli tutaj "imienia" jest na tabliczkach w terenie to wg mnie jak najbardziej może być też na mapie. Mam jednak wątpliwości, czy tak jest, skoro w TERYT jest "pl. Cypriana Kamila Norwida ". Zdjęcie z terenu by się przydało.
Niejaki rmikke nie czekając na cokolwiek przeprowadził zmiany nazw w całym mieście. Nie wydaje mi się, że OSM polega na bezwarunkowym narzuceniu innym swojego punktu widzenia.
Byłem dzisiaj tam akurat przejazdem. Przy placu jest tabliczka z napisem "plac Cypriana Kamila Norwida". Uważam uwagę za zamkniętą