https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |
To żaden błąd. To jest nazwa urzędowa i ma moc prawną. Tutaj:
http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2015/1636/1
OSM to nie jest miejsce do wyjaśniania takich spraw. O wyjaśnienia należy pytać Urząd Miasta, bo on doskonale zna sprawę, skoro to jest nazwa urzędowa części miasta.
Obok na wschód jest część miasta Krystynów a w spisie urzędowych nazw jest Krastynów, czyli na mapie jest nazwa nieprawidłowa ?
Proszę sobie przestudiować historię tego punktu:
http://www.openstreetmap.org/node/1870645831/history
Jednak na str:http://www.codgik.gov.pl/index.php/darmowe-dane/prng.html w Państwowym Rejestrze Nazw Geograficznych w poz 37843/61482 dalej widnieje jako Krastynów
Tak, ktoś bezzasadnie zmienił.
Tu też jest Krastynów
http://www.stat.gov.pl/broker/access/performSearch.jspa?searchString=Krastyn%C3%B3w&level=miejscSkl&wojewodztwo=&powiat=&gmina=&miejscowosc=&advanced=false
zastanawia mnie kto odpowiada w tych instytucjach (GUS i Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej) za prawidłowe nazwy i w jaki sposób jest to uzgadniane z urzędami danych miejscowości
Na skanie mapy topo w Geoportalu widnieje Stara Maszyna i Krystynów.
PRNG określa te nazwy jako oboczne, co sugeruje, że ktoś celowo wprowadził nowe.
Jeśli te nazwy są powszechnie używane, to możnaby je zamienić miejscami (name<->alt_name).
Jaki mógłby mieć ktoś cel zmiany nazw jeżeli cały czas powszechnie używane są Stara Maszyna i Krystynów. Jest to na pewno pomyłka, typowa literówka co świadczy o rzetelności urzędników.
Jeśli to literówka, to musiała powstać około roku 1980, gdy opublikowano pierwszy wykaz.
Było w nim trochę takich błędów, które potem latami korygowano.
Dzisiaj inicjatywa leży po stronie gminy. Może ona wystąpić z wnioskiem o zmianę nazwy, po akceptacji przez http://knmiof.mac.gov.pl wniosek jest uwzględniany.
Doszukałem się też, że w latach 2004-2011 w Polsce przeprowadzono weryfikację urzędowych nazw miejscowości-z tym, że to robiły same gminy. Efektem było wydanie nowego wykazu w roku 2012.
Napiszę e-maila do wydz. geodezji UM w Trzebini w tej sprawie. Ciekawy jestem czy wiedzą, że nazwy Stara Muszyna i Krastynów są urzędowe i istnieją w wykazach GUS i PRNG
Stara Maszyna ,tutaj link do mapy topo z 1933 http://www.mapywig.org/m/Czechoslovak_maps/series/100K_CS_WIG/P48_S29_CHRZANOW_CS.jpg,na mapie compass również taka nazwa,trzeba by to zmienić tutaj
jeszcze raz ten link
http://www.mapywig.org/m/Czechoslovak_maps/series/100K_CS_WIG/P48_S29_CHRZANOW_CS.jpg
Ale to są stare źródła, a najnowsze, urzędowe, mają Starą Muszynę:)
Zapewne w obu przypadkach należałoby zamienić nazwę wyswietlaną z alternatywną, jednak przydałaby się jakaś lepsza podkładka, bo na razie mamy tylko tę uwagę.
wikipedia też podaje Stara Maszyna
https://pl.wikipedia.org/wiki/Siersza,dodatkowo mapy wydawane tych rejinów też tak w nazwie mają
https://pl.wikipedia.org/wiki/Siersza
W wikipedii jest też Krystynów i wyjaśnienie skąd taka nazwa
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wodna_(Trzebinia)
Od Krystyny.
Zamieniłem nazwy, będzie widać te uzasadnione historycznie.
Problem będzie jednak istniał poza OSM, np. zumi.pl pokazuje te nazwy urzędowe.
Automapa ma Starą Muszynę ale już Krystynów, czyli jedna nazwa urzędowa a druga historyczna
zamykamy ?
Za niedługo minie 6 mies. od napisania mojego maila do UM w Trzebini, odpowiedzieli,że się sprawą zajmą i przekażą do wydz. geodezji. nadal jednak w wykazie GUS istnieją nazwy:Stara Muszyna i Krastynów. Chyba zainteresuje sprawą miejscową prasę.
Stara Maszyna i tak ma zostać
http://s952.photobucket.com/user/javka90/media/siersza1.jpg.html
żródła urzędowe mają złą nazwe celowo to zamienili.Starsi ludzie co tam mieszkają od urodzenia dobrze wiedzą że to Stara Maszyna.A co do tego będzie miał "Przełom"napisze pare słówek i koniec.
W jakim celu mieli by to zamienić ? chyba, że dla "zmylenia przeciwnika" "Przełom" czytają też urzędnicy z Trzebini odpowiedzialni za prawidłowe nazwy urzędowe. Może dopiero z prasy dowiedzą się skąd takie błędne nazwy w niektórych mapach.
wszystkie mapy papierowe mają Stara Maszyna,co chcesz aby było zatwierdzone?jedna literka im się pomyliła jak to urzędasy,jakie mapy cyfrowe mają błąd to podaj linki.Na UMP nie ma tylko nazwa ulicy.
Proszę bardzo
http://www.zumi.pl/Trzebinia,namapie.html
http://www.miasta.dlaturysty.pl/malopolskie/chrzanowski/trzebinia
https://mapa.targeo.pl/19.4344455,50.1979814,22
A było zgłaszane do Zumi http://www.zumi.pl/onas/14,mail.html
pozgłaszaj błędy na te linki ,możliwe że w geodezji coś pomylili,albo do Geoportalu napisz w tej sprawie
Zgłosiłem do zumi, wcześniej zgłaszałem do targeo. Jednak aby te nazwy wyprostować UM Trzebinia musi złożyć wniosek do GUS i Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Było to juz wyjaśniane wcześniej w tym wątku. Urząd działa jednak opieszale albo wcale nie działa w tej sprawie.
W PRNG nadal bez zmian, jak widzę?
W styczniu 2020 UM Trzebinia otrzymał pismo (instrukcję) z MSWiA jakie czynności powinien podjąć, aby przywrócić prawidłowe nazwy urzędowe.
Tutaj to pismo: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2981487298564873&set=p.2981487298564873&type=3
Skoro obydwie nazwy są poprawne, zostało zmienione i odpowiednio opisane to zamykam