Changeset: 87238706
Układ drogowy
Closed by Robercin
Tags
created_by | JOSM/1.5 (16538 pl) |
---|---|
source | geoportal.gov.pl |
Discussion
-
Comment from pio2_122
Dlaczego kategoria drogi została znowu obniżona?
highway=tertiary to za mało?Poza tym źródło "geoportal.gov.pl" przy takich zmianach nic nie wnosi...
---
Published using OSMCha: https://osmcha.org/changesets/87238706
-
Comment from Robercin
Chyba mało tu być: za dużo, a nie za mało :)
Próba odwzorowania faktycznych parametrów technicznych tej drogi, bądź co bądź wojewódzkiej, a która odcinkami jest na granicy przejezdności z uwagi na kształt i stan nawierzchni. Z uwagi na to, do czasu uzyskania trwałej przejezdności całej drogi, lepiej niech się ona nie pokazuje nawet na równi z drogami powiatowymi...
Po uzyskaniu zadowalających parametrów technicznych na całej długości (tj. na obszarach dwóch województw) droga docelowo do zmiany na secondary.
Źródła, to również Google Maps i Google Street View oraz powszechnie dostępne informacje (przykładowe zdjęcie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Droga_wojew%C3%B3dzka_nr_129#/media/Plik:DW129_1.jpg). -
Comment from Robercin
Tymczasem widzę, że jednak zostało przywrócone tertiary dla tej drogi...
A w jakim stanie technicznym jest obecnie ta droga i czy na całej swojej długości droga ta jest w zadowalającym stopniu i trwale przejezdna?
To, że formalnie jest to droga wojewódzka, nie świadczy jeszcze o jej faktycznej istotności w sieci drogowej chociażby (vide np. DW279 na odcinku Jany - Stary Kisielin). -
Comment from pio2_122
Kategoria została przywrócona, ponieważ opis zmiany i wartość "source" do changeset'u były ładnie mówiąc niewystarczające do tak poważnych zmian. zob. https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Komentarze_zestawu_zmian#Dlaczego_warto_korzysta.C4.87_z_komentarzy_do_wysy.C5.82anych_zmian.3F
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:source?uselang=pl
Stosując bezużyteczny opis trzeba się liczyć z tym, że taka zmiana ma większą szansę na wycofanie. Nikt z mapujących nie ma obowiązku weryfikowania edycji szukając możliwego potwierdzenia na własną rękę, gdy podane źródło jest niewystarczające, czy go brak - wtedy można uznać taką zmianę z błędną i bezpodstawną.Odnośnie źródeł: Trzeba korzystać z tych w miarę aktualnych... Podlinkowane zdjęcie ma taki opis: "Przesłany: 13 września 2010". Street View jest z 2012. Google Maps też nie jest zbytnio aktualne (mimo, że niby z 2020, ale nie jest to prawdą).
Jedynie geoportal jest w miarę aktualny, a tam widać dość dobrze utwardzoną nawierzchnię... Na mapillary znalazłem zdjęcia fragmentów tej drogi od strony m. Dąbroszyn z grudnia 2018 z perspektywy roweru!. Widać tam średniej jakości brukowaną drogę - miejscami jest nawet zaasfaltowana. Skoro rower tam przejechał, to dlaczego nie samochód?Opcję z tertiary, która była tu przez długi czas uważam za rozsądną. Na lubuskim odcinku (i kawałku zachodniopomorskiego) jest dodana informacja o nawierzchni brukowej, jakości drogi (nawet z zapasem) w postaci smoothness=very_bad, a także o szerokości drogi (3-3.5 m). Można jeszcze dodać do kompletu maxspeed:practical - np 30 km/h... Jak wspomniałem pod innym changeset'em kilka nawigacji rozpoznaje te tagi, więc ta droga będzie co najwyżej drugorzędną propozycją. Nawet jeśli jakaś nawigacja nie rozpoznaje tych tagów, to i tak nie powinna prowadzić tą drogą ze względu na sąsiednią DW132 o wyższej kategorii.
Ways (7)
- 129 (165882444), v14
- 129 (165883293), v15
- 129 (382660637), v5
- 129 (382660638), v9
- 129 (435600175), v5
- 129 (445176940), v6
165882575, v10
Relations (1)
Nodes (4)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |