Changeset: 107019803
PL, Poznań, zamiana addr:street na addr:place tam, gdzie adres jest od osiedla, a nie od ulicy
Closed by rmikke
Tags
created_by | JOSM/1.5 (17919 pl) |
---|---|
source | OSM rules |
Discussion
-
Comment from koksu
Hej,
Czy mógłbyś wytłumaczyć powód wprowadzania tych zmian? Czy Twój sposób tagowania został skonsultowany ze społecznością? Czy ta masowa edycja przeprowadzona była zgodnie z zasadami naszej społeczności?Osobiście mam wrażenie, że jest to zła zmiana. Ale może czegoś nie rozumiem. Przykładowo z jakiegoś punktu usunąłeś przypisaną ulicę: "os. Wichrowe Wzgórze". Zgodnie z rejestrem SIMC w Rejestrze Teryt jest to ulica (identyfikator 23990). Skoro jest to ulica, to czemu usuwasz ją z pola adresowego ulica? Czy planuejsz takie same zmiany wprowadzać dla pozostałych typów ulic (np. bulwarów, alej, rynków)?
Dzięki,
Koksu -
Comment from maraf24
"os. Wichrowe Wzgórze" jest w TERYT nazwą osiedla, a nie ulicy, co wprost wynika z "os.". Ulice mają "ul.".
I tak, adresy od osiedli powinny mieć addr:place, a nie addr:street. Jest to od lat stosowany schemat, niestety często łamany, co czasem skutkuje niemożliwością wyszukiwania adresów. Przykładem wyszukiwarki, która wymaga stosowania się w Polsce do tego schematu jest Nominatim. -
Comment from koksu
Hej,
Chciałbym zwrócić uwagę, że nie odpowiedziałęś na moje wszystkie pytania.Do tego Twoja odpowiedź zawiera merytoryczne błędy. W rejestrze ULIC prowadzonym przez GUS są różne rodzaje bytów jakimi są ulice. Mają one różne rodzaje, mogą to być ulice, aleje, skwery, place, osiedla, wybrzerza itd.
Wskazana przeze mnie ulica (wskazałem nawet jej konkretny identyfikator!) minimalnym wysiłkiem mogłaby być przez Ciebie odnaleziona w rejestrze ULIC i ta dyskusja byłaby zbędna.
Proszę cofnij te błędne zmiany. A na przyszłość sugerowałbym tego typu zmiany (zgodnie z obowiązującymi zasadami) konsultować w szerszym gronie.
A, i jeśli jakaś wyszukiwarka błędnie działa, to może warto ją naprawić, a nie psuć dane na mapie.
Pozdrawiam,
Koksu -
Comment from maraf24
Proszę, przeczytaj jeszcze raz to, co napisałem, bo musiałeś pominąć początek.
Zasady OSM są tu jasne: adresy powiązane z obszarem, a nie ulicami, taguje się z użyciem addr:place a nie addr:street. Edycja @rmikke to naprawiła.
Przy tych osiedlach zostało zastosowane tagowanie pod render, czyli utworzono sztucznie nazwane ulice, by powiązać jest z tagiem addr:street. To z kolei nie zostało jeszcze naprawione, bo należy jeszcze pokasować te nazwy z ulic.
Przykład takiej ulicy z błędną nazwą: https://www.openstreetmap.org/way/143585571 -
Comment from maraf24
Tutaj przykład takiej adresacji z Krakowa: https://www.openstreetmap.org/way/240901980/history
Zauważ, że przeszła ona tam podobny proces naprawy, co w tym zestawie. -
Comment from rmikke
Pędzę z odpowiedzią, choć maraf24 mnie ubiegł.
Powody miałem dwa. 1o, wyszukiwarka, o czym wspomniał maraf24. 2o, budynki w osiedlach.(sprawdzałem wyrywkowo), mają tylko numery, nigdzie fizycznie w terenie nie jest oznaczona _ulica_ "Osiedle (które bądź)", a staramy się mapować to, co jest w terenie, a nie "rzeczywistość oficjalną".
Zacząłem od Krakowa, bo tam lokalni maperzy prosili o pomoc właśnie w takiej zmianie i owszem, pojechałem sprawdzać inne miasta nie pytając o zgodę lokalnie.
Nie zamierzam na razie przeprowadzać zmian dla "innych rodzajów ulic", choć w przypadku niektórych placów może to mieć sens, np. Plac Teatralny w Warszawie, tylko nie wiem, czy akurat to pomoże Nominatimowi.
Zmianę, oczywiście, można wycofać, ale czy biorąc pod uwagę nieistnienie w terenie tych ulic na pewno chcesz utrwalać niewłaściwy sposób tagowania adresów od osiedla? Czy robienie lipnych ulic daje jakieś korzyści w porównaniu?
-
Comment from koksu
Hej,
Trudno żebym nie pominął początku Twojej wiadomości, skoro ona nie ma początku. Zazwyczaj wiadomości zaczyna się od jakiegoś zwrotu grzecznościowego, Twoja natoamiast zaczyna się od twierdzenia, że skoro ulica ma w nazwie słowo "osiedle", to nie jest ulicą. Czy masz na myśli, że ten fragment pominąłem? Bo gdybyś natomiast zapoznał się uważniej z moja wiadomością, zauważyłbyś, że odnoszę się do tej idiotycznej logiki.Pozdrawiam,
Koksu -
Comment from rmikke
@maraf24: Lipnej ulicy bym nie usuwał przynajmniej dopóki Nominatim nie będzie umiał znaleźć osiedla jako takiego. W tej chwili nie umie.
-
Comment from koksu
Hej,
W każdym razie podziwiam kawał nikomu niepotrzebnej roboty jaką wykonujecie. Podejrzewam, że nie rozróżniacie bytów "osiedle" w rejestrze SIMC, od tych zawartych w ULIC i na ślepo wdrażacie jakąś zesłyszaną zasadę. Jak już skończycie mielić osiedla, proponuję zająć się rynkami. To jest niezłe pole (tj. obszar!) do popisu. Bo w końcu rynki są obszarami, a ci głupi mapujący wpisują ulicę "rynek" w polę address a nie place. Cała Polska przed wami!
Pozdrawiam,
Koksu -
Comment from rmikke
@koksu:
1. agresywny ton i zwroty typu "idiotyczna logika" zwykle utrudniają osiągnięcie porozumienia.2. Weż na przykład ulicę "Osiedle Batorego". Gdzie ona właściwie jest i czemu właśnie tam? W terenie tabliczek nie ma. Może lokalni mieszkańcy przynajmniej potrafią wskazać, że tak, właśnie oznaczony na OSM odcinek to ulica "Osiedle Batorego"?
-
Comment from koksu
Hej,
Myślę, że z wami nie da się dojść do porozumienia. Bierzecie udział w projekcie, którego zasady z premedytacją ignorujecie. Czy te dotyczące przeprowadzania masowych edycji, czy zasad adresacji. Stawiacie się ponad innymi użytkownikami. Nie potraficie odnieść się do przedstawionych argumentów. "Porozumienie", w które ma polegać na tym, że ludzie mają się dostosować do waszego widzimisię, to nie porozumienie.Gdyby ktoś czytając tę dyskusję (bo przecież nie wy - wy wszystko wiecie lepiej) zastanawiał się o jakich konkretnie zasadach piszę, to zasady używania addr:place są tu: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:addr:place (najbardziej wyróżniona informacja tam, to mówiąca, że place: "Uwaga: Nie powinien być stosowanych razem z addr:city=* i addr:street=*."). Natomiast zasady masowych edycji opisane są tu: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Automated_edits a rmikke świadomość, że powinny być one dokumentowane ma, bo przecież sam kiedyś jakąś swoją edycję wpisał do loga: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Mechanical_Edits/Rmikke/Adding_wikidata_entries .
Koksu
-
Comment from rmikke
Ad >>zasady używania addr:place są tu: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:addr:place (najbardziej wyróżniona informacja tam, to mówiąca, że place: "Uwaga: Nie powinien być stosowanych razem z addr:city=* i addr:street=*."). << - czy mógłbyś zrobić zrzut ekranu z zakreśloną tą informacją o nieużywaniu? Bo Czytam i czytam i nie wiem, o które miejsce Ci chodzi
Ad >>Natomiast zasady masowych edycji opisane są tu: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Automated_edits a rmikke świadomość, że powinny być one dokumentowane ma, bo przecież sam kiedyś jakąś swoją edycję wpisał do loga: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Mechanical_Edits/Rmikke/Adding_wikidata_entries<< Tak, tam to rzeczywiście była masówka.
-
Comment from rmikke
Oraz czy mógłbyś odpowiedzieć na pytanie "czy biorąc pod uwagę nieistnienie w terenie tych ulic na pewno chcesz utrwalać niewłaściwy sposób tagowania adresów od osiedla? Czy robienie lipnych ulic daje jakieś korzyści w porównaniu?", bo to akurat miałoby szanse mnie przekonać do wycofania edycji.
-
Comment from koksu
Cytat pochodzi z żółtej ramki na górze strony, zaraz nad boksem z wersjami językowymi.
A co do powtarzanego pytania, nie rozumiem jego istotności. W OSM mapuje się również rzeczywiste rzeczy, które nie mają reprezentacji w terenie. Np. godziny otwarcia, numer telefonu, czy kod pocztowy. Skoro osoba mieszkająca na danym "osiedlu" np. wypełniając PIT w polu ulica wpisuje "os. Chrobrego", to osiedle Chrobrego jest ulicą, na której dana osoba mieszka. A skoro to jest ulica (co na dodatek potwierdza ULIC), to powinna być wpisana w atrybucie reprezentującym nazwę ulicy. Przynajmniej tak ja interpretuję zasady mapowania.
Dodatkowo chciałbym zwrócić uwagę, że OSM to nie tylko Nominatim. Tak jak złe jest mapowanie "pod render", równie złe jest mapowanie pod to żeby ominąć jakiś błąd w Nominatim. A szczególnie to jest złe w sytuacji, gdy te rozwiązanie jest sprzeczne z udokumentowaną procedurą opisującą, jak powinny wyglądać adresy.
-
Comment from rmikke
A, fakt, na samej górze. No rzeczywiście, nie powinno być tych trzech tagów jednocześnie. Właśnie dlatego wyleciał addr:street.
A powtarzane pytanie było o KORZYŚĆ z udawania, że mamy o tu kawałek ulicy "Osiedle jakieśtam". Że tak się da, to wiem, ale nie jest to prawidłowe, jeśli nie ma w terenie wyraźnego oznaczenia, że o tu jest ulica "Osiedle jakieśtam".
Urżednicy od TERYT mogą sobie radzić w ten sposób, że zarejestrują osiedle jako ulicę, bo oni mają w nosie, czy istnieje rzeczywiście kawałek drogi o nazwie "Osiedle Jakieśtam", oni mają zarejestrować adres i do czegoś go przypisać, żeby się w papierac zgadzało. To trochę tak, jak z zarejestrowaniem ślimaka jako ryby lądowej, bobrzego ogona jako ryby, a marchewki jako owocu. Jakaś tam urzędnicza logika za tym stoi, tym niemniej ślimak i bobrzy ogon nadal nie są rybami, ani marchewka w żaden sposób nie jest owocem.
My natomiast próbujemy odtworzyć widoczną w terenie rzeczywistość, w terenietej ulicy NIE MA w tym sensie, że żaden kawałek ulicy nie jest oznaczony jako ulica "Osiedle Jakieśtam", zatem lepiej skorzystać z istniejącej metody oznaczania adresów od obszarów, niż taką ulicę sztucznie tworzyć. No, chyba że coś wtedy tracimy, wtedy można rozważyć naciągnięcie rzeczywistości przynajmniej do czasu, kiedy ustaną okoliczności powodujące tę stratę. Dlatego właśnie pytam po raz kolejny o KORZYŚĆ z udawania, że jakiś kawałek uliczki na osiedlu Jakimśtam nazywa się "Osiedle Jakieśtam".
-
Comment from koksu
Ja zupełnie nie chcę rozmawiać o uliczkach i nie tego dotyczył mój komentarz. Temat sztucznych uliczek to nie mój temat. Ja tylko zgłaszam uwagę, że skoro w rzeczywistości dany budynek ma adres, którego składowa "ulica" ma wartość "Osiedle Jakieśtam", to ta wartość powinna być w OSM również wpisana w pole ulica. Nie rozumiem, czemu kod pocztowy (który nieistnieje w terenie) danego budynku może być wpisany prawidłowo w pole addr:postcode, natomiast prawidłowa ulica już w polu addr:street nie może być. Znaczy trochę już rozumiem - wpisuje się nieprawdę, żeby wyszukiwarka lepiej działała :)
-
Comment from maraf24
@Koksu:"Skoro osoba mieszkająca na danym "osiedlu" np. wypełniając PIT w polu ulica wpisuje "os. Chrobrego", to osiedle Chrobrego jest ulicą, na której dana osoba mieszka. A skoro to jest ulica (co na dodatek potwierdza ULIC), to powinna być wpisana w atrybucie reprezentującym nazwę ulicy. "
Wszystko nie tak. To, że w jakimś formularzu nazwano pola tak, jak nazwało, w żadnym stopniu nie determinuje czy coś jest ulicą, osiedlem, miejscowością itp. W takich formularzach jest wiele uproszczeń.
Powtarzasz też ciągle ten sam błąd, twierdząc, że to co jest wpisane w TERYT w ULIC jest ulicą.
Nie jest. To jest osiedle, na co wskazuje cecha "os.". Wizualnie można się też o tym przekonać uruchamiając w geoportal.gov.pl widok adresów. Wszystkie osiedla w Poznaniu są tam otoczone wirtualną ulicą o nazwie osiedla. Nie istnieje taka ulica wszak w terenie, jest to właśnie zaznaczenie obszaru osiedla.I kolejna powtarzana błędna informacja, to rzekomy błąd w Nominatim.
Wprost przeciwnie. To jest efekt naprawy starego błędu, gdy Nominatim nie potrafił odnaleźć żadnych adresów z osiedli. Zostało to naprawione, na wniosek polskiej społeczności w ten sposób, że osiedla mają być wpisane w addr:place, a nie w addr:street. Takie rozwiązanie jest prawidłowe, bo odpowiada ono rzeczywistości - i w terenie i w TERYT.
- 28344428, v17
- 28344429, v18
- 28344430, v15
- 28344432, v14
- 28344433, v12
- 28344435, v16
- 28344436, v15
- 28344438, v21
- 28344439, v17
- 28344440, v15
- 28344441, v14
- 30312336, v19
- 30312340, v11
- 30312356, v12
- 30312363, v19
- 30312442, v19
- 34093437, v9
- 34093454, v11
- 34093466, v19
- 34093473, v9
Relations (6)
- Szkoła Podstawowa numer 17 imienia Józefa Ignacego Kraszewskiego (2754849), v8
- 4263722, v4
- 10255038, v6
- 10440110, v4
- 11839131, v3
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 (11840362), v3
- 311302321, v9
- 311302323, v8
- 498741099, v6
- Netto (538776249), v12
- Carrefour Express (538789492), v7
- Wielkopolska (538791126), v6
- Winogradzka (587009112), v9
- Millennium Bank (935789488), v8
- Bankomat Santander Bank Polska (935792451), v10
- Millennium (935798644), v8
- Bankomat Millennium (935803053), v8
- Szkoła Podstawowa nr 27 (1357032123), v7
- Gimnazjum nr 64 (1357032124), v7
- Biedronka (1572712602), v13
- Biedronka (1722390452), v11
- Dolce Vita Restocafe (1722390461), v7
- 1768658733, v8
- 1862228544, v5
- 1862228545, v6
- 1862228546, v5
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |