OpenStreetMap logo OpenStreetMap

Co také dělá mapu přitažlivou a srozumitelnou

Posted by Jiri Podhorecky on 4 September 2024 in Czech (Česky). Last updated on 6 September 2024.

Stalo se samozřejmostí, že kvalita digitálních map je hodnocena podle toho, jak dobře se podle mapy dá navigovat autem, nebo jiným dopravním prostředkem - od startu až do cíle.

Proto je na navigačních mapách kladen důraz na přesné názvy ulic, jejich kategorie a mezinárodní číselná značení, na přesné dopravní situace křižovatek, odbočovací pruhy a aktuální objížďky.

Jenže když vystoupíme z auta uprostřed neznámé krajiny a potřebujeme se zeptat na specifické něco-někde… Jsme v koncích.

Potkáme třeba místního krajánka, nebo babičku u cesty. Sláva! Tito dobří lidé nám mohou poradit. Nikdy nezačnou ukazovat cestu tak, že by jmenovali číslo rychlostní silnice, číslo exitu a nebo typ mapového navigátoru. K tomu většinou ty mapy slouží dobře. Ptáme se jich na něco, co na mapách není.

Babička se orientuje v místě podle místní krajiny, podle zažitých místních názvů, krajinných dominant a záchytných bodů… Často je pro ní důležitá kaplička, boží muka, křížek… ale není pro ní zajímavá benzínová pumpa.

Když tyto malé body nejsou na mapě, vaše další orientace ve slepé mapě je mizerná a prakticky nevíte o čem ta dobrá žena před chvílí mluvila.

Teď vyjmenuji, co také stojí zato mapovat, i když to samozřejmě není tak důležité. Dělá to pouze mapu srozumitelnější. A krásnější.

Obyčejné detaily i místopis

Mezi obyčejné detaily se dá zařadit ve městech městský mobiliář (parkové lavičky, odpadkové koše, rozcestníky, informační tabule, …) ale v běžné otevřené krajině to mohou být i jednotlivé stromy stojící na viditelném místě, myslivecké posedy, nebo seníky. Jsou to přirozené orientační body, které jsou téměř trvalé. Takže proč by neměly být i na mapě?

Česká krajina je popsána obrovským množstvím místních názvů, které vychází z historie. Mohou to být názvy území, polí, lesů, původních a opuštěných sídel. Pokud o nich víte, tak je můžete zaznamenat i do mapy. Jako neobydlené místo.

Trávník a travnaté plochy

Travnaté plochy… to je spousta míst s různým charakterem, účelem a intenzitou lidské péče. Tráva roste všude, tak proč ji mapovat? … no mapuje se spíš její tvar, který defakto upřesňuje tvar a mocnost silničních komunikací vedle kterých ten trávník je.

Díky tvaru trávníku se dá na první pohled vidět, jestli je ten prostor spíš veřejná zeleň, nebo spíš neživý průmyslový objekt…

Trávníky na sídlištích dávají lepší informaci, jak je sídliště domestikované a jak moc je možné jej vnímat jako klidovou, obytnou oblast.

Stezky, zkratky a cestičky

Pokud chcete ve svém bydlišti vylepšit mapu k dokonalosti, můžete zaznamenat i ty nejmenší cestičky, které lidé používají. Jen je potřeba těm cestičkám dodat parametry, že jde o neformální pěšinu a že má nějakou kvalitu povrchu a že například není vhodná pro cyklisty. Tím se vyloučí z navigací pro cyklisty a ti raději pojedou po cyklistických cestách. Lesní cesty mívají také své názvy.

Návsi a centra sídel

Stojí zato se věnovat otevřenému prostranství u malých i větších sídel. Ať už je to náves malé vesnice, nebo je to náměstíčko na sídlišti, tak je to každopádně místo, kde se protíná více cest pro pěší, nebo pro vozidla… To místo má svou krajinnou hodnotu, proto také existují i vesnické památkové rezervace, které tuto kulturní hodnotu chrání. Centra původních vesnic znamenají soubory původních budov, ale i polohu a tvar návsi, její prvky jako je místní rybníček, staré stromy, nebo socha světce vytesaná do kamene.

Ale i bez přímé ochrany architektury je každá náves něčim specifická.. Je fajn ji v mapě lépe vyznačit, označit zatravněné plochy, polohu laviček, odstavné plochy pro zastavení vozem, zvoničky, nebo dětské prolézačky.

Když takovou náves uvidíte na mapě, bude vám srozumitelnější i ve skutečnosti, až ji navštívíte.

Náves obce Přídolí

Skupiny objektů, které si dokážete pamatovat

Někdy bývá vhod k dobrému zapamatování zakreslit skupinu jednotlivých objektů, které jsou v krajině vidět blízko sebe. Můžou to být například tři křížky… které jsou skutečně tři, nikoliv jeden.

Jindy to může být kombinace autobusové zastávky, vzrostlého stromu a kapličky.

Jindy to může být sloup elektrického vedení, strom, keř a ohrada … prostě kombinace dvou, tří a více objektů u sebe dává místu naprosto konkrétní identitu a když ji pak hledáte na mapě, můžete ji tam najít. Když to dokážete :)

Tak mapování detailů zdar.

Discussion

Comment from cbeddow on 15 September 2024 at 13:34

These are great insights, I agree altogether–the smaller things should be mapped and matter to pedestrians, but often as skipped when you are driving a car at 80 kmph.

I hope to see more areas mapped in this detail.

I wrote also something similar here: https://worldbuilder.substack.com/p/mapping-what-matters

Comment from Jiri Podhorecky on 15 September 2024 at 15:39

Thanks cbeddow for comment, Your shared article is also ineresting and informative. :)

Log in to leave a comment