Changeset: 36856979
Omklassificering til motortrafikveje
Closed by MicDK
Tags
created_by | iD 1.8.5 |
---|---|
host | https://www.openstreetmap.org/id |
imagery_used | Bing |
locale | da |
Discussion
-
Comment from rasmusv
Hej MicDK,
Må jeg spørge hvorfor, at du har tagget et stykke highway=primary om til highway=trunk ved motorvejens afslutning ind mod Svendborg? Er der for nyligt sat en motortrafikvejsskilt op?
mvh
Rasmus -
Comment from MicDK
Hej Rasmus
Ja, jeg har - ud fra definitionen af en motortrafikvej ("trunk road"), som en vej ed adskillelse af langsom trafik, fodgængere og cykler fra biltrafik - indtegnet Sundbrovejs sydlige del som en motortrafikvej.
Dit spørgsmål har dog fået mig til at se på sagen igen. Her har jeg fundet en lille men formelt set rigtig fejl ved at definere denne strækning af Sundbrovej som en motortrafikvej. Traktorer og landbrugsredskaber er nemlig tilladt fra/til til/frakørslen til Ring Nord. Dette selv om disse køretøjer har en maks.hastighed på 30 eller 40 km/t (minimum 50 km/t er påbudt på motortrafikveje).
Derfor vil jeg rette Sundbrovej syd for Ring Nord tilbage til en primærvej
Tak for din tilbagemelding. Det er godt at få konstruktiv kritik.
Med venlig hilsen
Michael
Se citeret tekst
This message was created automatically by mail delivery software.A message that you sent could not be delivered to one or more of its
recipients. This is a permanent error. The following address(es) failed:web@noreply.openstreetmap.org
------ This is a copy of the message, including all the headers. ------
Return-path: <mictaasinge@gmail.com>
Received: from mail-yw0-x236.google.com ([2607:f8b0:4002:c05::236]:35228)
by shenron.openstreetmap.org with esmtps (TLS1.2:RSA_ARCFOUR_SHA1:128)
(Exim 4.82)
(envelope-from <mictaasinge@gmail.com>)
id 1aW0RZ-0001Cf-T8
for web@noreply.openstreetmap.org; Wed, 17 Feb 2016 11:39:09 +0000
Received: by mail-yw0-x236.google.com with SMTP id g127so10568383ywf.2
for <web@noreply.openstreetmap.org>; Wed, 17 Feb 2016 03:38:53 -0800 (PST)
DKIM-Signature: v=1; a=rsa-sha256; c=relaxed/relaxed;
d=gmail.com; s=20120113;
h=mime-version:in-reply-to:references:date:message-id:subject:from:to
:content-type;
bh=RB3XM47Y3V6yemuRQsejXIp8yPJ4pJ+WrX07elwkpRQ=;
b=UgNV2e4A7oE0tDm5UzjR8bU/zcil+PesRkmB8zKH9brfmXHtOW/BWRsNU3A48DPGl6
IamYgaKlRxyh0hUlcRlkZtdzUbh2APIEBiTdgBB9GqP9BwJYBVUYRlwh7ClvkgsREUM+
wANAToNjRis3XhEbuYIX3JUBbH+noFEpl2llKYV5sqOwYEa4uoMWBF5aLkW/gwVGJC7V
2yWU5QV2cy5KJuZr8ir7UXegN4Nlo/tBYhKZk95/yfRe41Vjat7kOVrQ+KbWoIYwoucW
4WFLtt/paiixaavVu1S+jzvXslZPZk7eKwdD1Vnd0hJ5Wr9BvhB16zgKOzcZlK/WCDR3
AqrQ==
X-Google-DKIM-Signature: v=1; a=rsa-sha256; c=relaxed/relaxed;
d=1e100.net; s=20130820;
h=x-gm-message-state:mime-version:in-reply-to:references:date
:message-id:subject:from:to:content-type;
bh=RB3XM47Y3V6yemuRQsejXIp8yPJ4pJ+WrX07elwkpRQ=;
b=cfv674kSo6nP70n7KgcmRWwir11mn0Esxwx1FgP4+ymNClDsuSSJxaIA/GNFxy01We
olE658bbOeF3Z1mYdV+co6ILNYKh5pUCKaLbNaQFEhfQ2wGY5+KPE0M1kjxYAiUSlKhf
DOQs7yjkmvTpOC+cpgDKoEqREjRehgYHjlRXT6T1XhXIGAu7vHSt6DRx3Y4IfwMs+sUV
zvIyenMJ8DuHUYkJ1WfMXFTwyGKHgXDg6y6p05XUmBh4lgAvmOaY++0fcNlKx/CItjLj
ddT4rvs4GAoZfdAMlTgYXHPn+z+muFp3pa/WICBiQ7x21in6s+6LuGgb0MrR2TZwWpde
R21w==
X-Gm-Message-State: AG10YOQTxq2Rka4ZINjyxd/z+IOrTnNv/PfKm2ZMpYKSVYY8SmIhuPwoAlhSFCoyedbtcVsKz1gft4gLeS4aQQ==
MIME-Version: 1.0
X-Received: by 10.13.221.132 with SMTP id g126mr556384ywe.231.1455709127724;
Wed, 17 Feb 2016 03:38:47 -0800 (PST)
Received: by 10.37.35.211 with HTTP; Wed, 17 Feb 2016 03:38:47 -0800 (PST)
In-Reply-To: <56c379b739f68_69cef03ea82093e@spike-01.openstreetmap.org.mail>
References: <56c379b739f68_69cef03ea82093e@spike-01.openstreetmap.org.mail>
Date: Wed, 17 Feb 2016 12:38:47 +0100
Message-ID: <CAAEkH8go=zdRTs_aNs65TpPoW5dRu6SGB8Sfk=pv-nj46VxB2g@mail.gmail.com>
Subject: =?UTF-8?Q?Re=3A_=5BOpenStreetMap=5D_rasmusv_har_kommenteret_p=C3=A5_et_a?=
=?UTF-8?Q?f_dine_=C3=A6ndringss=C3=A6t?=
From: Michael Jensen <mictaasinge@gmail.com>
To: OpenStreetMap <web@noreply.openstreetmap.org>
Content-Type: multipart/alternative; boundary=94eb2c0613b8746bbf052bf5b1f4--94eb2c0613b8746bbf052bf5b1f4
Content-Type: text/plain; charset=UTF-8
Content-Transfer-Encoding: quoted-printableHej Rasmus
Ja, jeg har - ud fra definitionen af en motortrafikvej ("trunk road"), som
en vej ed adskillelse af langsom trafik, fodg=C3=A6ngere og cykler fra bilt=
rafik
- indtegnet Sundbrovejs sydlige del som en motortrafikvej.Dit sp=C3=B8rgsm=C3=A5l har dog f=C3=A5et mig til at se p=C3=A5 sagen igen.=
Her har jeg fundet
en lille men formelt set rigtig fejl ved at definere denne str=C3=A6kning a=
f
Sundbrovej som en motortrafikvej. Traktorer og landbrugsredskaber er nemlig
tilladt fra/til til/frak=C3=B8rslen til Ring Nord. Dette selv om disse k=C3=
=B8ret=C3=B8jer
har en maks.hastighed p=C3=A5 30 eller 40 km/t (minimum 50 km/t er p=C3=A5b=
udt p=C3=A5
motortrafikveje).Derfor vil jeg rette Sundbrovej syd for Ring Nord tilbage til en prim=C3=A6=
rvejTak for din tilbagemelding. Det er godt at f=C3=A5 konstruktiv kritik.
Med venlig hilsen
MichaelDen 16. februar 2016 kl. 20.34 skrev OpenStreetMap <
web@noreply.openstreetmap.org>:> Hej,
>
> rasmusv har efterladt en kommentar p=C3=A5 et af dine =C3=A6ndringss=C3=
=A6t, oprettet
> 2016-02-16 19:34:14 UTC med kommentaren 'Omklassificering til
> motortrafikveje'
> =3D=3D
>
> Hej MicDK,
>
> M=C3=A5 jeg sp=C3=B8rge hvorfor, at du har tagget et stykke highway=3Dpri=
mary om til
> highway=3Dtrunk ved motorvejens afslutning ind mod Svendborg? Er der for
> nyligt sat en motortrafikvejsskilt op?
>
> mvh
> Rasmus
> =3D=3D
>
> Flere oplysninger om =C3=A6ndringss=C3=A6ttet kan findes p=C3=A5
> http://www.openstreetmap.org/changeset/36856979.
>--94eb2c0613b8746bbf052bf5b1f4
Content-Type: text/html; charset=UTF-8
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable<div dir=3D"ltr"><div><div><div><div><div><div>Hej Rasmus<br><br></div>Ja, =
jeg har - ud fra definitionen af en motortrafikvej ("trunk road")=
, som en vej ed adskillelse af langsom trafik, fodg=C3=A6ngere og cykler fr=
a biltrafik - indtegnet Sundbrovejs sydlige del som en motortrafikvej.<br><=
br></div>Dit sp=C3=B8rgsm=C3=A5l har dog f=C3=A5et mig til at se p=C3=A5 sa=
gen igen. Her har jeg fundet en lille men formelt set rigtig fejl ved at de=
finere denne str=C3=A6kning af Sundbrovej som en motortrafikvej. Traktorer =
og landbrugsredskaber er nemlig tilladt fra/til til/frak=C3=B8rslen til Rin=
g Nord. Dette selv om disse k=C3=B8ret=C3=B8jer har en maks.hastighed p=C3=
=A5 30 eller 40 km/t (minimum 50 km/t er p=C3=A5budt p=C3=A5 motortrafikvej=
e).<br><br></div>Derfor vil jeg rette Sundbrovej syd for Ring Nord tilbage =
til en prim=C3=A6rvej <br><br></div>Tak for din tilbagemelding. Det er godt=
at f=C3=A5 konstruktiv kritik.<br><br></div>Med venlig hilsen<br></div>Mic=
hael<br><div><div><div><div><div><div>=C2=A0</div></div></div></div></div><=
/div></div><div class=3D"gmail_extra"><br><div class=3D"gmail_quote">Den 16=
. februar 2016 kl. 20.34 skrev OpenStreetMap <span dir=3D"ltr"><<a href=
=3D"mailto:web@noreply.openstreetmap.org" target=3D"_blank">web@noreply.ope=
nstreetmap.org</a>></span>:<br><blockquote class=3D"gmail_quote" style=
=3D"margin:0 0 0 .8ex;border-left:1px #ccc solid;padding-left:1ex"><p>Hej,<=
/p><p>
rasmusv har efterladt en kommentar p=C3=A5 et af dine =C3=A6ndringss=C3=
=A6t, oprettet 2016-02-16 19:34:14 UTC
med kommentaren 'Omklassificering til motortrafikveje'
</p>=3D=3D
<p>Hej MicDK,</p><p>M=C3=A5 jeg sp=C3=B8rge hvorfor, at du har tagget et stykke highway=3Dpr=
imary om til highway=3Dtrunk ved motorvejens afslutning ind mod Svendborg? =
Er der for nyligt sat en motortrafikvejsskilt op?</p><p>mvh
<br>Rasmus</p>
=3D=3D<p>Flere oplysninger om =C3=A6ndringss=C3=A6ttet kan findes p=C3=A5 <a href=
=3D"http://www.openstreetmap.org/changeset/36856979" target=3D"_blank">http=
://www.openstreetmap.org/changeset/36856979</a>.</p>
</blockquote></div><br></div>--94eb2c0613b8746bbf052bf5b1f4--
-
Comment from rasmusv
Hej Michael. Der skulle også helst være et motortrafikvejsskilt før det giver mening at tagge den sådan. Fint du har rettet tilbage. Vi er her jo for at hjælpe hinanden :). Siden du er stedkendt i Svendborg området, så skulle du vel ikke vide om der faktisk mangler at blive tagget et stykke motortrafikvej på Langeland?
Mvh
Rasmus -
Comment from MicDK
Hej Rasmus
Ja, motortrafikvejen Simmerbølle-Spodsbjerg var ikke markeret som "trunk". Det er den nu, og de differentierede hastighedsgrænser på 80 hhv. 90 km/t er nu også korrekte.
Med venlig hilsen
Michael -
Comment from rasmusv
Super fedt!
Godt arbejde.
Rasmus
Ways (14)
- Sydmotorvejen (388935030), v2
- Sydmotorvejen (120494852), v7
- E 47 (5051187), v13
- Sundbrovej (76444095), v12
- Sundbrovej (12319649), v15
- Sundbrovej (36971903), v10
- Sundbrovej (291765534), v4
- Sundbrovej (76444032), v16
- Sundbrovej (12319647), v10
- Sundbrovej (12319644), v7
- Sundbrovej (8153833), v20
- Sundbrovej (36971894), v12
- Sundbrovej (41474444), v7
- Svendborgmotorvejen (220131168), v3
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |