OpenStreetMap

alerque has commented on the following diary entries

Post When Comment
Gümüşpala over 6 years ago

Selam denizern….

Dünyanın en iyi açık haritayı geliştirmek için çaba gösterdiğin için teşekkür ederim. Gerçekten de katkıların takdir ediliyor.

Yalnız önemli bir noktayı dikkatinize çevirmem lazım. OSM’in en öne serilen özelliği kaynağı açık ve üçretsiz kullanilabilmesi. Kullandiğı ODbL veri lisans yüzünden her hangi bir şirketten izin almadan ve kullanım üçreti vermeden her hangi bir kişi tarafından kullanılabilir.

Ancak bunun için bir şart var. Toplanan TÜM veri ODbL lisansa uyması gerekiyor. Google Maps veya Yandex gibi haritalardan kopya yaparsan gösterdiğin çaba boşuna gidecek. Google’in haritaları kendisine aittir. Yandex’in haritaları NAVTEQ’e aittir ve kullanılması için yasal ruhsat var.

Bir kullanıcı olarak o siteleri açık bakabiliyorsun ama her hangi bir şekilde kopya yapmak kesinlikle yasaktır. Zaten bundan dolay OSM’e ihtiyaç duyuluyor!

Kullanabildiğimiz kaynakları var. Örnek olarak sağolsun Microsoft’a, BING uydu resimlerinden kopya yapabilirz. GMaps uydu fotolardan bir şey çizemiyoruz ama BING’den serbestçe uydu fotoların üstünde çizebiliyoruz.

Şimdiye kadar yaptığın birçok sokak çizme ve isimleri, OSM’in ve kullandığın kaynakların koşul şartları haykırı olarak girmişsindir ve silinmesi gerekiyor.

Lütfen şimdiden sadece kendine ait olan bilgiyi gir. GPS’le toplandiğın, sokaklarda gördüğün veya BING resimlerden çizdiğin bilgiyi OSM’de görmek istiyoruz ama OSM haritalar Google/NAVTEQ’e ait olan bilgi içermemelidir.

Diğer kaynaklar ise belki kullanabilirsin. Lütfen mutarlar, kuryeleri ve saire kaynakları kullandığında gereken izinleri al. ODbL lisansın şartları incele ve izinler isterken, o lisansı altında kullanılacağını bildirerek koşulları yerine getirerek al.

Sana faydalı olabilecek bir çok alet var. Mesela GPS’ten veya uydu fotograflardan çizdiğin yolların isimleri toplamak için http://walking-papers.org/ kullanabilirsin.

Kolay gelsin!

Caleb

Gümüşpala over 6 years ago

O bölge ozellikle karışık olduğunu biliyorum ama baya başarmışsın! Hangi kaynaklardan çiziyorsun?

Kolay gelsin.