Od početka ove godine do kraja sakupljanja i ažuriranja podataka na OSM-u, uz pomoć Portala otvorenih podataka Grada Rijeke i dostupnih skupova podataka, neslužbenih i službenih karata te pozicija stajališta i vozila u realnom vremenu provodi se kompletno ažuriranje gradskih i prigradskih linija riječkog područja, prvenstveno na županijskim linijama.
U sklopu ažuriranja podataka, rade se sljedeće promjene: 1. provjera ispravnosti podataka o linijama, stajalištima i trasama 2. uvođenje privremenih trasa i stajališta gradskih i prigradskih linija za vrijeme trajanja opsežnih radova vodovodne i komunalne infrastrukture na području centra Rijeke 3. ažuriranje nazivlja autobusnih stajališta i ispravljanje lokacije u prostoru 4. ažuriranje autobusnih linija i trasa prometovanja 5. ažuriranje tipa, vrste i pozicija stajališta 6. dodavanje informativnih displeja, autobusnih čekaonica i urbane opreme (klupice, kante za otpad, vozni redovi) na prostoru autobusnih stajališta 7. uređenje popratnih sadržaja uz autobusna stajališta (peroni, terminali, prostorije kupnje i prodaje karata) 8. ažuriranje svih podataka vezanih za prodaju karata
U sklopu ažuriranja podataka vezanih za javni prijevoz, uređuje se i popratna cestovna i komunalna infrastruktura na temelju trenutnog i realnog stanja u prostoru. Uređenje uključuje sve cestovne površine na kojima se odvija javni gradski prijevoz, a uključuje uređenje pješačkih površina, zgrada, krovova, popratnih sadržaja te lokacija koje imaju zastarjele ili nepotpune podatke. Svi se podaci ažuriraju i adekvatno prilagođavaju prema obavijestima od strane Grada Rijeke te KD Autotrolej, kako bi podaci bili što precizniji i točniji.
Trenutni prioritet je ažuriranje prigradskih linija opatijskog podsustava (prigradske linije 22, 23A, 30, 32, 34, 35 i 37) čiji su podaci zastarjeli a zatim prelazak na ažuriranje podataka na gradskim linijama i ostatku prigradskih linija. Trenutno je ažurirano i uređeno oko 30-40% prigradskih linija sa područja Opatije, a zbog opsežnosti cijelog projekta (u nadi da se prikazuju točni podaci), koristim vlastite tablice, podatke i fotografije prikupljene sa terena (neki su podaci javno dostupni i na autobusi.org). Zbog opsežnosti cijelog projekta predviđeno trajanje ažuriranja svih linija i stajališta je 12 mjeseci od početka projekta, ovisno o dinamici i promjenama koje se u međuvremenu dogode.
Kako i sam pomno pratim javni prijevoz u Rijeci, minimalnim doprinosom zajednici u pokušaju da se vlastitim znanjem ažuriraju i prikazuju točni podaci, započeo sam ovaj projekt vlastom idejom. Nakon saznanja da je javni prijevoz u Rijeci već uređen, svojim znanjem i doprinosom nastojim se pobrinuti da podaci ostanu uvijek točni i ažurirani na korist svih korisnika i građana Rijeke, okolice te svih ostalih posjetitelja i korisnika OSM-a i ostalih servisa gdje se podaci poslijedično prikazuju.
Sljedeći cilj i planirani projekt je uređenje cestovne infrastukture i karte javnog prijevoza u Zagrebu. Istim principom pokušati ću ažurirati podatke OSM-a u Zagrebu, ukoliko za isto budem imao dovoljno vremena i pristup podacima koji će olakšati uređivanje.
Naravno, svaka pomoć je dobrodošla - ukoliko imate korisne informacije za javni prijevoz u Rijeci, ovim Vas putem molim da mi se izravno obratite (uvijek postoji mogućnost da mi je nešto promaklo).
O svim daljnjim promjenama pisati ću ovdje.
Discussion
Comment from sus242424 on 4 September 2024 at 22:00
Great, I think improving public transport is a good thing to improve completeness in Rijeka. Rijeka is/was quite incomplete in comparison with other big Croatian cities, but at least I have mapped now successfully all buildings. Next, there can be a focus on public transport, POIs and some other small details.
Also, if you don’t already do, I recommend to use the official image layer for Rijeka as custom Layer, it is far more better than dgu.hr: https://tms.osm-hr.org/rijeka-2020/{z}/{x}/{-y}.png