OpenStreetMap

Granice

Posted by Władysław Komorek on 28 January 2014 in Polish (Polski)

Rysuję oraz uaktualniam granice gmin i wsi. Irytujące jest jak ktoś przykleja do tych granic (węzły, linie) inne obiekty (lasy, zabudowę, drogi). Wtedy wystarczy jak przesunę węzeł granicy i cały ciąg obrysu innego obiektu zmienia swoje położenie.

Comment from thomersch on 28 January 2014 at 15:42

Niestety zawsze to samo :( Strasznie to utrudnia pracę… znam ten ból.

Hide this comment

Comment from Mariusz 2M on 9 August 2016 at 10:08

Co, jeżeli to prawda - są granice, gdzie oś drogi pokrywa się z obszarem adm.? Np. ul. Geodetów styk Józefowa i Piaseczna.

Hide this comment

Comment from Mariusz 2M on 9 August 2016 at 10:24

Co, jeżeli to prawda - są granice, gdzie oś drogi pokrywa się z obszarem adm.? Np. ul. Geodetów styk Józefowa i Piaseczna.

Hide this comment

Comment from Władysław Komorek on 9 August 2016 at 12:38

Oś drogi "nie pokrywa się" z granicą tylko leży "w pobliżu" granicy. Granica jest granicą a droga drogą. Niezależne od siebie byty. Każdy byt ma swoje odzwierciedlenie na mapie. Odległość między nimi może wynosić nawet centymetr, co jest niewidoczne na mapie. Czyli "nie przyklejamy" czegokolwiek do granic. To jest podstawa mapowania na OSM.

Hide this comment

Comment from LeanderLBN on 3 November 2016 at 13:40

"To jest podstawa mapowania na OSM" Czy jest to gdzieś skodyfikowane? Właśnie zrobiłem kilka pierwszych edycji, bo potrzebne było mi zapoznanie się z edytorem, ale może porobię więcej. Z punktu widzenia użytkownika niestety takie podejście wygląda jak niechlujna robota. Granice często pokrywają się z innymi obiektami, np. granica gminy biegnąca krawędzią lasu. Logika topologiczna nakazuje, żeby przebieg obu linii na wspólnym odcinku był identyczny. Rysowanie tych linii obok siebie zawsze prowadzi do nieregularności (brak równoległości), jak chociażby tu: http://www.openstreetmap.org/#map=19/51.32305/21.99987 Jeśli dysponujemy narzędziami do rysowania równoległego - wtedy OK, ale pozostaje kwestia grubości przy symbolizacji. Nie jątrzę, pytam jakie są założenia i rozumiem problem techniczny klejenia się konturów różnych obiektów do siebie (ale trudność techniczna nie może usprawiedliwiać błędów formalnych).

Hide this comment

Comment from Władysław Komorek on 3 November 2016 at 14:33

Gdzie to jest? Wiki OSM, oraz setki razy komentowane na forum OSM.

To nie granice pokrywają się z ..., tylko czasami inne byty pokrywają się z granicą. To że granica lasu, czasami, pokrywa się z granicą, lub jest równoległa, jest czystym przypadkiem. Granica jest stała, a las zawsze można wyciąć, lub rzeka może zmienić koryto.

Obecnie, rzadko który obrys lasu jest dokładny, to pozostałość po początkach mapowania. Dziś mamy podkład z bardzo dokładnego Geoportal ortho i większość lasów wymaga ponownego wyrysowania. Każdy edytuje to co lubi.

Najlepiej używać Relacji:Wielokąt, wtedy las jest outer a wszystkie "dziury" w lesie jako inner Jeśli chodzi o narzędzie w rysowaniu linii równoległych to JOSM ma wszystko i jeszcze więcej :)

Linia nie ma grubości, to kwestia powiększenia. Linie mogą się pokrywać ale co innego jeśli ta sama linia oznacza dwa różne byty.

Czyli mamy linię łamaną obrazującą pole. Może pociągnąć inną linię łamaną dla innego obszaru z tej samej grupy mając wspólne węzły i odcinki linii, przedstawiający obrys lasu. Ale do granic nic nie przyklejamy.

W przyszłości można będzie użyć komendy "odklej" i przesuniemy cały jeden obszarów bez naruszenie drugiego.

Powodzenia w mapowaniu.

Hide this comment

Comment from LeanderLBN on 3 November 2016 at 18:33

Dziękuję za odpowiedź. Zasadniczo OK, ale technicznie co to za różnica, czy to linia granicy, czy nie? Czemu mogę przykleić pole do lasu, a do granicy już nie? Co z tego, że las można wyciąć, przecież granicę można przesunąć - moje wątpliwości nie dotyczą trwałości elementów, tylko topologii obiektów różnych klas, która musi być zachowana. (Tak na marginesie, nie zgodzę się, że inne byty pokrywają się z granicą, a odwrotnie nie. Przecież większość granic definiowana jest w opisach na podstawie np. granic działek.) Oczywiście, że linia nie ma grubości, ale podlinkowany przeze mnie przykład pokazuje, że coś z edycjami czasem zawodzi. Zakładam, że OSM ma być bazą DLM, z modelem topograficznym. To, jak się wyświetla, jaka jest grubość i czy system potrafi rozsunąć graficzną reprezentację nakładających się linii to sprawa przejścia na model DCM, natomiast w bazie wiele takich linii musi się pokrywać, bo taka jest ich rzeczywista relacja.

Szczerze mówiąc, trafiłem do tej dyskusji przypadkiem (poprzez link jednej z edycji autora). To chyba nie miejsce na takie wynurzenia, biegnę więc poczytać wiki :), ale raz jeszcze dzięki za odpowiedź.

Hide this comment

Comment from Władysław Komorek on 3 November 2016 at 19:04

Właściwym miejscem do tego typu dyskusji i znalezieniem odpowiedzi na wiele nurtujących pytań jest:

OpenStreetMap Forum - users: Poland

https://forum.openstreetmap.org/viewforum.php?id=23

Hide this comment

Leave a comment

Parsed with Markdown

 • Headings

  # Heading
  ## Subheading

 • Unordered list

  * First item
  * Second item

 • Ordered list

  1. First item
  2. Second item

 • Link

  [Text](URL)
 • Image

  ![Alt text](URL)

Login to leave a comment