obiekt w demontażu. odbudowa mostu do końca 2022 roku
Closed 6 months ago by tomzyl
przy przebudowie linii należało by raczej używać tagu railway=construction a nie proposed. Tak, jak choćby się to dzieje tutaj: https://www.openstreetmap.org/way/189598654
Trudno mówić o budowie torów na moście, jeśli most nie istnieje.
raczej chodziło mi o cały odcinek linii kolejowej a nie o konkretny obiekt mostu. Mostu może nie być fizycznie, ale dalej jest to budowa linii kolejowej. Dopiero było to dyskutowane na grupie pod tematem dotyczącym budowy dróg: https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=848322#p848322
Tak, to analogiczna sytuacja. Część osób chce tagować pod render, a część chce używać tagów zgodnie z ich pierwotnym znaczeniem. W przypadku linii kolejowych jest nieco łatwiej, bo można użyć tagu railway=abandoned w momencie demontażu linii i mostu.
tylko tag abandoned dotyczy linii, która nie jest już wykorzystywana. W tym przypadku mamy do czynienia z placem budowy i przebudową linii a nie jej likwidacją. W jakim momencie w takim razie należy stosować tag railway=construction?
zalinkuję ten przypadek do powyższego wątku na forum, bo to ciekawe i warte przedyskutowania
jak zaczną prace montażowe to można dac construction. Dałem proposed, bo zwyczajnie tor częściowo uległ likwidacji, a częściowo nie. równie dobrze powinienem aż do semaforów wyjazdowych dać "disused" bo linia jest zamknięta.
abandoned dotyczy rozebranych torów ze śladami przebiegu w terenie. Jeśli zostaje sam wiadukt kolejowy to właśnie daje się tam railway=abandoned.
Poza tym railway=rail służy do oznaczania pojedynczego toru kolejowego, czyli pary szyn. Tak więc railway=construction oznacza budowę takiego jednego toru, a nie ogólnie budowę linii kolejowej. Tutaj powstaną dwa tory, więc należałoby używać dwóch linii z railway=construction. Oczywiście, budowa takich torów nie rozpocznie się zanim nie powstanie most. Do tego czasu są to tory w planach.
Rozbiórka mostu jest częścią budowy linii. Tagowanie każdego z elementów i to tagami które nie służą do tego celu to dzelenie włosa na czworo i jest dezinformacją. Załóżmy, że chcemy znaleźć wszystkie miejsca w Polsce gdzie trwa przebudowa linii kolejowych. W jaki sposób przy obecnym tagowaniu można to zrealizować? Gdzie jest informacja o trwającej budowie?
Co do stwierdzenia, że railway=rail służy do oznaczania jednego toru, to jest to nie prawda, ponieważ można tagować również w bardziej generalny sposób --> https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:tracks
"Załóżmy, że chcemy znaleźć wszystkie miejsca w Polsce gdzie trwa przebudowa linii kolejowych. W jaki sposób przy obecnym tagowaniu można to zrealizować? " Tego nie zrobisz, bo nie istnieje takie tagowanie. Z tego też wynika, że nie ma na to zapotrzebowania wśród mapujących i nie osiągniesz tego poprzez użycie railway=construction. "Co do stwierdzenia, że railway=rail służy do oznaczania jednego toru, to jest to nie prawda," W Polsce mapuje się każdy tor osobno. Zgrubne mapowanie można policzyć na palcach jednej ręki i możliwe, że to błędy tagowania. I jest to pożądany sposób mapowania: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/OpenRailwayMap/Tagging#Tracks "Each track is to be treated separately. Thus, double track lines are to be mapped with two separate tracks. Tags such as tracks=* are not interpreted by OpenRailwayMap, because each mapped way is treated as a single track." I jeszcze "Rozbiórka mostu jest częścią budowy linii." Prace projektowe też są częścią budowy linii, a nie oznaczamy ich w terenie tagiem construction.
https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=849589#p849589 na forum się pojawiło
Prace projektowe nie są budową. To niedorzeczny pomysł. Jest mnóstwo projektów, które nigdy nie zostały zrealizowane a tylko zaprojektowane do szuflady, lub nie udało się projektu uzgodnić, np środowiskowo. Projekty też się przedawniają (pozwolenie na budowę wygasa). Budowa zaczyna się od podpisania umowy z wykonawcą i formalnego przekazania placu budowy przez odpowiednich właścicieli terenów. Właśnie tag "proposed" służy do oznaczenia miejsca gdzie jest projekt na coś ale np. jeszcze nie ma finansowania i taki stan może trwać dłuższy czas.
chyba trzeba naprostować. Most budują Niemcy, a tory w Polsce PKP PLK i Wody Polskie. Most rozebrany, to jasne. Zakres Umowy PKP PLK/WP i GW,która jest już podpisana i trwa do 2022: : a) przebudowę ok. 820 m odcinka układu torowego wraz z nasypem, b) obiekty inżynieryjne: most nad Suchodołem w km 341,872 linii kolejowej nr 203 oraz wiadukt nad ul. Gorzyńską w km 342,175 linii kolejowej nr 203 Tczew – Kostrzyn Dałem proposed, ze względu na brak wiedzy czy ruszyli czy nie. Rozpętała się burza jakbym nie wiadomo co zrobił, a jak porządkuję inne linie, gdzie są albo bzdury albo tory nie ruszone od iluś lat, a stacja dawno zmodernizowana to nic nie mówię. Przejrzę dokumentację raz jeszcze (to jest forma Buduj). Wyjaśnione?
Log in to join the discussion
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by UCL, Fastly, Bytemark Hosting, and other partners.
You are either using a browser that does not support JavaScript, or you have disabled JavaScript.
OpenStreetMap uses JavaScript for its slippy map.